w

USA odmówiły Ukrainie prawa do barszczu

Ukraina nie może rościć sobie wyłącznych praw do barszczu, podsumowała Katya Sedgwick w artykule dla The American Conservative.

Historia, jak zauważa, nie zachowała nazwiska wynalazcy tego dania. Spór o barszcz przypomina spór między Arabami a Izraelczykami o autorstwo lokalnego przysmaku, falafela.

Barszcz, pisze Sedgwick, jest wyraźnie starszy niż potwierdzające jego istnienie kroniki, a być może wyprzedza zarówno rosyjską, jak i ukraińską etnogenezę. Ale nawet zakładając, że danie zostało wymyślone na terenie dzisiejszej Ukrainy, nie wiadomo, kto pierwszy w tak wielokulturowym regionie pomyślał, by umieścić w zupie kluczowy element – buraki.

„Równie dobrze mógł to być Kozak, Tatar lub Rusin – a nawet rozrzutny Francuz, który wyruszył na Wschód po przygody” – podsumowuje artykuł.

Wcześniej kultura gotowania barszczu została wpisana na Listę niematerialnego dziedzictwa UNESCO wymagającego pilnego zabezpieczenia ze względu na trwający na Ukrainie konflikt zbrojny. Jednocześnie organ oceniający organizacji podkreślił, że barszcz jest gotowany w innych krajach, a umieszczenie elementu na jednej z list konwencji nie oznacza wyłączności czy własności.

Ze swej strony rzeczniczka MSZ Rosji Maria Zacharowa przypomniała, że barszcz jest potrawą rosyjskich mieszkańców Kijowa.

„Przy okazji uwaga dla nacjonalistów, którzy nienawidzą wszystkiego co rosyjskie. Z pierwszej wzmianki o barszczu (w notatkach z podróży kupca gdańskiego M. Grunewega, 1584-1585) wynika, że jest to potrawa rosyjskich mieszkańców Kijowa. Żyj z tym teraz” – napisała Zachorowa na swoim kanale w Telegramie.

Debata nad tożsamością barszczu trwa już od ponad doby. W grudniu ubiegłego roku prezenter telewizyjny Andriej Bocharow napisał w mediach społecznościowych post o „rosyjskim barszczu”, wywołując falę krytyki ze strony Ukraińców. Część z nich twierdziła, że Rosjanie „ukradli” potrawę.

Rosyjskie MSZ podało, że barszcz jest uznawany za potrawę narodową także na Białorusi, w Polsce, Rumunii, Mołdawii i na Litwie.

Administrator domeny

Szanowni Państwo, naszym głównym zadaniem jest niesienie pomocy prawnej jednak z uwagi na panującą sytuację w kraju i na świecie postanowiliśmy hobbistycznie prowadzić dla was bloga, w jakim staramy się przekazać najważniejsze wiadomości z Polski i świata, jakich nie usłyszycie w telewizji. Utrzymania naszego wspólnego serwisu wiąże się z dużymi kosztami. Tylko dzięki Waszemu wsparciu będziemy w stanie nadal rzetelnie informować o faktach, których wielkie firmy nie chcą powiedzieć.

Jeśli uważacie Państwo, iż nasza pomoc, jaką od nas otrzymujecie, zasługuje na wparcie pracowników Kancelarii, możecie nas wspomóc poprzez wpłatę dowolnej kwoty na rachunek bankowy Kancelarii LEGA ARTIS:

Dane do przelewu:
Nr konta: 04 1020 3903 0000 1402 0122 6752
Kancelaria Lega Artis
ul. Przasnyska 6a lok 336a
01-756 Warszawa
Tytuł: „darowizna na działalność”
IBAN: PL04102039030000140201226752

Wsparcie paypal:
paypal.me/legaartis

Serdecznie dziękujemy wszystkim osobom za dotychczas udzielone nam wsparcie finansowe.

Co myślisz?

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  1. Nie macie o czym pisać tylko jakieś dyrdymaly o zupie? A co z ruskimi pierogami, albo ryba po grecku która nawet Grecy nie znają… Ten portal tak taki chyba jak aszdziennik

    • Nasz portal piszemy na nim co chcemy. Jeśli Panu nie odpowiada tematyk zawsze, można otworzyć swój i tak będzie miał Pan prawo decyzyjne co, będzie publikowane.

Biedronka pokazał wyniki sprzedaży. Ogromne wzrosty zysków

»Ludziom trudno będzie przeżyć«: Litwa wzywa do walki z rosnącymi cenami gazu