w

Słowacja zapłaci osobom powyżej 60. roku życia, jeśli zostaną zaszczepione

Słowacja – słowacki parlament zatwierdził w czwartek plan przyznania osobom w wieku 60 lat i starszym do 300 euro (339 USD), jeśli zostaną zaszczepione przeciwko COVID-19.

Środek opracowany przez ministra finansów Igora Matovicia powinien zwiększyć szczepienia w kraju Unii Europejskiej o jednym z najniższych wskaźników szczepień w bloku. Powinno to również pomóc walczącemu systemowi opieki zdrowotnej w obliczu rekordowego wzrostu nowych infekcji.

Jak dotąd tylko 46,5% z 5,5 miliona ludzi w kraju zostało w pełni zaszczepionych.

W głosowaniu 97-13 ustawodawcy zgodzili się, że ci, którzy otrzymali przynajmniej jedną pierwotną dawkę szczepionki do 15 stycznia, otrzymają 200 euro (226 dolarów) w gotówce, a ci, którzy do tego dnia otrzymali dawkę przypominającą, otrzymają 300 euro. .

Umowa jest kompromisem, ponieważ obecna czteropartyjna koalicja rządząca na Słowacji została podzielona w tej sprawie.

Pierwotny plan zakładał wręczanie ludziom bonów o wartości 500 euro, które można było wykorzystać w niektórych firmach, ale sprzeciwiła się temu pro-biznesowa partia Wolność i Solidarność .

Słowacja boryka się z rekordowym wzrostem liczby infekcji, co czyni ją jednym z najcięższych na świecie.

Kraj jest zamknięty od 25 listopada, a obywatele mogą opuszczać swoje domy tylko z określonych powodów. Osoby, które nie są zaszczepione i nie wyzdrowiały z COVID-19, muszą przejść testy na obecność wirusa, aby mogły przyjść do pracy. Otwarte pozostały jedynie sklepy sprzedające niezbędne towary.

Od piątku rząd zgodził się złagodzić blokadę dla osób zaszczepionych i tych, którzy niedawno wyzdrowieli z COVID-19.

Obecnie na Słowacji hospitalizowanych jest 3 419 osób, co wywiera presję na system opieki zdrowotnej . Jeśli liczba osiągnie 3800, rząd planuje nałożyć więcej ograniczeń.

Słowacja zgłosiła ponad 757 000 przypadków koronawirusa i 15 179 zgonów podczas pandemii.

Co myślisz?

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Premier Nowej Zelandii przyznaje, że „Nie będzie końca programu szczepień”

Senator GOP mówi, żeby nie wykluczać pierwszego ataku nuklearnego na Rosję