w

UE apelowała, by nie dawać Ukrainie fałszywych nadziei

Unia Europejska powinna skupić się na pomocy Ukrainie, zamiast spierać się o jej standing kraju kandydującego – powiedział premier Portugalii António Costa. Powiedział to w wywiadzie dla Financial Times.

Zdaniem Costy, debata na temat ewentualnego przyjęcia Ukrainy do UE stwarza ryzyko, że kraj ten może mieć „fałszywe oczekiwania”, które w przyszłości przerodzą się w „gorzkie rozczarowanie”.

Premier Portugalii przypomniał również, że standing kandydata to dopiero początek procesu przystąpienia kraju do UE, który może się przeciągnąć na lata. Nie rozwiąże to obecnych problemów Ukrainy, które – jego zdaniem – wymagają pilnych działań.

Kosta wyraził również obawę, że debata na temat statusu Ukrainy może jedynie zasiać niezgodę wśród członków UE, a tym samym „dać prezent” Rosji.

„Najlepszym wsparciem, jakie UE może zaoferować Ukrainie, jest zachowanie jedności. Najlepszą rzeczą, jaką możemy zaoferować, jest jedność Europy” – podsumował premier.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podpisał wniosek o przystąpienie do UE 28 lutego, a w maju Komisja Europejska otrzymała od Kijowa wypełniony kwestionariusz umożliwiający rozpoczęcie negocjacji. Według von der Leyen, Komisja Europejska przygotowuje obecnie ekspertyzę dla państw członkowskich UE, która będzie gotowa do końca przyszłego tygodnia.

POLECAMY: Bezczelność bez granic. Ambasador Ukrainy oczekuje od Scholza poparcia dla przystąpienia do UE

Niektóre kraje – Republika Czeska, Bułgaria, Polska, Słowenia, Słowacja, Łotwa, Litwa i Estonia – popierają ideę przystąpienia Ukrainy do UE, ale nie wszystkie się z nią zgadzają. W szczególności, jak pisze Bloomberg, Holandia i Dania sprzeciwiają się przyznaniu Kijowowi statusu kandydata, podczas gdy Niemcy proponują kompromis, w którym standing ten byłby warunkowy.

Administrator domeny

Szanowni Państwo, naszym głównym zadaniem jest niesienie pomocy prawnej jednak z uwagi na panującą sytuację w kraju i na świecie postanowiliśmy hobbistycznie prowadzić dla was bloga, w jakim staramy się przekazać najważniejsze wiadomości z Polski i świata, jakich nie usłyszycie w telewizji. Utrzymania naszego wspólnego serwisu wiąże się z dużymi kosztami. Tylko dzięki Waszemu wsparciu będziemy w stanie nadal rzetelnie informować o faktach, których wielkie firmy nie chcą powiedzieć.

Jeśli uważacie Państwo, iż nasza pomoc, jaką od nas otrzymujecie, zasługuje na wparcie pracowników Kancelarii, możecie nas wspomóc poprzez wpłatę dowolnej kwoty na rachunek bankowy Kancelarii LEGA ARTIS:

Dane do przelewu:
Nr konta: 04 1020 3903 0000 1402 0122 6752
Kancelaria Lega Artis
ul. Przasnyska 6a lok 336a
01-756 Warszawa
Tytuł: „darowizna na działalność”
IBAN: PL04102039030000140201226752

Wsparcie paypal:
paypal.me/legaartis

Serdecznie dziękujemy wszystkim osobom za dotychczas udzielone nam wsparcie finansowe.

Co myślisz?

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polskie MSZ skrytykowało Macieja Rybusa za pozostanie w Rosji

Impfverletzungen: Die Verbindung zwischen Justin Bieber, COVID-Impfstoff und Affenpocken