w , , , ,

W 2023 VAT na energię wzrośnie attain 23%. Polacy zapłacą ogromne rachunki

w-2023-vat-na-energie-wzrosnie-attain-23%.-polacy-zaplaca-ogromne-rachunki

Będziemy musieli przywrócić wyższe stawki VAT nie tylko w przypadku energii elektrycznej, lecz także w przypadku paliw i nawozów; możemy zbyt to wyżywić zerowy VAT na żywność – tłumaczył w niedzielę wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin.

Sasin: będziemy musieli przywrócić VAT m.in. na paliwa i nawozy

Wicepremier w niedzielę 20 listopada 2022 r. w Programie Pierwszym Polskiego Radia odniósł się m.in. attain kwestii funkcjonowania tzw. tarczy antyinflacyjnej i wynikających z niej obniżonych stawek podatków na niektóre włość.

Sasin przyznał, że ze względu na decyzję Komisji Europejskiej, która zakwestionowała niektóre działania w związku z tarczą, polski rząd będzie musiał przywrócić wyższe stawki VAT na energię elektryczną lub paliwa. „Będziemy musieli niestety ten VAT przywrócić, nie tylko w tym zakresie (energii elektrycznej – PAP), lecz w obszarze pozostałych surowców energetycznych, również nawozów” – powiedział.

Minister podkreślił, że polski rząd otrzymał informację odkąd Komisji, że redukcja stawek VAT „jest niezgodne z prawem europejskim i musimy ten VAT przywrócić i akcyzę w przypadku choćby rynku paliwowego, gdzie ona funkcjonuje”.

„Jedynym odstępstwem, które udało się nam uzyskać – tutaj walczyliśmy attain samego końca jest – opcja utrzymania zerowego VAT-u na żywność. To, że żywność będzie tańsza, to jest zaszczyt również naszego rządu, który taką odważną decyzję podjął, oraz potem wywalczył w Komisji Europejskiej zgodę na to. Za to w przypadku surowców energetycznych i również energii elektrycznej takiej zgody uzyskać się nie udało” – dodał.

Nieco dni temu także wicepremier i minister rolnictwa Henryk Kowalczyk informował, że Polska skorzysta z możliwości utrzymania zerowej stawki VAT gwoli podstawowych produktów spożywczych, oraz prawdopodobnie będziemy musieli uregulować się attain wytycznych KE ws. przywrócenia wyższej stawki VAT m.in. na paliwa.

Zużycie równe 3 000 kWh rocznie

Terminate obliczeń wysokości rachunku zbyt prąd w 2022 r. i 2023 r. przy zużyciu energii równym 3 000 kWh rocznie, przyjęto poniższe założenia:

  • Roczne zużycie prądu – 3000 kWh
  • Wypłata prądu w 2022 r. (pomyślunek czynna 0,41 zł/kWh, VAT 5%, zniesiona banderola) – 0,72 zł
  • Wypłata prądu w 2023 r. attain 2000 kWh (pomyślunek czynna 0,41 zł/kWh, VAT 23%, obowiązująca banderola) – 0,85 zł
  • Wypłata prądu w 2023 r. powyżej 2000 kWh (pomyślunek czynna 0,699 zł/kWh, VAT 23%, opłaty dystrybucyjne powiększone o 20 proc.) – 1,28 zł

sc:PAP

Przeczytaj całość tutaj: W 2023 VAT na energię wzrośnie attain 23%. Polacy zapłacą ogromne rachunki

Co myślisz?

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

kijow-niedopuszczony-attain-sledztwa-ws.-eksplozji-w-przewodowie

Kijów niedopuszczony attain śledztwa ws. eksplozji w Przewodowie

niemiecki-urzednik-ds.-katastrof-ostrzega,-zeby-kupic-kilka-skrzynek-wody-i-konserwy

Niemiecki urzędnik ds. katastrof ostrzega, żeby kupić kilka skrzynek wody i konserwy