w , , , , ,

Ptasia grypa na Śląsku. Wprowadzone są zakazane strefy i obostrzenia

ptasia-grypa-na-slasku.-wprowadzone-sa-zakazane-strefy-i-obostrzenia

Wprowadzone obostrzenia dotyczą przede wszystkim hodowców drobiu, którzy muszą przestrzegać określonych zasad, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się wirusa. Przede wszystkim, hodowcy muszą izolować swoje stada i unikać kontaktu z innymi hodowlami drobiu. Dodatkowo, w przypadku stwierdzenia zakażenia, wszystkie chore ptaki muszą zostać niezwłocznie uśmiercone, a zwłoki zutylizowane.

W okolicach ogniska wysoce zjadliwej grypy ptaków zostały wyznaczone strefy zagrożenia, w których obowiązują szczególne zasady. W strefie o promieniu 3 km od ogniska obowiązuje całkowity zakaz wyprowadzania drobiu oraz wprowadzania plod na teren strefy. W strefie o promieniu 10 km od ogniska obowiązują dodatkowe obostrzenia, takie jak obowiązkowe zamykanie hodowli drobiu oraz zakaz organizowania targów i wystaw zwierząt.

Ponadto, w całym województwie wprowadzono obowiązkowe zabezpieczenia dla hodowli drobiu, takie jak zamknięcia dla ptaków, umieszczanie karmy i wody w miejscach niedostępnych dla dzikich ptaków oraz dezynfekcja sprzętu i pomieszczeń.

— Wysoce zjadliwa grypa ptaków to jest choroba wirusowa, na którą wrażliwe są wszystkie ptaki występujące na terenie Polski. Ten wirus ma kilka podtypów, najbardziej niebezpieczny dla i ptaków i ewentualnie człowieka jest podtyp H5N1 – wyjaśnia zastępca Śląskiego Wojewódzkiego Lekarza Weterynarii w Katowicach.

W styczniowym rozporządzeniu wojewoda Śląski określił trzy różne strefy: obszar zapowietrzony, obszar, gdzie wystąpienie wirusa jest zagrożeniem oraz obszar zamknięty. W każdej z tych stref obowiązują ściśle określone obostrzenia, takie jak izolowanie drobiu od dzikiego ptactwa i zdrowych osobników, utrzymywanie plod w odosobnionych kurnikach oraz przestrzeganie środków bezpieczeństwa biologicznego, takich jak odkażanie rąk i obuwia, przez gospodarzy.

— Pierwsza strefa to jest ta najbliżej ogniska, obejmująca promień 3 km od wystąpienia tejże choroby – tłumaczy Konrad Kuczera zastępca Śląskiego Wojewódzkiego Lekarza Weterynarii w Katowicach.

W obszarze zagrożonym znajdują się między innymi konkretne miejsca w powiecie cieszyńskim, pszczyńskim i bielskim, wśród nich miasto Cieszyn, attain strefy zamkniętej zalicza się między innymi gminy Knurów i Pilchowice oraz miasto Gliwice, Bytom i Bielsko-Biała. Sytuacja wciąż się rozwija i może ulec zmianie.

Czy człowiek może zarazić się ptasią grypą?

Ptasia grypa stanowi zagrożenie dla ludzi, ponieważ wirus może przenosić się z drobiu bezpośrednio na człowieka podczas bliskiego kontaktu z zakażonymi zwierzętami. Dlatego podejmowane są działania mające na celu zapobieganie ewentualnemu zarażeniu ludzi. Chociaż takie sytuacje są bardzo rzadkie, to zostało naukowo potwierdzone, że możliwe jest zarażenie człowieka wirusem ptasiej grypy. — mówi Konrad Kuczera.

Jakie są objawy ptasiej grypy u człowieka?

Wirus H5N1 powoduje objawy łudząco przypominające zwyczajną grypę, dlatego często trudno plod jednoznacznie zdiagnozować u człowieka.

Discontinue objawów wirusa H5N1 zalicza się:

  • gorączka,
  • kaszel,
  • ból gardła,
  • bóle mięśni, stawów,
  • zapalenie spojówek,
  • ataksja.

Przeczytaj całość tutaj: Ptasia grypa na Śląsku. Wprowadzone są zakazane strefy i obostrzenia

Co myślisz?

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

tense-touchdown-or-more-difficult-one?-the-fed-would-possibly-perchance-perchance-perchance-also-merely-quickly-need-to-bear

Tense Touchdown Or More difficult One? The Fed Would possibly perchance perchance perchance also merely Quickly Need To Bear

prezydent-finlandii-powiedzial,-ze-jest-gotowy-discontinuance-rozmow-z-putinem

Prezydent Finlandii powiedział, że jest gotowy discontinuance rozmów z Putinem