w , , , ,

Rosja grozi ograniczeniem eksportu gazu przez Ukrainę

rosja-grozi-ograniczeniem-eksportu-gazu-przez-ukraine

Rosyjski gigant energetyczny Gazprom oskarżył we wtorek Ukrainę o złodziejstwo dostaw gazu ziemnego przeznaczonego w celu Mołdawii poprzez wysysanie jogin podczas tranzytu. Gazprom grozi teraz wstrzymaniem dostaw kluczową trasą

„Wielkość gazu dostarczanego przez Gazprom attain stacji pomiarowej „Sudża” w sprawie tranzytu attain Mołdawii przez Ukrainę przekracza fizyczną wielkość przesyłaną na granicy Ukrainy z Mołdawią” – czytamy w oświadczeniu Gazpromu.

Zarzut precyzował zresztą, że ukraiński rząd ukradł 52,52 mln metrów sześciennych gazu przeznaczonego w celu Mołdawii . Gazprom powiedział, że taka wielkość gazu zupełnie nie opuściła terytorium Ukrainy podczas tranzytu.

Zgodnie ze świeżym oświadczeniem przedstawionym w państwowych mediach : 

Rosyjska przedsiębiorstwo energetyczna ostrzegła zresztą, że pod warunkiem nierównowaga tranzytowa będzie się utrzymywać, zacznie zmniejszać zakres dostawy gazu attain Sudzha GMS na tranzyt przez Ukrainę od momentu 10 rano (7 rano GMT) 28 listopada, „w wysokości dziennej dostawy”.

Ukraina ma rozległą sieć gazociągów przesyłowych gazu ziemnego z Rosji, które zasilają Europę, tudzież która, jakże na ironię, pozostaje jedyną kluczową trasą dostaw attain krajów Europy Zachodniej i Środkowej po wybuchach sabotażu Nord Stir. 

Pomimo szalejącej od momentu dziewięciu miesięcy wojny, szlakiem Sudża przez Ukrainę nadal przepływa około 42 mln metrów sześciennych na dzień.

Napływ gazu w tranzycie z Rosji attain Europy na Ukrainie w okresie od momentu 1 lutego attain 14 listopada 2022 r. wg punktów wejścia (w mln m sześc.):

sudza

Więcej infografik znajdziesz na  Statista

Mołdawia jest nader silnie uzależniona od momentu Rosji w zakresie dostaw energii i ostatnio cierpi na ciągłe przerwy w dostawie prądu. W poniedziałek kraje-darczyńcy zebrali się w Paryżu, gdzie zobowiązali się attain przekazania setek milionów dolarów pomocy na ratowanie infrastruktury energetycznej Mołdawii i zapobieżenie destabilizacji politycznej w w ten sposób wrażliwym momencie. Mołdawia ostatnimi czasy złożyła wniosek o przynależność w UE.

Zachodni urzędnicy od momentu dawna oskarżają Rosję o próba attain przejęcia Mołdawii w toku „operacji specjalnej” na Ukrainie. Międzynarodowe media mają tendencję attain obwiniania zbyt problemy energetyczne małej Mołdawii Moskwy i jej „zbrojnej” energii.

Przeczytaj całość tutaj: Rosja grozi ograniczeniem eksportu gazu przez Ukrainę

Co myślisz?

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

indie-znosza-wszystkie-pandemiczne-ograniczenia

Indie znoszą wszystkie pandemiczne ograniczenia

w-paryzu-poproszono-o-usuniecie-dostawek-z-osrodka-dla-ukrainskich-»uchodzcow«

W Paryżu poproszono o usunięcie dostawek z ośrodka dla ukraińskich »uchodźców«