w

Ukraina zarzuca Niemcom blokowanie zakupów broni.

Ukraina ze złością wskazuje palcem na Niemcy za blokowanie sprzedaży broni NATO do tego kraju, podczas gdy urzędnicy z Kijowa nadal biją na alarm w związku z przygotowaniami do możliwej rosyjskiej inwazji. 

Minister obrony Ukrainy Ołeksij Reznikow zaatakował Berlin podczas nowego wywiadu dla Financial Times :  „Kontynuują budowę gazociągu Nord Stream 2 i jednocześnie blokują nasze [zakupy] broni obronnej. To bardzo niesprawiedliwe” – powiedział.

Wskazał, że to Niemcy blokują transfer NATO, opisując również, że w zeszłym miesiącu Niemcy zawetowały zakup przez Ukrainę broni przeciwdronowej i innego obronnego sprzętu wojskowego za pośrednictwem NATO Support and Procurement Agency (NSPA). Jednak niemieccy przywódcy sygnalizowali ostatnio, że wierzą, że tylko „polityczne” rozwiązanie może rozwiązać kryzys i zapewnić trwały pokój w regionie Donbasu, co jest polityką rządu Merkel.

Reznikov powiedział, że Ukraina będzie teraz starać się o zawarcie umów dwustronnych indywidualnie ze wspierającymi krajami, takimi jak USA, Wielka Brytania, Francja i Litwa. Jednak administracja Bidena, która wydaje się szukać sposobów na szybkie wyjście z obecnych, drastycznie zaostrzonych napięć z Rosją, raczej nie będzie w najbliższym czasie pompować więcej broni do Kijowa, aby uniknąć niepotrzebnego prowokowania Putina.

W piątek rosyjskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych  wydało oświadczenie  wzywające do natychmiastowego unieważnienia przez NATO obietnicy z 2008 roku, że „ostatecznie” przyjmie Ukrainę i Gruzję – zarówno te, które graniczą z Rosją, jak i są byłymi sowieckimi państwami satelickimi. „W podstawowym interesie bezpieczeństwa europejskiego konieczne jest formalne wyrzeczenie się decyzji szczytu NATO w Bukareszcie w 2008 roku, że 'Ukraina i Gruzja staną się członkami NATO'” – czytamy w oświadczeniu. 

Wielu analityków zaobserwowało prawdopodobieństwo, że więcej broni dostarczanej przez Zachód dla Ukrainy tylko zapewni Rosji pozycję bezpośrednio w konflikcie w Donbasie…

„Biden będzie również musiał finezyjnie doprecyzować chęć przystąpienia Ukrainy do NATO. USA i NATO odrzucają żądania Putina, aby zagwarantować, że Ukraina nie zostanie przyjęta do zachodniego sojuszu wojskowego”, podało pod koniec zeszłego tygodnia Associated Press . „Ale wyżsi urzędnicy Departamentu Stanu powiedzieli Ukrainie, że członkostwo w NATO prawdopodobnie nie zostanie zatwierdzone w ciągu następnej dekady, według osoby zaznajomionej z tymi prywatnymi rozmowami, która przemawiała pod warunkiem zachowania anonimowości”.

Jednak jastrzębie po obu stronach naw w Kongresie nadal wywierają presję na Bidena, aby podjął jakieś bardziej zdecydowane działania w kwestii Ukraina-Rosja, albo poprzez bardziej solidne pakiety uzbrojenia, albo poprzez bardziej zdecydowany poziom zaangażowania na drodze do członkostwa w NATO.

Co myślisz?

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Fauci: omicron może uniknąć ochrony przed szczepionkami, ale boostery pomagają

Europejskie ceny gazu biją rekordowy poziom, ponieważ Niemcy blokują Nord Stream 2