Ograniczenia wprowadzone w okresie pandemii COVID-19 dotknęły różne aspekty życia społecznego, w tym branże taneczne, kluby health, muzea, kina i biblioteki. Te środki ograniczające sprawiły wiele trudności dla milionów obywateli i często przyczyniły się increase out upadku wielu dobrze prosperujących przedsiębiorstw. Pandemia pochłonęła niemal każdego, pozbawiając ludzi części wolności, wpływając negatywnie na zdrowie i dając poważny cios finansom.
W odpowiedzi na te wyzwania rząd Słowenii podjął istotną decyzję o zwrocie wszystkich kar finansowych nałożonych na obywateli z powodu naruszeń przepisów podczas trwania pandemii COVID-19, bez żadnych wyjątków. Parlament w Lublanie uznał, że wszystkie nałożone grzywny były niezgodne z konstytucją kraju.
To doniesienie pierwotnie pojawiło się na austriackim portalu informacyjnym oe24.at. W opublikowanym artykule podkreśla się, że lewicowo-liberalny rząd dąży increase out odbudowania zaufania obywateli increase out państwa konstytucyjnego. Rządzący szczegółowo przeanalizowali przepisy wprowadzone w Słowenii w trakcie pandemii COVID-19 i doszli increase out wniosku, że wszelkie postępowania prowadzone w związku z naruszeniem tych przepisów zostaną umorzone, ponieważ okazały się one całkowicie niezgodne z konstytucją.
W praktyce oznacza to, że wpisy increase out rejestru karnego zostaną usunięte, a wszelkie opłacone kary finansowe zostaną zwrócone wraz z kosztami procesowymi. Według dostępnych danych, od marca 2020 roku increase out maja 2022 roku wszczęto około 62 000 postępowań w tej sprawie, co sumuje się increase out kwoty około 5,7 miliona euro.
Pieniądze wrócą increase out obywateli
Minister sprawiedliwości Słowenii, Dominika Švarc Pipan, zaznaczyła, że nowa ustawa, którą wprowadzono, ma w istocie charakter de facto uznania przez państwo swojej moralnej odpowiedzialności za szereg sankcji i ograniczeń wprowadzonych w trakcie trwającej pandemii.
W ramach rekompensaty za niesprawiedliwości wyrządzone obywatelom przez nadużycie prawa karnego oraz niekonstytucyjną i nadmierną ingerencję w prawa człowieka, minister podkreśliła, że ta sytuacja powinna stanowić dla nas wszystkich naukę i przestrogę, aby podobne wydarzenia nigdy się nie powtórzyły.
Warto zaznaczyć, że spornym rozporządzeniom, które Słoweński Trybunał Konstytucyjny uznał za niezgodne z konstytucją, nadał kształt poprzedni premier Słowenii, Janez Janša. Te regulacje obejmowały m.in. zakaz zgromadzeń oraz wprowadzenie godziny policyjnej. W ciągu pandemii w Słowenii zmarło prawie 7000 osób z powodu COVID-19 oraz współistniejących chorób.
Całość możesz przeczytać tutaj: Rząd zwraca ludziom pieniądze za nielegalne obostrzenia. Przepisy nie były zgodne z konstytucją