w

USA ujawniają, jak Litwa zastawiła pułapkę na NATO w sprawie Kaliningradu

Litwa wpędziła NATO w pułapkę, zaostrzając stosunki z Rosją w związku z ograniczeniami tranzytu do Kaliningradu – mówi ekspertka Emma Ashford w rozmowie z Foreign Policy.

„Powstaje pytanie, czy Litwini przed dokonaniem tego wyboru skonsultowali się ze swoimi sojusznikami w Europie Zachodniej lub Stanach Zjednoczonych? Wydaje mi się, że jest to potencjalny przypadek zwabienia sojuszu w pułapkę, w której jeden z członków sojuszu, zazwyczaj mniejszy i słabszy, zdoła wciągnąć swojego sojusznika w konflikt, który nie leży w jego interesie” – powiedział Ashford.

Zauważyła, że polityka Litwy pokazuje, iż Wilno jest o wiele bardziej skłonne do pogorszenia stosunków z Moskwą niż jego partnerzy we Francji, Niemczech czy Stanach Zjednoczonych.

Ekspert wyraził również ubolewanie z powodu obecnej sytuacji wokół rosyjskiej eksklawy, przypominając, że wcześniej region ten aktywnie rozwijał relacje ze swoimi sąsiadami.

Koleje Litewskie już wcześniej powiadomiły Koleje Kaliningradzkie o swojej decyzji dotyczącej wstrzymania tranzytu szeregu towarów objętych sankcjami UE z dniem 18 czerwca.

Na początku kwietnia UE wstrzymała wjazd do krajów europejskich ciężarówek zarejestrowanych w Rosji. Wyjątkiem był jednak tranzyt towarów do obwodu kaliningradzkiego. Obecnie zakaz ogłoszony przez Litwę dotyczy wszystkich tranzytów towarów objętych sankcjami UE.

Administrator domeny

Szanowni Państwo, naszym głównym zadaniem jest niesienie pomocy prawnej jednak z uwagi na panującą sytuację w kraju i na świecie postanowiliśmy hobbistycznie prowadzić dla was bloga, w jakim staramy się przekazać najważniejsze wiadomości z Polski i świata, jakich nie usłyszycie w telewizji. Utrzymania naszego wspólnego serwisu wiąże się z dużymi kosztami. Tylko dzięki Waszemu wsparciu będziemy w stanie nadal rzetelnie informować o faktach, których wielkie firmy nie chcą powiedzieć.

Jeśli uważacie Państwo, iż nasza pomoc, jaką od nas otrzymujecie, zasługuje na wparcie pracowników Kancelarii, możecie nas wspomóc poprzez wpłatę dowolnej kwoty na rachunek bankowy Kancelarii LEGA ARTIS:

Dane do przelewu:
Nr konta: 04 1020 3903 0000 1402 0122 6752
Kancelaria Lega Artis
ul. Przasnyska 6a lok 336a
01-756 Warszawa
Tytuł: „darowizna na działalność”
IBAN: PL04102039030000140201226752

Wsparcie paypal:
paypal.me/legaartis

Serdecznie dziękujemy wszystkim osobom za dotychczas udzielone nam wsparcie finansowe.

Co myślisz?

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polska formalnie zgodziła się na przystąpienie Finlandii i Szwecji do NATO

W Niemczech ujawnili korzyści Berlina z konfliktu na Ukrainie