w

Rząd nie może dojść do porozumienia ze związkowcami w sprawie świadczeń i płac

W Radzie Dialogu Społecznego trwają prace nad zwiększeniem wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w przyszłym roku. Dziś w tej sprawie obraduje Zespół ds. budżetu, wynagrodzeń i świadczeń socjalnych.

Rząd optuje za zwiększeniem przyszłorocznego wskaźnika waloryzacji emerytur i rent o ustawowe minimum wynoszące 20 procent. W efekcie najniższe świadczenia urosłyby o ponad 100 złotych.

Związki zawodowe opowiadają się z kolei za zwiększeniem wskaźnika o 50 proc. realnego wzrostu przeciętnego wynagrodzenia w tym roku.

Jest też spory rozdźwięk pomiędzy związkami zawodowymi a rządem w kwestii zwiększenia minimalnego wynagrodzenia w przyszłym roku.

– Domagamy się w przyszłym roku dwustopniowej podwyżki minimalnego wynagrodzenia – w pierwszej transzy, od stycznia, do 3 450 zł, a w drugiej transzy – do 3 750 złotych. Rząd zamierza podnosić płacę minimalną jedynie do poziomu 3 450 zł, też w dwóch krokach, ale finalnie wysokość ma wynosić 3 450 zł, a więc widać, że jest ogromny rozdźwięk pomiędzy tym, co nam wychodzi z tych wskaźników makroekonomicznych, a tym, co próbuje w swoich stanowiskach przekazywać rząd – zwrócił uwagę  rzecznik „Solidarności”, Marek Lewandowski.

Zespół Rady Dialogu Społecznego porusza dziś też kwestię wzrostu wynagrodzeń w sferze budżetowej. Związkowcy chcą, by urosły one o 20 procent. Z kolei rząd chce, by wzrosły o 9 procent.

Administrator domeny

Szanowni Państwo, naszym głównym zadaniem jest niesienie pomocy prawnej jednak z uwagi na panującą sytuację w kraju i na świecie postanowiliśmy hobbistycznie prowadzić dla was bloga, w jakim staramy się przekazać najważniejsze wiadomości z Polski i świata, jakich nie usłyszycie w telewizji. Utrzymania naszego wspólnego serwisu wiąże się z dużymi kosztami. Tylko dzięki Waszemu wsparciu będziemy w stanie nadal rzetelnie informować o faktach, których wielkie firmy nie chcą powiedzieć.

Jeśli uważacie Państwo, iż nasza pomoc, jaką od nas otrzymujecie, zasługuje na wparcie pracowników Kancelarii, możecie nas wspomóc poprzez wpłatę dowolnej kwoty na rachunek bankowy Kancelarii LEGA ARTIS:

Dane do przelewu:
Nr konta: 04 1020 3903 0000 1402 0122 6752
Kancelaria Lega Artis
ul. Przasnyska 6a lok 336a
01-756 Warszawa
Tytuł: „darowizna na działalność”
IBAN: PL04102039030000140201226752

Wsparcie paypal:
paypal.me/legaartis

Serdecznie dziękujemy wszystkim osobom za dotychczas udzielone nam wsparcie finansowe.

Co myślisz?

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W USA Biden został oskarżony o zdradę stanu z powodu Zełenskiego

Posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego częściowo niejawne