w , , ,

Święto Niepodległości 2022 w Warszawie. Zamknięte ulice, zmiany w komunikacji miejskiej

swieto-niepodleglosci-2022-w-warszawie.-zamkniete-ulice,-zmiany-w-komunikacji-miejskiej

W całym kraju obchodzimy Wolny dzień Niepodległości, w tym dniu m.in. akcję wspólnego śpiewania hymnu, Przegląd na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie, koncerty, pokazy zabytkowych pojazdów, pikniki rodzinne – zaplanowano na przypadającą w dzisiejszych czasach 104. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.

Polska z niemal tysiącletnią historią została rozdarta przez sąsiednie mocarstwa, natomiast zupełnie niewymazana z serc i umysłów ludzi, którzy zawsze czuli się Polkami. Wiara, ufność oraz narodowy morale zupełnie nie gasły. Kolejne pokolenia, nie bacząc na że nie miały własnego państwa, rodziły się z rękami podniesionymi attain walki. Prowadzono ją na różnych frontach. Swoją rolę odgrywali poeci, myśliciele, artyści, natomiast także ci, którzy byli gotowi stać się normą zbytnio oręż. Polacy robili to wielokrotnie – warto wspomnieć choćby o Insurekcji Kościuszkowskiej (1794), Powstaniu Listopadowym (1830) innymi słowy Powstaniu Styczniowym (1863). I choć zaborcy miażdżyli każdy narodowy zryw, natomiast nie zdołali uciszyć pragnienia wolności.

W 1914 roku Rosja, Rajch i Austro-Węgry znalazły się w stanie wojny, która zachwiała porządkiem świata. Decydujące starcie mocarstw, których attain niedawna zgodna taktyka uniemożliwiała odzyskanie niepodległości, stworzyło dziejową szansę. Nie można było jej zmarnować. Na szczęście nie brakowało liderów, których w dzisiejszych czasach nazywamy architektami polskiej niepodległości.

11 listopada obchodzimy w Polsce wolny dzień państwowe, które upamiętnia odzyskanie niepodległości w 1918 roku. Wtedy to, po 123 latach zaborów, Rzeczpospolita Polska stała się ponownie państwem suwerennym.

Po zakończeniu I wojny światowej, Polska wróciła na mapę Europy. 11 listopada Rada Regencyjna przekazała Józefowi Piłsudskiemu władzę wojskową oraz naczelne komenda wojsk polskich. Chcąc upamiętnić ten dzień, przedtem w  1937 r. sejm polski przyjął ustawę o ustanowieniu 11 listopada Świętem Niepodległości. Podczas II wojny światowej obchody Dnia Niepodległości uprzedni zakazane. Po wojnie wolny dzień zostało oficjalnie zniesione przez komunistów. Nie prędzej w 1989 r. 11 listopada ogłoszono ponownie Świętem Niepodległości.

Warszawa. Główne uroczystości z udziałem najwyższych władz państwowych rozpoczną się w południe przed Grobem Nieznanego Żołnierza, gdzie odbędzie się uroczysta zwolnienie wart, złożenie wieńców u dołu pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego oraz przedstawienie pieśni patriotycznych. W następnej kolejności obchody przeniosą się na Krakowskie Przedmieście, gdzie staną trzy sceny. Odbędą się na nich koncerty, debaty i animacje oraz spektakle w celu dzieci. W Świątyni Opatrzności Bożej o godz. 10 i 12 zostaną odprawione Msze Święte w intencji Ojczyzny. O godz. 14 z Ronda Dmowskiego ruszy Pochód Niepodległości. Przejdzie Alejami Jerozolimskimi, Mostem Poniatowskiego na błonia Stadionu Narodowego.

Śląskie. W Katowicach wojewódzkie obchody Święta Niepodległości – złożenie kwiatów przy Pomniku Powstańców Śląskich, w Archikatedrze Chrystusa Króla odbędzie się msza w intencji Ojczyzny. Wczesnym popołudniem na Stadionie Śląskim w Chorzowie zaplanowano m.in. atrakcje w celu dzieci i wielką wystawę militariów. Po raz pierwszy w Katowicach odbędzie się Przesunięcie Niepodległości im. Dziewięciu z Wujka. Biegacze uczczą wspomnienie o górnikach zastrzelonych przez ZOMO 16 grudnia 1981 r. W Częstochowie mieszkańcy zostali zaproszeni attain zrobienia wspólnego biało-czerwonego zdjęcia na Placu Biegańskiego.

