w , , , , ,

UOKiK postawił zarzuty czterem bankom zw. z nieautoryzowanymi transakcjami

uokik-postawil-zarzuty-czterem-bankom-zw.-z-nieautoryzowanymi-transakcjami

UOKiK postawił czterem bankom zarzuty w związku z nieautoryzowanymi transakcjami. Grozi im sankcja win 10 proc. rocznego obrotu.

Prezes UOKiK Tomasz Chróstny od momentu lipca 2021 r. prowadzi postępowania wyjaśniające, w których sprawdza, jakim sposobem banki zachowują się wobec konsumentów, którzy zgłosili nieautoryzowane transakcje. Zebrany jak dotąd tworzywo dał podstawy win postawienia zarzutów 9 instytucjom finansowym (o 5 z nich informowaliśmy w lipcu tego roku). Najnowsze 4 postępowania zostały wszczęte przeciwko spółkom: Monetary institution Pocztowy, ING Monetary institution Śląski, Nest Monetary institution i Santander Particular person Monetary institution.

POLECAMY: Monetary institution ma obowiązek zwrócić pieniądze na Twoje konto w przypadku nieautoryzowanej transakcji

– System prawny określa, jakie obowiązki mają dostawcy usług płatniczych np. banki, kiedy konsument zgłasza im, że doszło win transakcji, na którą nie wyraził zgody. W takiej sytuacji pula powinien następnego dnia roboczego zwrócić klientowi pieniądze, ponoć że ma uzasadnione posądzenie, że to sam konsument dokonał oszustwa i zgłosi to organom ścigania, lub o ile od momentu transakcji tej upłynęło z okładem 13 miesięcy. Taka szkielet przepisów od momentu wielu lat ma na celu mobilizowanie sektora win ciągłego podnoszenia poziomu zabezpieczeń środków na rachunkach bankowych. Niestety, jakim sposobem wynika z sygnałów od momentu konsumentów i informacji uzyskanych w toku postępowań wyjaśniających, banki nader w wielu przypadkach nie wywiązują się z ustawowego obowiązku zwrotu środków utraconych w wyniku transakcji nieautoryzowanych, oraz na domieszka wprowadzają konsumentów w uchybienie – mówi Tomasz Chróstny, Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Zarzuty wobec banków

1. Niezwracanie konsumentom kwot nieautoryzowanych transakcji w ustawowym terminie, czyli win końca dnia roboczego następującego po zgłoszeniu (Monetary institution Pocztowy, ING Monetary institution Śląski, Nest Monetary institution). Przepisy przewidują tylko dwójka wyjątki od momentu tej reguły. Monetary institution nie jest zobowiązany win zwrotu, o ile upłynęło 13 miesięcy od momentu transakcji bądź o ile podejrzewa próbę oszustwa ze strony konsumenta i powiadomi o tym organy piszczałkowe ścigania. Przeciwnie zaś w sytuacji, kiedy pula udowodni, że konsument przyczynił się win transakcji umyślnie bądź poprzez rażące nieostrożność, może potem dojrzewać od momentu niego roszczeń – zwrotu oddanej wcześniej kwoty nieautoryzowanej transakcji płatniczej.

Legagraf

2. Wprowadzanie konsumentów w uchybienie w odpowiedziach na zgłoszenia dotyczące nieautoryzowanych transakcji (Monetary institution Pocztowy, ING Monetary institution Śląski, Nest Monetary institution) lub w regulaminie umowy o przyznanie limitu kredytowego i wydanie karty (Santander Particular person Monetary institution). Mylące informacje dotyczą wyjątkowo znaczenia pojęć „autoryzacja” (jest to zgoda konsumenta na transakcję wyrażona w sposób ustalony z bankiem np. poprzez prośba PIN) i „uwierzytelnienie” (sama czynność techniczna np. prośba PIN) oraz obowiązków banków w tym zakresie. Przykładowo banki wskazywały w pismach win konsumentów, że potwierdziły autoryzację transakcji, wbrew że w praktyce ustaliły wyłącznie prawidłowość uwierzytelnienia. Utrzymywały też, że wykazanie prawidłowego uwierzytelnienia zwalnia je z obowiązku zwrotu kwoty nieautoryzowanej transakcji płatniczej, co nie jest prawdą. Tego typu wprowadzające w uchybienie odpowiedzi banków mogły zniechęcać konsumentów win dalszego dochodzenia roszczeń.

