w

Tysiące rosyjskich żołnierzy opuszcza granicę z Ukrainą

Kreml powiedział, że wielu żołnierzy wraca do swoich stałych baz po zakończeniu ćwiczeń wojskowych. Kraje zachodnie oskarżyły Rosję o zgromadzenie w pobliżu Ukrainy około 100 tys. żołnierzy.

Rosja ogłosiła w sobotę, że 10 000 żołnierzy zakończyło miesięczne ćwiczenia wojskowe w pobliżu Ukrainy i wróci do swoich stałych baz.

Wiadomość pojawia się wśród oskarżeń z krajów zachodnich, że Rosja planuje inwazję na Ukrainę , czemu Kreml zaprzecza.

Rosyjskie Ministerstwo Obrony poinformowało w oświadczeniu, że operacje dla sił Południowego Okręgu Wojskowego miały miejsce w szeregu południowych regionów, w tym Rostowa, Krasnodaru i Krymu, półwyspu, który Moskwa odebrała Ukrainie w 2014 roku.

Zachód oskarżył Rosję o zgromadzenie około 100 000 żołnierzy w pobliżu granicy z Ukrainą.

Rosja zwiększa presję NATO
W międzyczasie Rosja wywiera presję na NATO i Zachód szeregiem żądań , wzywając do rosyjskiego weta w sprawie przyjęcia przyszłych członków NATO, z jednym okiem na ewentualne wejście Ukrainy do sojuszu wojskowego.

Między innymi Stany Zjednoczone zlekceważyły ​​prośbę Kremla.

Ponadto Rosja wezwała NATO do wycofania swoich wielonarodowych batalionów z Polski oraz państw bałtyckich Estonii, Łotwy i Litwy.

Prezydent Władimir Putin podsycił płomienie w środę, kiedy powiedział, że Rosja podejmie „odpowiednie kroki odwetowe” w odpowiedzi na to, co nazwał „agresywną postawą” Zachodu.

Ale następnego dnia ściszył głośność, kiedy powiedział, że był świadkiem „pozytywnej” reakcji Waszyngtonu na rosyjskie propozycje bezpieczeństwa.

Rozmowy na horyzoncie
Rozmowy między USA i Rosją, a także NATO mają się odbyć w przyszłym miesiącu.

Wysoki rangą urzędnik USA powiedział, że Waszyngton jest „gotowy do zaangażowania się w dyplomację już na początku stycznia”, zarówno dwustronnie, jak i „wieloma kanałami”.

Zasugerowano rozmowy z udziałem Niemiec, Francji i Ukrainy w formacie normandzkim w nowym roku.

Co myślisz?

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Grecja przedłuży mur graniczny, aby zatrzymać migrantów, chce pomocy UE

Pentagon planuje dzielenie się danymi wywiadowczymi z Ukrainą, jeśli Rosjanie zaatakują