w

Rosja publikuje szczegóły propozycji bezpieczeństwa wysłanych do USA i NATO

W piątek rosyjskie MSZ opublikowało dokument szczegółowo przedstawiający  propozycje bezpieczeństwa, jakie przedstawiła USA i NATO, ponieważ Moskwa jest chętna do rozpoczęcia negocjacji o gwarancje od mocarstw zachodnich. Prośby odzwierciedlają oświadczenia rosyjskiego prezydenta Władimira Putina i innych rosyjskich urzędników, które pojawiły się w ciągu ostatniego miesiąca, gdy wokół Ukrainy narastają napięcia. Jednym z głównych zmartwień Moskwy jest ekspansja NATO na wschód.

Według rosyjskiej agencji informacyjnej TASS, dokument mówi, że Stany Zjednoczone powinny „podjąć środki w celu zapobieżenia dalszej ekspansji NATO na wschód” i zapewnić, że do sojuszu wojskowego nie przystąpią żadne państwa byłego Związku Radzieckiego, takie jak Ukraina. Rosjanie chcą, aby Stany Zjednoczone zobowiązały się nie budować żadnych baz ani nie wykorzystywać infrastruktury wojskowej w byłych państwach sowieckich, które nie są członkami NATO.

Propozycja wzywa USA i Rosję do powstrzymania się od rozmieszczania sił wojskowych na obszarach, na których takie rozmieszczenia mogą być postrzegane jako zagrożenie. W dokumencie czytamy: 

„ Strony powstrzymują się od latania ciężkimi bombowcami wyposażonymi w uzbrojenie nuklearne lub niejądrowe lub rozmieszczania nawodnych okrętów wojennych dowolnego typu , w tym w ramach organizacji międzynarodowych, sojuszy wojskowych lub koalicji, na obszarach poza, odpowiednio, narodową przestrzenią powietrzną i krajowymi wodami terytorialnymi, skąd mogą atakować cele na terytorium drugiej Strony”.

W ciągu ostatniego roku USA i ich sojusznicy z NATO zintensyfikowali działalność wojskową na Morzu Czarnym, w pobliżu terytorium Rosji. W listopadzie Moskwa poinformowała ,  że amerykańskie bombowce ćwiczyły ataki na Rosję i zbliżyły się na odległość 12,4 mil od granic kraju .

Rosja powtórzyła apel w swojej propozycji  moratorium na rozmieszczanie pocisków średniego zasięgu,  które były wcześniej zakazane na mocy traktatu o siłach jądrowych średniego zasięgu, z którego USA wycofały się w 2019 roku.

Propozycja dotyczyła również rozmieszczenia broni jądrowej. „Strony powstrzymują się od rozmieszczania broni jądrowej poza swoimi terytoriami narodowymi i zwracają taką broń już rozmieszczoną poza ich terytoriami narodowymi” – czytamy w dokumencie.

Doniesienia zachodnich mediów przedstawiały propozycje Rosji jako „twarde żądania”  , które prawie na pewno zostaną odrzucone. Przedstawiciele NATO powiedzieli  The New York Times,  że propozycja dotycząca rozszerzenia NATO jest „nie do zaakceptowania”, chociaż stwierdzili, że nadal są otwarci na dialog z Moskwą.

Doradca ds. bezpieczeństwa narodowego Jake Sullivan powiedział w piątek, że USA są skłonne negocjować te propozycje z Rosją. „Zamierzamy przedstawić nasze obawy”  – powiedział na spotkaniu Rady ds. Stosunków Międzynarodowych.  Przedstawiciel USA powiedział  agencji Associated Press,  że Waszyngton planuje konsultować się z europejskimi sojusznikami w sprawie propozycji Rosji i planuje odpowiedzieć Moskwie w przyszłym tygodniu.

Ze swojej strony Rosjanie są chętni do negocjacji. „Jesteśmy gotowi natychmiast, nawet jutro – dosłownie jutro, w sobotę 18 grudnia – udać się na rozmowy z USA w kraju trzecim” –  powiedział rosyjski wiceminister spraw zagranicznych Siergiej Riabkow.

Co myślisz?

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wielka Brytania nie wyśle żołnierzy na pomoc Ukrainie, mówi szef obrony

Jak długo Ukraina może wytrzymać nową rosyjską inwazję?