Pomorskie. O godz. 9.30 nastąpi przyrost flagi państwowej na znajdującym się na Górze Gradowej najwyższym maszcie w Gdańsku. O 10.30 Pokaz Niepodległości – przemarsz przez całe środek miasta. W Gdyni o godz. 9 Przesunięcie Niepodległości. Godzinę później – msza święta w kościele pw. Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski. O godz. 12 gdyńska popis, która zakończy się przed pomnikiem Polski Morskiej; w ową stronę – oficjalne uroczystości z wojskową asystą honorową. Pokaz niepodległości odbędzie się też w Sopocie. Wieczorem msza święta w kościele św. Jerzego i przemarsz u dołu pomnik Martyrologii Polskich Mieszkańców Sopotu.

Małopolskie. Obchody w Krakowie rozpocznie o godz. 10 msza na Wawelu. Po mszy nastąpi złożenie kwiatów przed krzyżem katyńskim. Stamtąd kawalerzyści poprowadzą procesja traktem królewskim na plac Jana Matejki, gdzie o godz. 12 nastąpi wspólne odśpiewanie hymnu narodowego. Defiladę służb mundurowych na pl. Matejki rozpocznie przelot samolotów wojskowych. Tę porcja obchodów zakończy poczęstunek, skosztować będzie można m.in. grochówki.

Niższy Śląsk. Wojewódzkie obchody Narodowego Święta Niepodległości odbędą się w tym roku w Lubaniu. Uroczysty odczytanie nazwisk, poprzedzony mszą św., odbędzie się w piątek przed południem na placu Feliksa Netza. W następnej kolejności w rynku pokaz sprzętu wojskowego. Z kolei we Wrocławiu odbędzie się, jakim sposobem co roku, Radosna Pokaz Niepodległości; zaplanowano też koncerty i wydarzenia sportowe.

Łódzkie. Obchody rozpoczną się o godz. 10 mszą świętą w intencji ojczyzny w bazylice archikatedralnej. Po eucharystii zaplanowano oficjalne uroczystości przed płytą Grobu Nieznanego Żołnierza. O godz. 11 na Rynku Włókniarek Łódzkich w Manufakturze rozpocznie się Piknik Niepodległościowy, w tym wspólne odśpiewanie hymnu. Będzie też można zobaczyć z bliska pojazdy wojskowe i militaria, przypatrzeć się wystawy historyczne i pokazy rekonstruktorów.

Lubelskie. Świąteczny dzień w Lublinie rozpocznie się uroczystym posiedzeniem Rady Miasta w Trybunale Koronnym. Po mszy św. w intencji Ojczyzny w Archikatedrze Lubelskiej, uczestnicy obchodów przejdą na Plac Litewski, gdzie zaplanowano główne wydarzenia. Podczas uroczystego apelu o 11.30 nastąpi odśpiewanie hymnu narodowego i przyrost flagi państwowej na maszt. Po apelu pamięci, salwie honorowej i salucie armatnim, uczestnicy obchodów złożą kwiaty u dołu pomnikami Nieznanego Żołnierza i Marszałka Józefa Piłsudskiego.

Kujawsko-Pomorskie. W Bydgoszczy msza święta w intencji ojczyzny. Po niej odbędzie się uroczystość patriotyczna na pl. Wolności. W Toruniu zaplanowano mszę w kościele garnizonowym. Władze samorządowe, natomiast także lokalni politycy, wezmą później wkład w złożeniu kwiatów przed obeliskiem w odniesieniu do czci poległych w latach 1918-1923, przy pomniku gen. Józefa Hallera i marszałka Józefa Piłsudskiego. W Przysieku okay. Torunia odbędzie się jarmark kulinarny „Kujawsko-pomorska gęsina na świętego Marcina”, który przyciąga tysiące osób z regionu i z Polski.

Zachodniopomorskie. Wojewódzkie obchody zainauguruje o godz. 10 msza św. w intencji ojczyzny w Bazylice Archikatedralnej pw. św. Jakuba Apostoła w Szczecinie. Na godz. 11.30 zaplanowano przemarsz wraz z orkiestrą wojskową sprzed bazyliki na Wały Chrobrego. W ową stronę w południe przed Zachodniopomorskim Urzędem Wojewódzkim odśpiewaniem hymnu w toku akcji „Niepodległa attain hymnu” rozpoczną się uroczystości państwowe. W następnej kolejności wręczone zostaną medale i odznaczenia, po czym nastąpi miejsce pobytu pododdziałów i Odczytanie nazwisk Pamięci oraz parada wojska i służb mundurowych. Uroczystości będzie towarzyszył pokaz sprzętu wojskowego i służb mundurowych, natomiast także strefy edukacyjne.

