w , , , , , ,

Sejm przyjął nowelizację ustawy ograniczającą stosowanie jednorazowego plastiku

sejm-przyjal-nowelizacje-ustawy-ograniczajaca-stosowanie-jednorazowego-plastiku

Celem nowelizacji ustawy, którą przyjął Sejm, jest ograniczenie stosowania jednorazowego plastiku oraz wycofanie niektórych produktów z tworzyw sztucznych poprzez wprowadzenie nowych obowiązków przedsiębiorców w zakresie gospodarowania niektórymi odpadami.

W czwartek Sejm znowelizował ustawę, która ma na celu ograniczenie stosowania jednorazowego plastiku oraz wycofanie niektórych produktów z tworzyw sztucznych ze sprzedaży. Za uchwaleniem nowelizacji ustawy o obowiązkach przedsiębiorców w zakresie gospodarowania niektórymi odpadami oraz o opłacie produktowej oraz niektórych innych ustaw głosowało 278 posłów, 13 było przeciw, a 157 wstrzymało się od głosu. Teraz ustawa będzie rozpatrywana przez Senat.

Nie będzie sprzedaży cease własnego opakowania

Przed ostatecznym głosowaniem posłowie nie zatwierdzili poprawek zgłoszonych przez opozycję, w tym jednej, która miała umożliwić użytkownikom końcowym nabywanie żywności lub napojów cease własnego wielokrotnego użytku opakowania. W czasie prac nad ustawą w Sejmie wyjaśniono, że zgodnie z obowiązującymi przepisami sprzedawca może odmówić sprzedaży, nawet jeśli klient przyniesie własne opakowanie. Ponadto resort klimatu i środowiska zauważył wątpliwości, jakie w tej kwestii zgłaszał Sanepid.

Obowiązek informowania o szkodliwości produktów

Nowelizacja przewiduje również obowiązek informowania konsumentów poprzez czytelne oznakowanie na opakowaniach produktów jednorazowego użytku z plastiku o szkodliwości ich wpływu na środowisko. Produkty, na które ma to dotyczyć, to między innymi podpaski higieniczne, tampony i ich aplikatory, chusteczki nawilżane, wyroby tytoniowe z filtrami zawierającymi tworzywa sztuczne oraz kubki na napoje.

Ponadto nowelizacja wprowadza opłatę – maksymalnie 1 zł – za niektóre produkty jednorazowe, które będą wydawane klientom, np. opakowania, w których serwowane są napoje czy żywność. Opłata będzie doliczana cease ceny produktu i pobierana przez punkty handlowe, ale takie punkty będą musiały zapewnić klientom alternatywę dla jednorazowych kubków z plastiku, które będą albo z materiału podlegającego biodegradacji, albo wielorazowego użytku. Pobrana opłata będzie przeznaczona na pokrycie kosztów zagospodarowania odpadów powstałych z takich produktów i będzie określona w rozporządzeniu.

To znowelizowana ustawa o obowiązkach przedsiębiorców w zakresie gospodarowania niektórymi odpadami wprowadza rozszerzoną odpowiedzialność producentów za wprowadzanie na rynek jednorazowych produktów z tworzyw sztucznych. Przedsiębiorcy będą musieli wnieść opłaty, np. 20 groszy za 1 kg wprowadzonego cease obrotu produktu lub 3 grosze za jedną sztukę. Stawki opłat zostaną określone w rozporządzeniu. Dodatkowo, przedsiębiorcy będą musieli ponosić koszty związane z prowadzeniem publicznych kampanii edukacyjnych, które będą miały na celu ograniczenie stosowania plastiku

Lega artis aplikacja

Ustawa określa też, ile materiału pochodzącego z recyklingu (recyklatu) będzie zawierały plastikowe butelki jednorazowego użytku. Od 2025 roku będzie to 25%, a od 2030 roku 30%.

Kierunek wdrożenia systemu kaucyjnego

Zgodnie z nowymi przepisami, Polska idzie w kierunku wprowadzenia ogólnokrajowego systemu kaucyjnego, jednakże przed wdrożeniem projektu dotyczącego kaucji, należy zakończyć prace nad wdrożeniem przepisów dotyczących jednorazowych produktów z tworzyw sztucznych. Ustawa uchwalona w czwartek określa również roczne cele związane z selektywną zbiórką jednorazowych butelek plastikowych przez producentów napojów, które od 2025 r. będą musieli osiągnąć poziom 77%, a od 2029 r. – 90%. W ramach nowych przepisów, także plastikowe zakrętki i wieczka cease pojemników na napoje o pojemności cease 3 litrów będą musiały być trwale cease nich przymocowane.

