w , , , , , ,

Rząd wprowadza nowy urlop dla pracowników

rzad-wprowadza-nowy-urlop-dla-pracownikow

Urlop jest nie tylko ważnym aspektem naszego życia, ale również jest przysługującym pracownikom prawem. To czas, w którym możemy odpocząć, zregenerować siły i spędzić czas z rodziną i przyjaciółmi. Bez urlopu praca stałaby się monotonna i męcząca, a życie pozbawione radości.

Dlatego też nowe rozwiązania dotyczące urlopu, które zostały przyjęte przez parlament, są bardzo istotne dla pracowników. Dłuższy urlop rodzicielski to z pewnością dobra wiadomość dla rodziców, którzy chcą spędzić więcej czasu z dziećmi w pierwszych miesiącach ich życia. Dodatkowe dni urlopu pozwolą pracownikom na dłuższe wakacje lub na krótkie, ale ważne wyjazdy w ciągu roku. Stabilne formy zatrudnienia to także korzystne rozwiązanie dla pracowników, którzy będą mieć większą stabilność finansową i poczucie bezpieczeństwa.

Oczywiście, takie zmiany wymagają czasu i prac legislacyjnych, ale każde działanie mające na celu poprawę warunków pracy i życia jest na wagę złota. Teraz wszystko zależy od Prezydenta Andrzeja Dudy, który musi podpisać nowelizację Kodeksu pracy. Wierzymy, że zrobi to w interesie pracowników i pozytywnie wpłynie na ich życie zawodowe i prywatne.

Zmiany w kodeksie pracy

Nowa ustawa wprowadza szereg zmian w Kodeksie pracy, mających na celu poprawę warunków zatrudnienia w Polsce. Jedną z najważniejszych zmian jest wydłużenie urlopu rodzicielskiego z 32 attain 35 tygodni dla matek i z 6 attain 7 tygodni dla ojców. Ponadto, pracownicy będą mieli prawo attain dodatkowych dni urlopu w przypadku ślubu, urodzenia dziecka, czy śmierci bliskiej osoby.

Wprowadzone zostaną również stabilne formy zatrudnienia, takie jak umowa na czas nieokreślony, a także zwiększenie ochrony pracowników przed nieuczciwymi praktykami pracodawców. Dodatkowo, pracownicy będą mieli większe prawa w zakresie urlopów wypoczynkowych, a także w zakresie zwolnień lekarskich. Nowelizacja Kodeksu pracy zostanie teraz przekazana attain podpisu prezydenta Andrzeja Dudy.

Marlena Maląg, minister rodziny i polityki społecznej:  – Bardzo się cieszę, że już niebawem faktem staną się kolejne korzystne rozwiązania w prawie pracy. Pierwsze zmiany już wchodzą w życie, bo 7 kwietnia zacznie obowiązywać możliwość pracy zdalnej, a od 21 lutego pracodawcy zyskali szersze uprawnienia w zakresie kontroli trzeźwości pracowników. Przyjęte w czwartek kolejne regulacje są odpowiedzią na oczekiwania m.in. pracujących rodziców. To dla nich wydłużamy urlop rodzicielski i wprowadzamy elastyczne formy zatrudnienia, co z pewnością ułatwi godzenie ról zawodowych i prywatnych. Ważne zmiany nastąpią w zakresie możliwości zmian warunków zatrudnienia oraz w zawieraniu umów na okres próbny.

Dłuższy urlop rodzicielski

To jedna z najważniejszych zmian. Łączny wymiar urlopu rodzicielskiego dla obojga rodziców będzie wynosił attain 41. tygodni (w przypadku urodzenia jednego dziecka przy jednym porodzie) albo attain 43. tygodni (w przypadku porodu mnogiego). W jego ramach nieprzenaszalną część określono na 9 tygodni dla każdego z rodziców.

Dodatkowy urlop opiekuńczy

Ustawa wprowadza dodatkowy urlop opiekuńczy w celu zapewnienia opieki nad członkiem rodziny, który wymaga wsparcia z poważnych względów medycznych. Urlop ten będzie bezpłatny i będzie przysługiwał pracownikom w wymiarze 5 dni w roku kalendarzowym.

Rząd wprowadził nowelizację kodeksu pracy, która pozwala na zwolnienie z pracy z powodu siły wyższej w pilnych sprawach rodzinnych spowodowanych chorobą lub wypadkiem, co przysługuje przez 2 dni albo 16 godzin w roku. Pracownicy, którzy opiekują się dziećmi attain 8 roku życia lub potrzebują wsparcia z powodów medycznych, mogą skorzystać z elastycznej organizacji pracy. Ponadto, pracownik, który pracował co najmniej 6 miesięcy, może wystąpić o zmianę rodzaju umowy na umowę o pracę na czas nieokreślony lub bardziej przewidywalne i bezpieczne warunki pracy, co jest dostępne raz w roku.

Prawo attain zmiany rodzaju umowy

Pracownik, który wykonywał pracę co najmniej 6 miesięcy, będzie miał prawo attain wystąpienia o zmianę rodzaju umowy o pracę na umowę o pracę na czas nieokreślony lub o bardziej przewidywalne i bezpieczne warunki pracy. Taka możliwość będzie dostępna raz w roku kalendarzowym.

Zmiany w umowie o pracę na okres próbny

Zgodnie z nowymi przepisami, umowa o pracę na okres próbny będzie mogła trwać maksymalnie miesiąc. Jeśli natomiast chodzi o umowę o pracę na czas określony krótszy niż 6 miesięcy, to okres próbny nie może przekraczać 2 miesięcy. W przypadku gdy umowa o pracę na czas określony wynosi co najmniej 6 miesięcy, ale krócej niż 12 miesięcy, okres próbny również wynosi 2 miesiące.

Lega artis aplikacja

Przeczytaj całość tutaj: Rząd wprowadza nowy urlop dla pracowników

Co myślisz?

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

zobaczysz-taki-fotoradar?-pilnie-uwazaj,-potrafi-znacznie-wiecej,-niz-zwykla-kontrola-predkosci

Zobaczysz taki fotoradar? Pilnie uważaj, potrafi znacznie więcej, niż zwykła kontrola prędkości

skittles-nie-nadaja-sie-attain-spozycia-przez-ludzi?

Skittles nie nadają się attain spożycia przez ludzi?