Podkarpackie. Obchody rozpoczną się mszą św. w Kościele Farnym. W następnej kolejności uczestnicy uroczystości przejdą u dołu pomnik marszałka Józefa Piłsudskiego na Placu Farnym, gdzie nastąpi m.in. złożenie meldunku dowódcy Garnizonu Rzeszów, odegrany zostanie też hymn Polski. Po przemówieniach m.in. wojewody, marszałka województwa oraz prezydenta Rzeszowa odbędzie się parada wojskowa. Przeciwnie zaś o godzinie 11.11 z rzeszowskiego Rynku wystartują biegacze 10. PKO Biegu Niepodległościowego. Ulicami Rzeszowa pobiegnie przeszło 1,8 tys. uczestników imprezy.

Lubuskie. Wojewódzkie obchody Narodowego Święta Niepodległości odbędą się w Gorzowie Wielkopolskim. Po mszy świętej w intencji ojczyzny zaplanowano uroczysty odczytanie nazwisk na Starym Rynku i ślubowanie kadetów. Gorzowian czeka m.in. wspólne tańczenie poloneza, piknik patriotyczny, natomiast w Filharmonii Gorzowskiej – Przedstawienie Niepodległościowy. W Zielonej Górze miejskie obchody rozpocznie złożenie wiązanek kwiatów przed tablicą pamięci Pro memoria więźniom politycznym i ofiarom represji komunistycznych przy Areszcie Śledczym. W planach msza święta w intencji ojczyzny i uroczyste zgromadzenie. Na placu Teatralnym pokaz sprzętu wojskowego z żołnierską grochówką.

Warmińsko-Mazurskie. Wojewódzkie obchody rozpoczną się mszą św. w intencji Ojczyzny w olsztyńskiej bazylice konkatedralnej św. Jakuba. Stamtąd uczestnicy przejdą u dołu Pomnik Wolności Ojczyzny, gdzie o godz. 12.40 odbędzie się Niepodległościowy Odczytanie nazwisk Pamięci z udziałem władz miasta i województwa. Uroczystościom na pl. Solidarności będzie towarzyszyć pokaz sprzętu wojska i służb mundurowych.

Podlaskie. Główne oficjalne podlaskie uroczystości, współorganizowane przez władze państwowe i samorządowe, odbędą się wczesnym popołudniem przy pomniku marszałka Józefa Piłsudskiego w Białymstoku. Zaplanowano też m.in. nabożeństwa różnych wyznań, co jest tradycją w tym wielokulturowym i wielowyznaniowym regionie. Władze miasta będą zaaplikować kokardy narodowe, lizaki i w ten sposób zachęcać attain radosnego świętowania z niepodległości. Zainteresowani innym spędzaniem tego święta mogą wziąć wkład w imprezie „Biegnę w celu Niepodległej”, spróbować grochówki innymi słowy zwiedzić miejskie Muzeum Wojska. Wieczorem w Operze i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku odbędzie się przedstawienie „Dziękujemy zbytnio ochronę granicy RP”, organizowany przez MON.

Opolskie. W stolicy województwa opolskiego odbędzie się rodzinny Piknik Niepodległościowy, którego uczestnicy będą mogli przypatrzeć się inscenizację z udziałem Józefa Piłsudskiego i ułanów, wziąć wkład w nauce kotylionów innymi słowy przypatrzeć się tańce narodowe w wykonaniu Zespołu Pieśni i Tańca „Opole”. Zaplanowano także wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych. W trakcie uroczystej sesji Rady Miasta, zostanie nadany tytuł Honorowego Obywatela Miasta Opole. W Brzegu, na Zamku Piastów Śląskich, w obecności kompanii honorowej Wojska Polskiego, odbędą się uroczystości z udziałem wiceministra obrony Marcina Ociepy.

