w

Szanghaj wraca do blokady i przywraca masowe testy na COVID zaledwie kilka dni po ponownym otwarciu

Nieco ponad tydzień po tym, jak donieśliśmy, że „Szanghaj w końcu zniósł blokadę Covid”, chińska stolica handlowa po raz kolejny ogłasza kolejne zamknięcie i masowe testy na Covid-19 powodując więcej zakłóceń i uruchamiając ponowną wyprzedaż artykułów spożywczych kilka dni po zakończeniu wyczerpującego dwumiesięcznego przestoju.

Według Bloomberga plan wyłonił się z jednego obszaru z kilkoma przypadkami, a następnie rozprzestrzenił się w godzinach do 15 z 16 dzielnic centrum finansowego, a teraz obejmuje prawie wszystkich 25 milionów mieszkańców miasta, ponieważ urzędnicy służby zdrowia stosują testy, aby wykorzenić wszelkie milczące transmisji wirusa, kluczowego narzędzia w chińskim arsenale „Covid Zero”.

Natychmiastowa eskalacja odzwierciedla niepokój, który nadal otacza Szanghaj (a także Pekin), który pod koniec marca wprowadził jedną z najsurowszych na świecie blokad, po początkowej powolnej reakcji na wybuch epidemii. Najnowszy ruch następuje po odbiciu liczby infekcji w społeczności do sześciu w czwartek i piątek, w porównaniu do zera dzień wcześniej. Mieszkańcy zostaną zwolnieni po wykonaniu testów, ale zostaną ponownie zablokowani, jeśli w ich związkach zostaną znalezione nowe infekcje.

W czwartek wykryto 5 dodatkowych infekcji wśród osób poddanych kwarantannie, w sumie 11 przypadków w centrum finansowym, poinformowali urzędnicy ds. Zdrowia. W całym kraju Chiny dodały 71 infekcji, co jest dalekie od rekordowego poziomu blisko 30 000 w kwietniu.

Groźba środków zakłócających powróciła również do Pekinu, gdzie testy wykazały 21 nowych lokalnych przypadków od godziny 15:00 w piątek. Ponad 4400 osób, które miały bliski kontakt z zarażonymi, zostało wysłanych do wyznaczonych przez rząd miejsc kwarantanny.

Jak podaje Bloomberg, kilka dzielnic w kluczowej dzielnicy stolicy, Chaoyang, gdzie znajdują się siedziby firmy i ambasady, było w pogotowiu po tym, jak wybuch w lokalnym barze zakończył pięciodniową passę zerowej społeczności rozprzestrzenionej w czwartek. W piątek wykryto dwie nowe infekcje poza kwarantanną.

Powrót ograniczeń i masowych testów w największych chińskich miastach podkreśla trudność w wyeliminowaniu wirusa, podczas gdy reszta świata akceptuje go jako endemiczny. Zakłócenia spowodowane pandemią krawężników wpłynęły na produkcję w firmach takich jak Sony Group Corp. i Tesla, a producent samochodów elektrycznych dopiero teraz normalizuje działalność w swojej fabryce w południowym Szanghaju. 

Najnowsze przeprowadzki szybko trafiają do domów mieszkańców. Doprowadziło to niektórych do ucieczki ze swoich kompleksów mieszkalnych i wywołało bieg w sklepach spożywczych po tym, jak wielu z nich walczyło o świeże owoce i warzywa w pierwszych dniach pierwotnego zamknięcia. Podczas gdy ostatnie krawężniki mogą się podnieść w ciągu zaledwie kilku godzin, jeśli nie zostaną znalezione żadne nowe infekcje, dwa tygodnie izolacji mogą zostać nałożone na obszary, w których odkryte zostaną nowe łańcuchy transmisji.

Większość ekonomistów twierdzi, że Chinom będzie trudno osiągnąć roczny cel wzrostu w tym roku z powodu blokad. Dzięki zerowej tolerancji dla nowych przypadków kraj ryzykuje, że znajdzie się w ciągłej pętli narzucania i łagodzenia ograniczeń.

Mimo to prezydent Xi Jinping nadal podkreśla przestrzeganie przez kraj polityki, która zapewniła jeden z najniższych wskaźników zgonów z powodu Covid na świecie. Według oficjalnej agencji informacyjnej Xinhua, Xi wezwał do „niezachwianego” przestrzegania Covid Zero podczas wizyty w prowincji Syczuan w czwartek, jednocześnie oświadczając, że należy to osiągnąć w równowadze z potrzebami gospodarki.

Na razie odnowione ograniczenia nie mają jeszcze znaczącego wpływu na rynki finansowe. Chiński benchmark CSI 300 Index wzrósł o 1,52%, odrabiając wcześniejsze straty. W ciągu tygodnia jest to wzrost o 3,5%.

„Inwestorzy obserwują, ale w tej chwili nie ma zbyt wiele reakcji, biorąc pod uwagę tylko wybuchy”, powiedział Kevin Li, zarządzający funduszem w GF Asset Management (Hong Kong) Ltd. „Jeśli rozszerzy się na więcej obszarów, które mają wpływ na ludzi zwracających się do pracy, wtedy doprowadzi to do pewnej niestabilności”.

Administrator domeny

Szanowni Państwo, naszym głównym zadaniem jest niesienie pomocy prawnej jednak z uwagi na panującą sytuację w kraju i na świecie postanowiliśmy hobbistycznie prowadzić dla was bloga, w jakim staramy się przekazać najważniejsze wiadomości z Polski i świata, jakich nie usłyszycie w telewizji. Utrzymania naszego wspólnego serwisu wiąże się z dużymi kosztami. Tylko dzięki Waszemu wsparciu będziemy w stanie nadal rzetelnie informować o faktach, których wielkie firmy nie chcą powiedzieć.

Jeśli uważacie Państwo, iż nasza pomoc, jaką od nas otrzymujecie, zasługuje na wparcie pracowników Kancelarii, możecie nas wspomóc poprzez wpłatę dowolnej kwoty na rachunek bankowy Kancelarii LEGA ARTIS:

Dane do przelewu:
Nr konta: 04 1020 3903 0000 1402 0122 6752
Kancelaria Lega Artis
ul. Przasnyska 6a lok 336a
01-756 Warszawa
Tytuł: „darowizna na działalność”
IBAN: PL04102039030000140201226752

Wsparcie paypal:
paypal.me/legaartis

Serdecznie dziękujemy wszystkim osobom za dotychczas udzielone nam wsparcie finansowe.

Co myślisz?

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Five reasons why Ukraine’s membership in the EU is unlikely

France to introduce food cards for people on low incomes