w

Ukrainie może zostać cofnięty status kandydata do UE jeśli nie spełni warunków KE

Komisja Europejska, rekomendując przyznanie Ukrainie statusu kandydata do UE, wskazała 7 bloków reform, które muszą zostać przez ten kraj wdrożone, aby taki standing otrzymać.

W przypadku nieprzeprowadzenia takich reform, KE będzie mogła cofnąć standing członkowski – ten warunek ma dotyczyć zarówno Ukrainy, jak i Mołdawii.

Warunki, jakie muszą spełnić te kraje, szeroko opisuje portal eurointegration.com.ua. Autor opracowania, Serhij Sydorenko, wskazuje, że w siedmiu wymienionych przez KE blokach, które wymagają reform, są takie, których rząd w Kijowie długo unikał, „nawet za cenę konfliktów z zachodnimi partnerami”.

Bloki, których reform oczekuje KE, są następujące:

1. reforma Trybunału Konstytucyjnego

 2. kontynuacja reformy sądownictwa

3. przeciwdziałanie korupcji i powołanie nowego szefa prokuratury antykorupcyjnej

4. przeciwdziałanie praniu pieniędzy

5. wdrożenie prawa antyoligarchicznego

6. przyjęcie ustawy medialnej, która dostosowuje ustawodawstwo Ukrainy do unijnej dyrektywy o audiowizualnych usługach medialnych

7.  zmiana ustawodawstwa dotyczące mniejszości narodowych.

Sydorenko zauważa, że powyższa lista została sformułowana w taki sposób, aby „uspokoić niektóre europejskie stolice”.

Decyzja, którą podejmuje KE, nie ma w historii Wspólnoty analogii. Zazwyczaj Bruksela albo komunikuje że państwo jest gotowe do aplikowania i zaleca podjęcie z nim rozmów o członkostwo (opcjonalnie – po spełnieniu określonych warunków), albo przyznaje, że nie jest gotowe i proponuje powrót do sprawy później, gdy wnioskodawca staje się bardziej „europejski” (taka decyzja została podjęta w odniesieniu do Gruzji).

W przypadku Ukrainy i Mołdawii Bruksela wymyśliła hybrydę – uważa Sydorenko. Stwierdzono, że Ukraina nie jest gotowa do kandydowania, ale mimo to może zyskać standing kandydata

Jednocześnie, w przeciwieństwie do wszystkich innych państw, którym przyznano standing kandydata, w ukraińskiej konkluzji nie znalazło się sformułowanie zapraszające Ukrainę czy Mołdawię do negocjacji, nawet przy spełnieniu warunków. A 7 bloków reform opisanych powyżej musi zostać wdrożonych, aby utrzymać standing kandydata. W decyzji wyraźnie o tym mowa, a ponadto, że Bruksela zastrzega sobie prawo do cofnięcia tego statusu w dowolnym momencie lub odwrotnie – do przeniesienia Ukrainy lub Mołdawii do kolejnego etapu.

UE nie wyznaczyła dokładnego terminu, do którego Ukraina musi udowodnić swoją zdolność do przeprowadzenia reform. Propozycja przewiduje, że Komisja Europejska przeprowadzi pierwszą ewaluację pod koniec 2022 roku, ale walki na Ukrainie muszą się skończyć, aby wznowić reformy, więc termin może być i najprawdopodobniej zostanie wydłużony.

Jednocześnie Komisja Europejska w nieformalnych rozmowach sugeruje, że ocena postępów z końca 2022 może wystarczyć do rozpoczęcia negocjacji – ale będzie to zależało od tego, czy Ukraina będzie uczciwie realizować reformy.

„Najważniejsze, że proces się rozpoczął i że przywódcy UE zasadniczo zgodzili się na przyłączenie Ukrainy. A tempo tego procesu, który rozpocznie się po naszym zwycięstwie w wojnie, będzie zależeć wyłącznie od nas” – pisze Serhij Sydorenko.

Administrator domeny

Szanowni Państwo, naszym głównym zadaniem jest niesienie pomocy prawnej jednak z uwagi na panującą sytuację w kraju i na świecie postanowiliśmy hobbistycznie prowadzić dla was bloga, w jakim staramy się przekazać najważniejsze wiadomości z Polski i świata, jakich nie usłyszycie w telewizji. Utrzymania naszego wspólnego serwisu wiąże się z dużymi kosztami. Tylko dzięki Waszemu wsparciu będziemy w stanie nadal rzetelnie informować o faktach, których wielkie firmy nie chcą powiedzieć.

Jeśli uważacie Państwo, iż nasza pomoc, jaką od nas otrzymujecie, zasługuje na wparcie pracowników Kancelarii, możecie nas wspomóc poprzez wpłatę dowolnej kwoty na rachunek bankowy Kancelarii LEGA ARTIS:

Dane do przelewu:
Nr konta: 04 1020 3903 0000 1402 0122 6752
Kancelaria Lega Artis
ul. Przasnyska 6a lok 336a
01-756 Warszawa
Tytuł: „darowizna na działalność”
IBAN: PL04102039030000140201226752

Wsparcie paypal:
paypal.me/legaartis

Serdecznie dziękujemy wszystkim osobom za dotychczas udzielone nam wsparcie finansowe.

SC

Co myślisz?

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Białoruskie wojsko próbowało podważyć polskie ogrodzenie na granicy

Niemiecki rząd przeznaczy 15 mld euro na zapełnienie magazynów gazu