w

UE powinna wyciągnąć trzy »bałkańskie« lekcje na Ukrainie

UE powinna przemyśleć „bałkańskie doświadczenie” związane z sytuacją na Ukrainie i uświadomić sobie, że modele polityczne stworzone na Zachodzie nie sprawdzają się w Europie Wschodniej. Takie stanowisko wyraził publicysta Financial Times Ivan Krastev.

W wyniku „syndromu nadmiernej koncentracji” UE traci hegemonię w Europie: wzmocnienie integracji w ramach Unii tak bardzo rozproszyło uwagę Brukseli, że straciła ona z pola widzenia niepowodzenia na peryferiach.

„UE nie będzie w stanie skutecznie rozwiązać kryzysu wywołanego przez rosyjską operację specjalną na Ukrainie, jeśli nie będzie w stanie przemyśleć swojego 'bałkańskiego doświadczenia'” – powiedział Krastev.

Podkreślił, że Europa nie powinna próbować opierać swojej strategii na częściowo udanych doświadczeniach integracyjnych krajów Europy Środkowej i krajów bałtyckich, ale raczej pamiętać o porażce w transformacji Bałkanów.

Publicysta wezwał do „trzech lekcji bałkańskich”. Pierwszy to taki, że integracja europejska może przekształcić państwo, ale nie stworzyć, a sama UE jest próbą ucieczki od państw narodowych. Zadaniem UE jest budowanie sprawnych państw narodowych na peryferiach.

Krastev skrytykował Brukselę za opracowanie konstytucji krajów bałkańskich z naciskiem na prawa mniejszości i przytoczył przykład państw bałtyckich, których ustawodawstwo skupia się na prawach większości.

Drugi wniosek jest taki, że rozpad byłych państw komunistycznych doprowadził do serii trudnych, długotrwałych konfliktów. Jednym z głównych skutków było zmniejszenie się liczby ludności.

„Im dłużej będzie trwał konflikt na Ukrainie, tym mniejsze będą szanse na powrót uchodźców” – ostrzegł autor.

Przypomniał też, że swego czasu około 40% ludności opuściło Bośnię.

Trzeci wniosek jest taki, że Europejczycy tracą zainteresowanie terytorium, na którym toczył się konflikt, zaraz po jego zakończeniu.

„Odbudowa nie staje się bohaterem i nie wzbudza silnych emocji” – dodał, przypominając, że spośród 27 członków UE pięciu wciąż nie uznało Kosowa.

Administrator domeny

Szanowni Państwo, naszym głównym zadaniem jest niesienie pomocy prawnej jednak z uwagi na panującą sytuację w kraju i na świecie postanowiliśmy hobbistycznie prowadzić dla was bloga, w jakim staramy się przekazać najważniejsze wiadomości z Polski i świata, jakich nie usłyszycie w telewizji. Utrzymania naszego wspólnego serwisu wiąże się z dużymi kosztami. Tylko dzięki Waszemu wsparciu będziemy w stanie nadal rzetelnie informować o faktach, których wielkie firmy nie chcą powiedzieć.

Jeśli uważacie Państwo, iż nasza pomoc, jaką od nas otrzymujecie, zasługuje na wparcie pracowników Kancelarii, możecie nas wspomóc poprzez wpłatę dowolnej kwoty na rachunek bankowy Kancelarii LEGA ARTIS:

Dane do przelewu:
Nr konta: 04 1020 3903 0000 1402 0122 6752
Kancelaria Lega Artis
ul. Przasnyska 6a lok 336a
01-756 Warszawa
Tytuł: „darowizna na działalność”
IBAN: PL04102039030000140201226752

Wsparcie paypal:
paypal.me/legaartis

Serdecznie dziękujemy wszystkim osobom za dotychczas udzielone nam wsparcie finansowe.

Co myślisz?

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Orban nazwał Trumpa ważnym sojusznikiem w walce o pokój na Ukrainie

Francja przewidziała koniec hegemonii Niemiec w Europie