w

Rosja przygotowuje 175 tys. żołnierzy do ofensywy na Ukrainę

Washington Post  donosi teraz, że Rosja zgromadziła w pobliżu Ukrainy jeszcze więcej sił, niż wcześniej sądzono. W ciągu ostatnich dwóch tygodni zachodnie raporty – oparte w dużej mierze na twierdzeniach urzędników amerykańskich i kijowskich – podawały liczbę 90 000 lub nawet 100 000 rosyjskich żołnierzy gromadzących się na Krymie iw pobliżu Donbasu. 

Ale w piątek „ Washington Post” twierdził, że Rosja przygotowuje „wielofrontową ofensywę” z  siłami inwazyjnymi liczącymi 175 000 żołnierzy i że militarna inwazja na Ukrainę może nastąpić już w styczniu. Jest to ogromna rewizja w porównaniu z już i tak rozreklamowanymi wstępnymi ocenami, które pojawiły się w amerykańskich doniesieniach medialnych.

Zaledwie kilka dni temu rzecznik Pentagonu John Kirby najwyraźniej bagatelizował „zagrożenie inwazją” ze strony Rosji.  „Obserwujemy to bardzo uważnie”  – powiedział na wtorkowym briefingu prasowym, dodając: „Nie przewidujemy żadnej amerykańskiej interwencji wojskowej w tym konflikcie”. Jak opisaliśmy wcześniej, odmiany „monitorujemy sytuację” z Pentagonu wcale nie sugerują, że przywódcy obrony USA są naprawdę przekonani, że wojskowy atak na Ukrainę rzeczywiście nadchodzi. 

Ale WaPo, w oparciu o nowo ujawniony dokument amerykańskiego wywiadu, a także anonimowych urzędników, ma to do powiedzenia : 

„Rosyjskie plany wzywają do militarnej ofensywy na Ukrainę już na początku 2022 r. z liczebnością sił dwukrotnie większą niż ta, którą widzieliśmy zeszłej wiosny podczas szybkich ćwiczeń Rosji w pobliżu granic Ukrainy ”, powiedział urzędnik administracji, przemawiając pod warunkiem anonimowości, aby omówić delikatne Informacja.

„Plany obejmują rozległy ruch 100 batalionowych grup taktycznych z szacunkowo 175 000 personelu, wraz z opancerzeniem, artylerią i sprzętem ” – kontynuuje raport.

Chociaż powtarzające się oskarżenia wobec Moskwy w ciągu ostatnich tygodni odbywały się bez konkretnych dowodów – na co zwrócił uwagę Kreml (wśród ciągłych doniesień o „rośnięciu” sił rosyjskich …  w Rosji ) – nowy raport „Washington Post” jest co najmniej próba wskazania pewnego poziomu „dowodu”, w postaci zdjęć satelitarnych :

Niesklasyfikowany dokument amerykańskiego wywiadu uzyskany przez pocztę, który zawiera zdjęcia satelitarne, pokazuje rosyjskie siły gromadzące się w czterech miejscach. Zgodnie z dokumentem, obecnie rozmieszczonych jest 50 grup taktycznych na polu bitwy, wraz z nowo przybyłymi czołgami i artylerią.

Ale znowu istnieje jednomyślna zgoda, że ​​„siły inwazyjne”, o których mowa, są rozlokowane i dobrze rozmieszczone na terytorium Rosji, w niektórych przypadkach głęboko w suwerennych granicach kraju.

Tymczasem prezydent Biden w piątek odniósł się do raportów, mówiąc, że jego administracja przygotowuje zdecydowane środki, aby odpowiedzieć na każdy możliwy scenariusz rosyjskiej ofensywy wojskowej.

„To, co robię, to składanie tego, co uważam za najbardziej wszechstronny i znaczący zestaw inicjatyw, które bardzo, bardzo utrudnią panu Putinowi pójście naprzód i zrobienie tego, co ludzie obawiają się, że może zrobić” Biden powiedział o prezydencie Rosji i nadchodzącym nowym kryzysie na Ukrainie. 

Kilka dni wcześniej, podczas gdy w Europie sekretarz stanu Antony Blinken opisał „dowody na to, że Rosja zaplanowała znaczące agresywne posunięcia przeciwko Ukrainie”, grożąc jednocześnie nowymi sankcjami i innymi „opcjami” na stole. Obecnie trwają rozmowy o pilnym wirtualnym szczycie Biden-Putin, który miałby zająć się kryzysem, i gdzie, jak się oczekuje, Putin będzie naciskał na Biały Dom, aby uzyskać gwarancje zaprzestania dalszej ekspansji NATO na wschód .

Co myślisz?

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Tesla oficjalnie przeniosła swoją siedzibę do Austin

WHO: Omicron w 38 krajach, nie zgłoszono żadnych zgonów