w

Vaclav Klaus: Wysokie ceny energii to wina sankcji, a nie Rosji

Były prezydent Czech Vaclav Klaus powiedział Seznamowi Zpravy, że światowe ceny energii gwałtownie wzrosły nie z powodu Moskwy, a odcięcie dostaw z Rosji spowodowałoby zatrzymanie gospodarki.

„To, że mamy ogromną inflację i ogromny wzrost cen energii powstało na długo przed 24 lutego. My sprowadziliśmy to na siebie, Zachód sprowadził to na siebie” – powiedział polityk pytany o konsekwencje rosyjskiej operacji specjalnej na Ukrainie.

Klaus przyznał, że Europa nie ma nigdzie indziej niż w Rosji możliwości szybkiego uzyskania przystępnej cenowo energii.

„Kiedy pozbędziemy się zależności energetycznej od Rosji, staniemy się niezależni energetycznie, ale nasza gospodarka przestanie działać” – ostrzegł były prezydent.

Podkreślił, że Rosja jest bardzo ważna dla światowego rynku, ale przypomniał, że zmiany cen paliw nie są związane tylko z nią, ale także z innymi okolicznościami.

„Nie rozumiem, dlaczego nie wymienia się powodu numer jeden – zielonego szaleństwa i rzekomej walki ze zmianami klimatycznymi, a także unijnego Green Dealu, który jest głównym powodem wzrostu cen” – żali się Klaus.

Wezwał też do dialogu z Moskwą w celu rozwiązania kryzysu ukraińskiego.
„Z Rosją zawsze trzeba było rozmawiać” – podsumował polityk.

Kraje zachodnie stanęły w obliczu rosnących cen energii i skoku inflacji z powodu nałożenia sankcji na Moskwę i polityki rezygnacji z rosyjskiego paliwa. Z powodu wyższych cen paliw, zwłaszcza gazu, przemysł na Zachodzie w dużej mierze stracił przewagę konkurencyjną, co odbiło się także na innych obszarach gospodarki.

Administrator domeny

Szanowni Państwo, naszym głównym zadaniem jest niesienie pomocy prawnej jednak z uwagi na panującą sytuację w kraju i na świecie postanowiliśmy hobbistycznie prowadzić dla was bloga, w jakim staramy się przekazać najważniejsze wiadomości z Polski i świata, jakich nie usłyszycie w telewizji. Utrzymania naszego wspólnego serwisu wiąże się z dużymi kosztami. Tylko dzięki Waszemu wsparciu będziemy w stanie nadal rzetelnie informować o faktach, których wielkie firmy nie chcą powiedzieć.

Jeśli uważacie Państwo, iż nasza pomoc, jaką od nas otrzymujecie, zasługuje na wparcie pracowników Kancelarii, możecie nas wspomóc poprzez wpłatę dowolnej kwoty na rachunek bankowy Kancelarii LEGA ARTIS:

Dane do przelewu:
Nr konta: 04 1020 3903 0000 1402 0122 6752
Kancelaria Lega Artis
ul. Przasnyska 6a lok 336a
01-756 Warszawa
Tytuł: „darowizna na działalność”
IBAN: PL04102039030000140201226752

Wsparcie paypal:
paypal.me/legaartis

Serdecznie dziękujemy wszystkim osobom za dotychczas udzielone nam wsparcie finansowe.

Co myślisz?

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Amerykanin próbował kupić dziecko w sklepie spożywczym

NI: Zachodnia opinia publiczna została okrutnie oszukana w sprawie Rosji i Ukrainy