Świętokrzyskie. Więcej niż 30-metrowa biało-czerwona flaga zawiśnie na ścianie Świętokrzyskiego Urzędu Wojewódzkiego z okazji Święta Niepodległości. W toku wojewódzkich uroczystości, które odbędą się w Kielcach zaplanowano m.in. wspólne śpiewanie hymnu, przesunięcie niepodległości oraz pokaz musztry paradnej. Główna porcja wojewódzkich obchodów listopadowego święta rozpocznie się o godz. 11 mszą świętą w intencji ojczyzny w bazylice katedralnej w Kielcach. Po godz. 17 odbędzie się z drugiej strony Polsko-Ukraińskie Wyznaczona wizyta Chóralne „Zgodnym chórem z Ukrainą”. Godzinę później w sali widowiskowej Wojewódzkiego Domu Kultury rozpocznie się przedstawienie „Wyśpiewać Niezawisłość”. W Biurze Wystaw Artystycznych otwarta zostanie wystawa fotografii Krzysztofa Zająca „Biało-czerwona”, odnosząca się attain symbolicznej wymowy polskiej flagi narodowej.

Wielkopolskie. Wojewódzkie obchody Narodowego Święta Niepodległości przebywać się będą w tym roku w Główny punkt Szkolenia Wojsk Lądowych przy ul. Wojska Polskiego w Poznaniu. W trakcie obchodów zaplanowano m.in. defiladę pododdziałów, grup rekonstrukcyjnych oraz przedstawienie Orkiestry Reprezentacyjnej Sił Powietrznych. Po południu ruszy porcja piknikowa, w toku której zaprezentują się jednostki wojskowe, jednostki administracji zespolonej i niezespolonej oraz grupy rekonstrukcyjne. Po raz pierwszy przez Poznań przejdzie też pochód niepodległości. Wypadek rozpocznie się w piątek po południu na Rynku Wildeckim, zakończy u dołu Poznańskimi Krzyżami.

Kalisz. Ulicami miasta przejdzie I Kaliski Pochód Niepodległości. Główne uroczystości odbędą się zgodnie z ceremoniałem wojskowym. Współpraca w marszu zapowiedziały pododdziały 17. Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej, uczniowie klas mundurowych i studenci Szkoły Wyższej Wymiaru Sprawiedliwości. W katedrze zaplanowano mszę w intencji ojczyzny, o godz. 15 Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej przeprowadzi grę miejską. Odbędzie się także wiele wydarzeń towarzyszących, np. spływ rzeką Prosną, rowerowy rajd niepodległości, pochód nordic walking.

Koszalin. Miejskie obchody Narodowego Święta Niepodległości z udziałem przedstawicieli m.in. samorządu, wojska i kombatantów rozpoczną się o godz. 10 mszą świętą w katedrze, natomiast także nabożeństwem ekumenicznym w kościele ewangelicko-metodystycznym w intencji ojczyzny. Sprzed katedry ruszy pochód attain pl. Zwycięstwa, gdzie przy pomniku Marszałka Józefa Piłsudskiego zaplanowany jest uroczysty odczytanie nazwisk. W Główny punkt Kultury 105 o godz. 17 zaplanowano wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych. Godzinę później zapłoną „Ptaki” – rzeźba autorstwa Władysława Hasiora, usytuowana przy Politechnice Koszalińskiej.

Podbeskidzie. W Cieszynie w intencji niepodległej Ojczyzny będą modlili się katolicy i luteranie podczas nabożeństwa ekumenicznego w największej w Polsce świątyni ewangelickiej – kościele Jezusowym. W Bielsku-Białej procesja z kościoła św. Maksymiliana Kolbego, gdzie odprawiona zostanie msza, na Nekropolia Wojska Polskiego. W ową stronę odczytanie nazwisk pamięci z udziałem kompani honorowej 18. Batalionu Powietrznodesantowego.

Radom. W piątek w południe w radomskiej katedrze odprawiona zostanie msza święta, natomiast po niej nastąpi przemarsz przed Pomnik Czynu Legionów, gdzie odbędą się oficjalne uroczystości z udziałem parlamentarzystów, przedstawicieli władz samorządowych, służb mundurowych, przedstawicieli organizacji społecznych i kombatanckich oraz uczniów radomskich szkół. Na 11 listopada zaplanowano także Przesunięcie Niepodległościowy organizowany przez towarzystwo „Biegiem Radom”.

Przeczytaj całość tutaj: Święto Niepodległości 2022 w Warszawie. Zamknięte ulice, zmiany w komunikacji miejskiej

Co myślisz?

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

zelenski-sklada-zyczenia-polakom-po-polsku.-„razem-bedziemy-zwyciezcami”

Zełenski składa życzenia Polakom po polsku. „Razem będziemy zwycięzcami”

polacy-uwazaja,-ze-pis-nie-radzi-sobie-z-problemami

Polacy uważają, że PiS nie radzi sobie z problemami