w , , , , , , , ,

Sklepy biją na terror: Ogromne ceny warzyw i owoców w Europie

sklepy-bija-na-terror:-ogromne-ceny-warzyw-i-owocow-w-europie

Ograniczenia na ilość zakupu pomidorów i papryki w Wielkiej Brytanii i Holandii sugerują braki w dostawach tych produktów attain sklepów. Może to być spowodowane trudnościami w uprawie, transportowaniu lub dystrybucji tych warzyw.

W Niemczech natomiast klienci skarżą się na wysokie ceny ogórków, co może być wynikiem podobnych problemów w dostawach, ale także wpływu innych czynników, takich jak zmiany w kursach walutowych lub regulacji handlowych.

W Hiszpanii patrolowanie pól przez rolników sugeruje, że kradzieże owoców i warzyw są poważnym problemem, co może mieć wpływ na ich ilość na rynku.

Na Słowacji „kryzys cebulowy” sugeruje train w produkcji cebuli, co może wynikać z niekorzystnych warunków pogodowych, chorób roślin lub braku rąk attain pracy w rolnictwie.

Te wydarzenia podkreślają, jak wrażliwe jest rolnictwo i dystrybucja żywności na różne czynniki, takie jak warunki pogodowe, problemy z transportem.

Wielka Brytania

Wielka Brytania doświadcza niedoboru warzyw i owoców, co skłoniło cztery brytyjskie sieci supermarketów (Asda, Morrisons, Aldi i Tesco) attain wprowadzenia ograniczeń w sprzedaży niektórych produktów. Ograniczenia te obejmują pomidory, ogórki, papryki, sałatę, brokuły, kalafior oraz maliny, a jedna osoba może kupić maksymalnie trzy sztuki lub opakowania na wskazane produkty. Niedobory są spowodowane przez ekstremalne zjawiska pogodowe, takie jak wyjątkowo niskie temperatury w południowej Hiszpanii i powodzie w Maroku, skąd importowane są produkty. Wysokie ceny energii także przyczyniły się attain ograniczenia produkcji w szklarniach.

Hiszpania

Hiszpański dziennik „El Mundo” zwraca uwagę na train kosztów związanych z uprawą warzyw w szklarniach zasilanych gazem, gdzie rolnicy oszczędzają energię z powodu rosnących kosztów. Dodatkowo, niekorzystne warunki klimatyczne w południowej Hiszpanii, takie jak ciepły początek zimy i mroźne ostatnie tygodnie, spowodowały wzrost cen u źródła. W prowincji Almeria sprzedaż pomidorów, ogórków i papryki spadła o 21-25 proc. w porównaniu z rokiem ubiegłym.

Niemcy

Rzeczniczka niemieckiego ministerstwa rolnictwa zapewniła, że obecnie zaopatrzenie w świeże owoce i warzywa w Niemczech jest zabezpieczone, jednakże niektóre produkty znacznie zdrożały, w tym pomidory, papryka, ogórki, mandarynki i klementynki. Według ministerstwa, „niedobór podaży” wynika głównie z chłodnej pogody na głównych obszarach upraw we Włoszech i Hiszpanii, oraz ograniczonej ilości zbiorów w Maroku i Turcji. Klienci w Niemczech skarżą się szczególnie na ceny ogórków, a Federalny Urząd Statystyczny stwierdził, że konsumenci musieli w 2022 r. zapłacić za warzywa o 10,7 proc. więcej niż rok wcześniej, a szczególnie mocno podrożały ogórki (o 26,2 proc.) i pomidory (o 16,9 proc.).

Szwecja

W Szwecji media donosiły, że w br. po raz pierwszy doszło attain sytuacji, że w miejscowościach przygranicznych to Szwedzi kupowali warzywa w Norwegii, a nie odwrotnie, jak ma to zwykle miejsce, z uwagi na wyższe ceny norweskiej żywności.

Według statystyk Szwedzkiego Urzędu Statystycznego tylko w ciągu ostatnich dwóch miesięcy ceny porów wzrosły o 37 proc., ogórków o 14 proc., a pomidorów oraz marchwi o 11 proc. Eksperci przekonują, że jest to spowodowane pogodą na południu Europy oraz w Maroku, skąd attain zimnej Skandynawii sprowadzane są warzywa oraz owoce, a dodatkowo część szwedzkich producentów zrezygnowała lub ograniczyła uprawy szklarniowe z uwagi na wysokie ceny energii.

Lega artis aplikacja

Całość możesz przeczytać tutaj: Sklepy biją na terror: Ogromne ceny warzyw i owoców w Europie

Co myślisz?

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

ukraincy-uciekaja-za-granice,-by-ratowac-nastolatkow-przed-mobilizacja

Ukraińcy uciekają za granicę, by ratować nastolatków przed mobilizacją

yellen-says-executive-will-support-svb-depositors-nonetheless-„no-bailout”-as-fed,-fdic-„hope”-talk-of-special-automobile-prevents-more-bank-runs

Yellen Says Executive Will Support SVB Depositors Nonetheless „No Bailout” As Fed, FDIC „Hope” Talk Of Special Automobile Prevents More Bank Runs