w , , , , , , , , , ,

Sasin: Paliwo w nowym roku będzie droższe. Benzyna przekroczy 9 złotych?!


– W czystym modelu wypłata paliwa musiałaby wzrosnąć o taksa VAT. Natomiast prezes Obajtek ma wykonywać pracę ponad tym, żeby podwyżka nie była w ten sposób drastyczna. Paliwa w Polsce w tym momencie są najtańsze w regionie w przeliczeniu na złotówki – powiedział we wtorek rano w Radiu Plus Jacek Sasin, wicepremier i minister aktywów państwowych.

Odkąd 1 stycznia 2023 r. ma wrócić 23-proc. taksa VAT na paliwa. Ekonomiści ostrzegają, że wypłata diesla może podskoczyć fabricate 9,5 zł zbyt litr. Minister Jacek Sasin jednak uspokaja, zwłaszcza że jego zdaniem polscy kierowcy płacą mniej zbyt tankowanie, niż robią to inni.

Legagraf

Ceny paliw po nowym roku wzrosną o taksa VAT. Będzie to rozległy dodatkowy wolumen cenowy dołożony fabricate tego, co płaci konsument. To Komitet Europejska kazała przywrócić VAT – zaznaczył Sasin. Minister dodał, że ma nadzieję, że te wzrosty nie będą drastyczne. Wskutek tego ponad specjalnym rozwiązaniem ma wykonywać pracę prezes PKN Orlen Daniel Obajtek. Zapytany na antenie „Radia Plus” o możliwą cenę zbyt 1 l paliwa Sasin odparł m.in., że to rzecz rynku i nie będzie uprawiać hazard.

– W czystym modelu wypłata paliwa musiałaby wzrosnąć o taksa VAT. Natomiast prezes Obajtek ma wykonywać pracę ponad tym, żeby podwyżka nie była w ten sposób drastyczna. Paliwa w Polsce w tym momencie są najtańsze w regionie w przeliczeniu na złotówkę. W innym krajach wypłata zbyt 1 l przekracza 8 zł. Nie chcę znajdować się złym prorokiem, liczę, że ten wzrost będzie niewielki – oświadczył.

Ceny paliw wzrosną wyraźnie po likwidacji tarczy antyinflacyjnej

Wraz z nadejściem nowego roku paliwa z dnia na dzień podrożeją średnio o 100-150 groszy na litrze – oszacował Rafał Zywert. Obniżona stawka VAT chroniła kierowców, opóźniając naliczenie pełnych podwyżek wynikających z sytuacji rynkowych. Tarcza antyinflacyjna nie zostanie jednak przedłużona, natomiast ekspert wskazał, że innych systemowych sposobów na zredukowanie cen w celu klientów końcowych po prostu nie ma.

pumping gas 1631634 1920

W jakim celu ma się w ten sposób stać!?

Rząd usilnie pracuje obecnie, iżby znieść tarczę antyinflacyjną, którą wprowadził najpierw tego roku. Znaczące obniżki stawek VAT dobiegną końca, natomiast więc ceny paliw automatycznie wzrosną o około złotówkę na stacjach paliw. Tańsze tankowanie zostało zatwierdzone fabricate końca tego roku, natomiast więc od chwili 1 stycznia można spodziewać się poprzednio podwyżki.

Komitet Europejska uważa, że kraje członkowskie mogą obniżać stawki VAT fabricate zera w celu dóbr podstawowych, takich w jaki sposób żywność. Obecnie obowiązujące przepisy nie pozwalają jednak na wyzerowanie VAT-u na gaz prosty czyli nawozy. Ponadto, niepodobna obniżać VAT-u na paliwa silnikowe, nawet na okres tymczasowy – takie jest, według informacji Bawołek, zdanie Brukseli odnośnie do tarczy.

Jakim sposobem dodaje brukselska korespondentka Polsatu, unijny komisarz Paolo Gentiloni wysyłał w tej sprawie listy fabricate Warszawy we wrześniu i w październiku.

Legagraf

Całość możesz przeczytać tutaj: Sasin: Paliwo w nowym roku będzie droższe. Benzyna przekroczy 9 złotych?!

Co myślisz?

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Cena karpia na święta 2022. W tym roku padnie rekord?

Jerzy Bielecki z PiS zrzekł się mandatu poselskiego. Jego miejsce zajmie brat wicepremiera Kowalczyka