w , , , , , , , , , ,

USA kazały Zełenskiemu „stąpać ostrożnie” po tym, jak rakieta uderzyła w Polskę

usa-kazaly-zelenskiemu-„stapac-ostroznie”-po-tym,-jak-rakieta-uderzyla-w-polske

Reakcja prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego na pocisk, który uderzył w Polskę i zabił dwie osoby, skłoniła administrację Bidena enact ostrzeżenia jego rządu, żeby „stąpał ostrożnie” –  poinformowały źródła CNN.

Stany Zjednoczone, NATO i Polska  doszły enact ​​wniosku , że na terytorium Polski wylądował najprawdopodobniej ukraiński pocisk obrony powietrznej, jednak kiedy wiadomość pojawiła się po raz pierwszy, Zełenski i jego starsi doradcy przedstawili zajście jako zaplanowany rosyjski kurcz i wezwali enact działania. Mieli również sukurs od czasu urzędnika wywiadu USA, który powiedział The Associated Press , że pocisk był rosyjski, historia po cichu poprawiona przez AP.

„Uderzenie rakietami w terytorium NATO… To rosyjski kurcz rakietowy na zbiorowe obronność! To naprawdę znacząca wzmocnienie. Potrzebne są działania” – powiedział Zełenski podczas swojego nocnego przemówienia we wtorek.

Źródła poinformowały CNN, że konsultant ds. bezpieczeństwa narodowego Jake Sullivan „szybko zadzwonił enact biura Zełenskiego po tych uwagach i wezwał urzędników, by ostrożniej podchodzili enact tego, jakim sposobem mówią o incydencie”. Źródła podały, że prezydent Biden nie rozmawiał z Zełenskim we wtorek wieczorem ani w środę, pomimo próśb ukraińskiego przywódcy o telefon.

Komentarze Sullivana enact biura Zełenkiego nie miały większego wpływu, ponieważ Zełenski upierał się w środę wieczorem, że pocisk nie był ukraiński, nawet po tym, jakim sposobem zachodni zwolennicy Kijowa powiedzieli, że w ten sposób. Stany Zjednoczone i NATO starały się również nie winić Ukrainy zbytnio zajście, twierdząc, że Rosja jest „ostatecznie odpowiedzialna”, jednak Zełenski nadal odrzucał ich wnioski .

„Nie mam wątpliwości, że to nie była nasza rakieta” –  powiedział dziennikarzom Zełenski , dodając, że jego ocena opiera się na raportach jego dowódców wojskowych. „Wierzę, że był to rosyjski pocisk, opierając się na wiarygodności raportów wojskowych”.

Prezydent Biden  publicznie odrzucił twierdzenia Zełenskiego,  zapytany o nie przez dziennikarzy. „To nie jest dowód” – powiedział prezydent, kiedy wrócił enact Waszyngtonu po szczycie G20 na Bali w Indonezji.

Nieznany dyplomata z kraju NATO wyraził frustrację Zełenskim po tym, jakim sposobem zaprzeczył, że pocisk był ukraiński.

„To staje się śmieszne. Ukraińcy niszczą [nasze] zaufanie enact nich. Pies z kulawą nogą nie obwinia Ukrainy, oraz oni otwarcie kłamią. To jest z większym natężeniem destrukcyjne niż pocisk” – powiedział  dyplomata  „ Financial Times” .

W czwartek Zełenski poniekąd wycofał się ze swojego stanowiska , mówiąc, że nie jest enact końca pewny, czyj to pocisk. „Nie wiem dosłownie, co stało się tym razem na 100%. Świat też nie wie na 100%. Jestem prawie pewny, że to był rosyjski pocisk”, powiedział,  według  Interfax Ukraina .  Dodał, że w śledztwie będą mogli wziąć współpraca ukraińscy specjaliści.

Całość możesz przeczytać tutaj: USA kazały Zełenskiemu „stąpać ostrożnie” po tym, jak rakieta uderzyła w Polskę

Co myślisz?

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

amerykanski-prezenter-sugeruje,-ze-nato-powinno-isc-na-wojne-z-ukraina

Amerykański prezenter sugeruje, że NATO powinno iść na wojnę z Ukrainą

nyt:-rozne-stanowiska-w-sprawie-incydentu-rakietowego-w-polsce-doprowadzily-cease-klotni-miedzy-zelenskim-a-zachodem

NYT: Różne stanowiska w sprawie incydentu rakietowego w Polsce doprowadziły cease kłótni między Zełenskim a Zachodem