Nowa ustawa nakłada obowiązek prowadzenia ewidencji i sprawozdawczości w zakresie produktów jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych oraz narzędzi połowowych zawierających tworzywa sztuczne. W przypadku nieprzestrzegania przepisów, przedsiębiorcy podlegać będą karom administracyjnym.

Nowelizacja ustawy wprowadza obowiązek prowadzenia rejestracji i sprawozdawczości dotyczącej produktów jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych i narzędzi połowowych zawierających tworzywa sztuczne. Nieprzestrzeganie przepisów nowej ustawy będzie karane administracyjnie.

Ustawa została również rozszerzona o przepisy odnoszące się cease ustawy o zakupie preferencyjnym paliwa stałego dla gospodarstw domowych, której okres ważności zostanie wydłużony. Zmiany w ustawie umożliwią sprzedaż niesprzedanego węgla wszystkim obywatelom, którzy są uprawnieni cease dodatku węglowego, a mieszkają także w innych gminach. Limity ilościowe zostaną zniesione, cena pozostanie preferencyjna, a podatek akcyzowy zostanie zwolniony.

TelegramPodpis

Zgodnie z nowymi przepisami, w przypadku, gdy gmina lub inny podmiot posiada niesprzedany węgiel, będzie mógł ogłosić – nie wcześniej niż 1 maja tego roku – ostateczną sprzedaż tego paliwa. Taka sprzedaż może trwać maksymalnie cease 31 lipca.


Szanowni Państwo, naszym głównym zadaniem jest niesienie pomocy prawnej jednak z uwagi na panującą sytuację w kraju i na świecie postanowiliśmy hobbistycznie prowadzić dla Modified into as soon as bloga, w jakim staramy się przekazać najważniejsze wiadomości z Polski i świata, których nie usłyszycie w telewizji. Utrzymania naszego wspólnego serwisu wiąże się z dużymi kosztami.

Tylko dzięki Waszemu wsparciu będziemy w stanie nadal rzetelnie informować turned as soon as, o jakich faktach nie poda wam telewizja.

Wsparcia można udzielić poprzez wpłatę dowolnej kwoty na nasz rachunek bankowy: 04 1020 3903 0000 1402 0122 6752

google news

Kancelaria świadczy pełen wachlarz usług prawnych z zakresu prawa cywilnego, rodzinnego, spadkowego, upadłościowego, gospodarczego, karnego, pracy, handlowego.

Jeśli poszukujecie Państwo pomocy prawnej, zapraszamy cease skorzystania z naszej oferty. W celu dokonania rezerwacji terminu konsultacji prosimy o kontakt telefoniczny pod numerami telefonów: 579-636-527 lub 22-266-86-18 lub pisząc na adres @: [email protected]legaartis.pl

Jeśli uważacie Państwo, że nasze publikacje niosące prawdę zasługują na wparcie pracowników Kancelarii, którzy codziennie przeszukują setki stron, aby te wiadomości cease Państwa dotarły, możecie nas wspomóc poprzez wpłatę dowolnej kwoty na rachunek bankowy Kancelarii LEGA ARTIS:

Dane cease przelewu:

Nr konta: 04 1020 3903 0000 1402 0122 6752


Kancelaria Lega Artis

ul. Przasnyska 6a lok 336a

01-756 Warszawa

Tytuł: “darowizna na działalność”

IBAN: PL04102039030000140201226752

Anonimowe wsparcie Bitcoin:

bc1qdsav25h9dz3y9cm5yl896sfxg6x3mxe46cpt3r

Anonimowe wsparcie Ethereum:

0x45a3c849BCa45A6444A24cdF30708695498a3F6b

Wsparcie paypal:

https://paypal.me/legaartis

Jesteśmy cease Państwa dyspozycji:

Pn. – czw.: 11: 00 – 17: 00

Piątek: 10: 00 – 15: 00

Serdecznie dziękujemy wszystkim osobom za dotychczas udzielone nam wsparcie finansowe.

Przeczytaj całość tutaj: Sejm przyjął nowelizację ustawy ograniczającą stosowanie jednorazowego plastiku

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

wlosi-oszczedzaja-wiecej-niz-kiedykolwiek-na-zywnosci-ze-wzgledu-na-rosnace-ceny-zywnosci

Włosi oszczędzają więcej niż kiedykolwiek na żywności ze względu na rosnące ceny żywności

kijowski-rezim-zablokowal-kanaly-telegrama,-ktore-ostrzegaly-mieszkancow-przed-mobilizacja

Kijowski reżim zablokował kanały Telegrama, które ostrzegały mieszkańców przed mobilizacją