w

Sąd Najwyższy USA unieważnia konstytucyjne prawo do aborcji. Pierwszy stan już wprowadził zakaz

Sąd Najwyższy USA zrewidował wyrok w sprawie Roe przeciwko Wade z 1973 r. i odwołał konstytucyjne gwarancje prawa do przerywania ciąży, które pozwalałyby poszczególnym stanom na samodzielne regulowanie tej dziedziny – poinformował sąd w swoim orzeczeniu.

Orzeczenie w sprawie Roe v. Wade z 1973 r. zalegalizowało aborcję w USA, poprzez ustanowienie federalnego prawa do przerywania ciąży do momentu, gdy płód jest w stanie przeżyć poza łonem matki, wówczas do 28 tygodnia, a dziś do 23-24 tygodnia ciąży.

Konstytucja nie daje prawa do aborcji, a prawo do regulacji aborcji zostało zwrócone ludziom i ich wybranym przedstawicielom – napisano w oświadczeniu.

Pierwszym stanem, który natychmiast ogłosił, że prawo to zostanie ograniczone, było Missouri – tamtejszy prokurator generalny Eric Schmitt powiedział, że będzie „pierwszym prokuratorem generalnym, który położy kres aborcji”.

Jedynymi wyjątkami są nagłe przypadki medyczne, które zagrażają życiu kobiety w ciąży lub „tworzą poważne ryzyko znacznego i nieodwracalnego upośledzenia fizycznego ważnej funkcji organizmu kobiety w ciąży”.

Sprawa Roe v Wade z 1973 roku dała kobietom prawo do przeprowadzania zabiegów aborcyjnych bez ograniczeń ze strony państwa. Prezydent USA Joe Biden sprzeciwia się przekazaniu tej kwestii do rozpatrzenia przez poszczególne stany. Jak podają amerykańskie media, około 20 stanów o najsilniejszej pozycji republikańskiej może wprowadzić ograniczenia dotyczące przerywania ciąży.

Administrator domeny

Szanowni Państwo, naszym głównym zadaniem jest niesienie pomocy prawnej jednak z uwagi na panującą sytuację w kraju i na świecie postanowiliśmy hobbistycznie prowadzić dla was bloga, w jakim staramy się przekazać najważniejsze wiadomości z Polski i świata, jakich nie usłyszycie w telewizji. Utrzymania naszego wspólnego serwisu wiąże się z dużymi kosztami. Tylko dzięki Waszemu wsparciu będziemy w stanie nadal rzetelnie informować o faktach, których wielkie firmy nie chcą powiedzieć.

Jeśli uważacie Państwo, iż nasza pomoc, jaką od nas otrzymujecie, zasługuje na wparcie pracowników Kancelarii, możecie nas wspomóc poprzez wpłatę dowolnej kwoty na rachunek bankowy Kancelarii LEGA ARTIS:

Dane do przelewu:
Nr konta: 04 1020 3903 0000 1402 0122 6752
Kancelaria Lega Artis
ul. Przasnyska 6a lok 336a
01-756 Warszawa
Tytuł: „darowizna na działalność”
IBAN: PL04102039030000140201226752

Wsparcie paypal:
paypal.me/legaartis

Serdecznie dziękujemy wszystkim osobom za dotychczas udzielone nam wsparcie finansowe.

Co myślisz?

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Pracownicy MZK w Bydgoszczy strajkują

ONZ przewiduje apokalipsę w 2023 roku