w

UE planuje zmienić koncepcję obrony w związku z wydarzeniami na Ukrainie

Unia Europejska zamierza zmienić swoją wieloletnią strategiczną koncepcję obrony, Strategiczny Kompas, z powodu rozwoju sytuacji na Ukrainie – powiedział szef europejskiej dyplomacji Josep Borrell.

„Kompas strategiczny nadal obowiązuje, jego zapisy muszą być realizowane, ale już zaczęliśmy się zastanawiać, jak dostosować go do nowej sytuacji. Bo ta nowa sytuacja określi nasze przyszłe relacje z Rosją, nowe orientacje geopolityczne na świecie… Świat jest dziś o wiele bardziej niebezpieczny niż pod koniec ubiegłego roku – powiedział Borrel, przemawiając na konferencji międzyparlamentarnej w Pradze.

Według niego Kompas Strategiczny został opracowany, omówiony i uzgodniony przed rozpoczęciem poważnej konfrontacji na Ukrainie. Przyznał, że dokument ten rozważał różne warianty rozwoju sytuacji, różne zagrożenia, „ale wydarzenia na skalę dzisiejszą nie były tam (w dokumencie) przewidziane”.

Przywódcy UE pod koniec marca zatwierdzili wieloletni program „Strategiczny Kompas”, który ma pomóc we wzmocnieniu zdolności obronnych i bezpieczeństwa Unii. W dokumencie podkreślono, że UE musi być w stanie reagować na pojawiające się kryzysy samodzielnie lub z partnerami. W związku z tym Kompas Strategiczny przewiduje utworzenie europejskich sił szybkiego reagowania składających się z korpusu liczącego 5 tys. osób.

W ramach nowej strategii obronnej „Strategiczny Kompas” kraje UE będą musiały także prowadzić regularne wspólne ćwiczenia na morzu i lądzie, zwiększyć mobilność wojskową oraz wzmocnić misje cywilne i wojskowe w ramach wspólnej polityki obrony i bezpieczeństwa.

Jednak, jak tłumaczył Josep Borrell, szef europejskiej dyplomacji, nie chodzi o stworzenie jednej europejskiej armii.

Administrator domeny

Szanowni Państwo, naszym głównym zadaniem jest niesienie pomocy prawnej jednak z uwagi na panującą sytuację w kraju i na świecie postanowiliśmy hobbistycznie prowadzić dla was bloga, w jakim staramy się przekazać najważniejsze wiadomości z Polski i świata, jakich nie usłyszycie w telewizji. Utrzymania naszego wspólnego serwisu wiąże się z dużymi kosztami. Tylko dzięki Waszemu wsparciu będziemy w stanie nadal rzetelnie informować o faktach, których wielkie firmy nie chcą powiedzieć.

Jeśli uważacie Państwo, iż nasza pomoc, jaką od nas otrzymujecie, zasługuje na wparcie pracowników Kancelarii, możecie nas wspomóc poprzez wpłatę dowolnej kwoty na rachunek bankowy Kancelarii LEGA ARTIS:

Dane do przelewu:
Nr konta: 04 1020 3903 0000 1402 0122 6752
Kancelaria Lega Artis
ul. Przasnyska 6a lok 336a
01-756 Warszawa
Tytuł: „darowizna na działalność”
IBAN: PL04102039030000140201226752

Wsparcie paypal:
paypal.me/legaartis

Serdecznie dziękujemy wszystkim osobom za dotychczas udzielone nam wsparcie finansowe.

Co myślisz?

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Trump nazwał Bidena „wrogiem państwa”

H&M powiedział, kiedy zamkną sklepy w Rosji