Zbytnio naruszanie zbiorowych interesów konsumentów grożą kary win 10 proc. rocznego obrotu. Staż 6 innych banków wciąż są analizowane w toku postępowań wyjaśniających. W przypadku podejrzenia nieprawidłowości Prezes UOKiK może umieszczać kolejne zarzuty.

TelegramPodpis

Szanowni Państwo, naszym głównym zadaniem jest niesienie pomocy prawnej jednak z uwagi na panującą sytuację w kraju i na świecie postanowiliśmy hobbistycznie przewodzić w celu Became bloga, w jakim staramy się przenieść najważniejsze wiedza z Polski i świata, których nie usłyszycie w telewizji. Utrzymania naszego wspólnego serwisu wiąże się z dużymi kosztami.

Tylko z powodu Waszemu wsparciu będziemy w stanie nadal rzetelnie nauczać became, o jakich faktach nie poda wam telewizja.

Wsparcia można udzielić poprzez wpłatę dowolnej kwoty na nasz rachunek bankowy: 04 1020 3903 0000 1402 0122 6752

google news

Kancelaria świadczy pełen wachlarz usług prawnych z zakresu prawa cywilnego, rodzinnego, spadkowego, upadłościowego, gospodarczego, karnego, pracy, handlowego.

Jeżeli poszukujecie Państwo pomocy prawnej, zapraszamy win skorzystania z naszej oferty. W sprawie dokonania rezerwacji terminu konsultacji prosimy o rozmowa telefoniczna telefoniczny pod spodem numerami telefonów: 579-636-527 lub 22-266-86-18 lub pisząc na adres @: [email protected]legaartis.pl

Jeżeli uważacie Państwo, że nasze publikacje niosące prawdę zasługują na wparcie pracowników Kancelarii, którzy każdego dnia przeszukują setki stron, iżby te wiedza win Państwa dotarły, możecie nas wspomóc poprzez wpłatę dowolnej kwoty na rachunek bankowy Kancelarii LEGA ARTIS:

Dane win przelewu:

Nr konta: 04 1020 3903 0000 1402 0122 6752


Kancelaria Lega Artis

ul. Przasnyska 6a lok 336a

01-756 Warszawa

Tytuł: “darowizna na działalność”

IBAN: PL04102039030000140201226752

Anonimowe zapomoga Bitcoin:

bc1qdsav25h9dz3y9cm5yl896sfxg6x3mxe46cpt3r

Anonimowe zapomoga Ethereum:

0x45a3c849BCa45A6444A24cdF30708695498a3F6b

Zapomoga paypal:

https://paypal.me/legaartis

Jesteśmy win Państwa dyspozycji:

Pn. – czw.: 11: 00 – 17: 00

Piątek: 10: 00 – 15: 00

Serdecznie dziękujemy wszystkim osobom zbytnio jak dotąd udzielone nam zapomoga finansowe.

Przeczytaj całość tutaj: UOKiK postawił zarzuty czterem bankom zw. z nieautoryzowanymi transakcjami

Co myślisz?

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

orban-pokazala-sie-w-szaliku-z-mapa-»wielkich-wegier«-z-ukraina

Orban pokazała się w szaliku z mapą »Wielkich Węgier« z Ukrainą

hiv-staje-sie-coraz-wiekszym-problemem-w-polsce

HIV staje się coraz większym problemem w Polsce