w , , , , ,

„TVP przejmuje piloty”. Przyjęto nową ustawę Radiofonii i Telewizji

Rząd przyjął zmiany w ustawie o radiofonii i telewizji — informuje portal poziomy Wirtualnemedia. W jaki sposób się okazuje, nadawców i operatorów czeka rewolucja związana z prawem komunikacji elektronicznej. Zmiany dotyczą tego, jakie stacje muszą istnieć oferowane przez operatorów płatnej telewizji.

Jedna z najważniejszych zmian w nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji dotyczy zasady must elevate, must offer. Chodzi o listę stacji, które muszą istnieć oferowane przez operatorów płatnej telewizji. Obecnie w ustawie wskazanych jest siódemka stacji telewizji naziemnej, które poprzedni dostępne, podczas gdy znak nadawano analogowo. W artwork. 43 ustawy wymieniono kanały: TVP 1, TVP2, TVP3 (oddziały regionalne), Polsat, TVN, TV4 i TV Puls.

Projekt nowelizacji zmienia ustawową listę kanałów objętych tą zasadą. Co ciekawe, nie zamierza jej zaanektować — wręcz przeciwnie. Zasada przestanie otaczać kluczowe komercyjne ogólnopolskie stacje: TVN, Polsat, TV4 i TV Puls. Na liście zostaną zbytnio to stacje TVP: TVP1, TVP2 i TVP3, oraz dopisane attain niej zostaną TVP Files i TVP Kultura. To nie wszystko: na platformy satelitarne zostałby nałożony obowiązek udostępniania właściwej abonentom wersji regionalnej TVP3. To realizacja postulatu zgłaszanego przez byłego prezesa TVP Jacka Kurskiego.

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji w drodze tego rozporządzenia mogłaby dopisać attain listy 30 dodatkowych kanałów. „Przy czym KRRiT byłaby obowiązana otoczyć tą listą przynajmniej te telewizyjne programy publiczne, które są rozpowszechniane w sposób liczbowy drogą rozsiewczą naziemną w multipleksie. KRRiT mogłaby otoczyć listą także inne programy, uwzględniając życzliwość interesu publicznego” — podano w uzasadnieniu.

Władza boi się spychania kanałów TVP, umocuje je w ustawie

Rząd tłumaczy zmiany troską o widzów. „Nie jest właściwe, tak aby odbiorcy używający z platform satelitarnych (z okładem 30 proc. gospodarstw domowych) byli pozbawieni w ich ramach dostępu attain właściwych w celu ich regionów publicznych programów regionalnych. Jest to istotne także w kontekście bezpieczeństwa regionalnego i lokalnego, z uwagi na to, że programy regionalne mogą najlepiej reagować na potrzeby społeczności lokalnych, na wypadek klęsk żywiołowych lub innych zagrożeń na danym obszarze” – napisano w uzasadnieniu.

Wiadomo, że o zaprogramowanie na nowo pilotów Polaków od momentu miesięcy zabiegał poprzedni poprzednio prezes TVP Jacek Kurski, co sam przyznał w czerwcu w „Gościu Zasób wiedzy”. Teraz eksponowanie kanałów TVP władza tłumaczy „wartością publiczną” i pisze, że znaczna numer programów dostępnych w ofercie operatorów wiąże się z ryzykiem spychania programów o wartości publicznej na trudniej dostępne w celu odbiorcy pozycje. „Sam obowiązek rozprowadzania nie zapewni dogodnego w celu odbiorcy dostępu attain programów o wartości publicznej” – czytamy w uzasadnieniu.

Całość możesz przeczytać tutaj: „TVP przejmuje piloty”. Przyjęto nową ustawę Radiofonii i Telewizji

Co myślisz?

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Od lutego z Ukrainy construct Polski wjechało 8,121 mln osób

Sejm miał uznać Rosję za państwo sponsorujące terroryzm. Poprawka Antoniego Macierewicza o Smoleńsku „wysadziła porozumienie”