w

USA zareagują, jeśli Chiny zaatakują Tajwan

Official portrait of Speaker of the House Nancy Pelosi, photographed January 11, 2019 in the Office of the Speaker in the United States Capitol.

Stany Zjednoczone dokonałyby „zmasowanego uderzenia odwetowego” w przypadku chińskiej interwencji zbrojnej podczas wizyty marszałek Izby USA Nancy Pelosi na Tajwanie – powiedział były marszałek izby niższej Kongresu USA Newt Gingrich.

Polityk wyraził w wywiadzie dla amerykańskiej telewizji Fox News opinię, że mimo rosnącego napięcia chińskie władze raczej nie zrealizują swoich gróźb dotyczących wizyty Pelosi na Tajwanie. Jak zauważył Gingrich, Pekin rozumie, że USA i ich sojusznicy w regionie Indo-Pacyfiku, zwłaszcza Australia, nie zawahają się odpowiedzieć.

„W najgorszym razie, gdyby zestrzelili jej (Pelosi – red.) samolot, byłby to najprawdziwszy akt agresji. I nie mielibyśmy wyboru, jak tylko przeprowadzić zmasowane uderzenie odwetowe” – powiedział Gingrich.

Polityk dodał, że oprócz uderzenia odwetowego, USA wraz z Australią i Japonią całkowicie odizolują Chiny, paraliżując ich gospodarkę poprzez zatrzymanie powiązanego z USA eksportu i importu.
Azjatyckie tournée Pelosi, podczas którego odwiedzi Singapur, Japonię, Koreę Południową i Malezję, odbywa się przy zwiększonej globalnej uwadze ze względu na doniesienia o planach przyjazdu na Tajwan. Jeśli wizyta na chińskiej wyspie dojdzie do skutku mimo protestów Pekinu, będzie to pierwsza wizyta spikera amerykańskiej Izby od 1997 roku. Administracja USA, która została ostrzeżona przez chińskiego prezydenta, że „igranie z ogniem grozi poparzeniem”, zapewniła Pekin o niezachwianym zaangażowaniu w politykę „jednych Chin”, ale zdystansowała się od ewentualnej wizyty, mówiąc, że prelegentka podejmuje własne decyzje. Tajwańskie media informują, że może ona przybyć na wyspę we wtorek, a w środę spotkać się z administracją wyspy. MSZ Tajwanu nie potwierdziło tych doniesień.

ChRL uważa wyspę za swoją prowincję i zawsze sprzeciwiała się jakimkolwiek kontaktom przedstawicieli Tajpej z obecnymi urzędnikami, zwłaszcza wysokiego szczebla, czy wojskowymi z krajów, z którymi Pekin utrzymuje stosunki dyplomatyczne.

Doniesienia o możliwej wizycie na wyspie Pelosi, określanej przez Pekin jako trzeci najważniejszy urzędnik w rządzie USA, zgodnie z oczekiwaniami wywołały wysoce negatywną reakcję Chin. MSZ Chin powiedziało, że w przypadku wizyty Pelosi na wyspie, Pekin z pewnością podejmie zdecydowane i skuteczne środki w celu ochrony suwerenności państwowej i integralności terytorialnej, a Stany Zjednoczone będą w pełni odpowiedzialne za wszystkie poważne konsekwencje z tego wynikające. Chińscy urzędnicy nie sprecyzowali jednak, o jakie zdecydowane działania chodzi.

Administrator domeny

Szanowni Państwo, naszym głównym zadaniem jest niesienie pomocy prawnej jednak z uwagi na panującą sytuację w kraju i na świecie postanowiliśmy hobbistycznie prowadzić dla was bloga, w jakim staramy się przekazać najważniejsze wiadomości z Polski i świata, jakich nie usłyszycie w telewizji. Utrzymania naszego wspólnego serwisu wiąże się z dużymi kosztami. Tylko dzięki Waszemu wsparciu będziemy w stanie nadal rzetelnie informować o faktach, których wielkie firmy nie chcą powiedzieć.

Jeśli uważacie Państwo, iż nasza pomoc, jaką od nas otrzymujecie, zasługuje na wparcie pracowników Kancelarii, możecie nas wspomóc poprzez wpłatę dowolnej kwoty na rachunek bankowy Kancelarii LEGA ARTIS:

Dane do przelewu:
Nr konta: 04 1020 3903 0000 1402 0122 6752
Kancelaria Lega Artis
ul. Przasnyska 6a lok 336a
01-756 Warszawa
Tytuł: „darowizna na działalność”
IBAN: PL04102039030000140201226752

Wsparcie paypal:
paypal.me/legaartis

Serdecznie dziękujemy wszystkim osobom za dotychczas udzielone nam wsparcie finansowe.

Co myślisz?

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Niemiecki minister ponosi konsekwencje, bo powiedział prawdę w temacie konfliktu na Ukrainie i sankcji

Problemy z dostawami gazu do Niemiec mogą skomplikować pracę krematoriów