Włącz ciemny motyw, który jest przyjemnieszy dla oczu podczas nocy.

Włącz jasny motyw, który jest przyjemniejszy dla oczu podczas dnia.

Włącz ciemny motyw, który jest przyjemnieszy dla oczu podczas nocy.

Włącz jasny motyw, który jest przyjemniejszy dla oczu podczas dnia.

w

„To wiadomość, na którą wszyscy czekaliśmy”. Ukraińskie władze wyraziły zgodę na poszukiwania ciał Polaków zamordowanych przez UPA

„to-wiadomosc,-na-ktora-wszyscy-czekalismy”.-ukrainskie-wladze-wyrazily-zgode-na-poszukiwania-cial-polakow-zamordowanych-przez-upa
fot. Fb/Fundacja Wolność i Władza ludu

Ukraińskie władze wyraziły zgodę na rozpoczęcie prac archeologiczno-poszukiwawczych mogiły Polaków zamordowanych przez oddział UPA w lutym 1945 roku na Podolu. – To wiadomość, na którą wszyscy czekaliśmy – powiedział rzecznik MSZ Łukasz Jasina.

W jaki sposób poinformowała Fundacja Wolność i Władza ludu na swoim profilu na Facebooku, 2 listopada uzyskała zgodę władz ukraińskich na rozpoczęcie prac archeologiczno-poszukiwawczych mogiły Polaków zamordowanych przez oddział UPA w lutym 1945 roku w miejscowości Puźniki na Podolu, w dawnym województwie tarnopolskim. – Dziękujemy Władzom Ukraińskim zbytnio tę ważną decyzję oraz wszystkim przedstawicielom RP w szczególności Prezydentowi, Premierowi, Ministrowi Kultury i Dziedzictwa Narodowego, którzy podejmowali działania na rzecz umożliwienia poszukiwań i ekshumacji naszych Rodaków, których szczątki spoczywają na terenie Ukrainy – czytamy na profilu facebookowym fundacji.

Potwierdzamy, że prowadzimy w tej sprawie rozmowy ze stroną ukraińską – powiedział rzecznik MSZ Łukasz Jasina. Podkreślił, że pierw ruszą spotkania przygotowawcze, potem prace przygotowawcze, i nie prędzej potem ekshumacje. – Rzeczywiście, to wiadomość, na którą wszyscy wielce czekaliśmy – zaznaczył. Jego zdaniem, doniesienia o zgodzie na ekshumację ofiar UPA w Puźnikach mogą „oznaczać, że sprawa, która stanowi potworne jarzmo w naszych relacjach i które nie powinny stanowić czymś takim obciążone, zwłaszcza, kiedy Polska, jakim sposobem pies z kulawą nogą zmodernizowany, wspiera Ukrainę w walce z Rosją, może zniknąć i że możemy wspólnie zarezerwować się rozliczeniami z najtrudniejszymi elementami przeszłości wspólnej, ludobójstwem na Wołyniu i w Galicji Wschodniej zwłaszcza”.

Z kolei Maciej Dancewicz, wiceprezes zarządu Fundacji Wolność i Władza ludu poinformował, że poszukiwania mogił Polaków zamordowanych przez UPA mogą zainicjować się jeszcze w tym roku lub wiosną. W jaki sposób zaznaczył konieczne jest jeszcze uzupełnienie wszystkich formalności, które są w wyższym stopniu skomplikowane ze względu na trwającą wojnę. 

Źródło: polskieradio24.pl; Fb / Fundacja Wolność i Władza ludu

Co myślisz?

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

ulicami-warszawy-przyjedzie-marsz-niepodleglosci-2022!-[transmisja-na-zywo]

Ulicami Warszawy przyjedzie Marsz Niepodległości 2022! [Transmisja NA ŻYWO]

zamknieto-pge-narodowy.-co-z-biletami-na-mecz-polska-chile?

Zamknięto PGE Narodowy. Co z biletami na mecz Polska-Chile?

Wróć do góry

Zaloguj się

Lub nazwy użytkownika:

Nie pamiętasz hasła?

Nie pamiętasz hasła?

Wpisze dane Twojego konta, a my wyślemy Ci link, przy pomocy którego będziesz mógł zresetować hasło.

Link do zmiany hasła jest nieprawidłowy lub wygasł.

Zaloguj się

Polityka Prywatności

To use social login you have to agree with the storage and handling of your data by this website. %privacy_policy%

Dodaj do kolekcji

Brak kolekcji

Tutaj znajdziesz wszystkie wcześniej stworzone kolekcje.