w

W Ekwadorze wybuchły masowe protesty z powodu cen żywności

Wtorek był dziewiątym dniem wielotysięcznych protestów na ulicach stolicy Ekwador – Quito przeciwko rosnącym cenom benzyny i innych oznakom kryzysu. Doszło do starć z policją. Armia wyraziła zaniepokojenie „poważnym zagrożeniem dla demokracji”.

Demonstranci protestują też przeciwko rosnącemu bezrobociu, przyznawaniu koncesji na eksploatację złóż minerałów na obszarach zamieszkanych przez ludność tubylczą i brakowi kontroli cen artykułów rolnych. Domagają się też renegocjacji zadłużenia rolników w bankach.

Demonstranci zapowiadają walkę aż do spełnienia ich żądań.

Do najpoważniejszych starć policji z protestującymi, wśród których dominują przedstawiciele rdzennej ludności indiańskiej, doszło w północnych dzielnicach stolicy, w pobliżu kompleksu budynków uniwersyteckich.

Policja użyła gazu łzawiącego, armatek wodnych i oddziałów zmotoryzowanych. Według lokalnych mediów było wielu rannych oraz jedna ofiara śmiertelna.

POLECAMY: Ponad 70% restauracji normalnie działa na Ukrainie

Minister obrony Luis Lara oświadczył we wtorek, że „demokracja w Ekwadorze jest w poważnym niebezpieczeństwie wobec skoordynowanych działań osób uniemożliwiających swobodne przemieszczanie się większości Ekwadorczyków”.

Luis Lara ostrzegł, że „siły zbrojne nie pozwolą na łamanie porządku konstytucyjnego i na wszelkie akcje przeciwko demokracji i prawom republiki”.

Tymczasem rozmowy władz z opozycją utknęły w martwym punkcie. Parlament uchwalił w poniedziałek znaczną większością głosów rezolucję wzywającą do „poważnego, jasnego i uczciwego dialogu” oraz do zwołania okrągłego stołu z udziałem przedstawicieli ONZ, Czerwonego Krzyża, uczelni wyższych i Kościoła katolickiego w celu poszukiwania dróg wyjścia z kryzysu.

Administrator domeny

Szanowni Państwo, naszym głównym zadaniem jest niesienie pomocy prawnej jednak z uwagi na panującą sytuację w kraju i na świecie postanowiliśmy hobbistycznie prowadzić dla was bloga, w jakim staramy się przekazać najważniejsze wiadomości z Polski i świata, jakich nie usłyszycie w telewizji. Utrzymania naszego wspólnego serwisu wiąże się z dużymi kosztami. Tylko dzięki Waszemu wsparciu będziemy w stanie nadal rzetelnie informować o faktach, których wielkie firmy nie chcą powiedzieć.

Jeśli uważacie Państwo, iż nasza pomoc, jaką od nas otrzymujecie, zasługuje na wparcie pracowników Kancelarii, możecie nas wspomóc poprzez wpłatę dowolnej kwoty na rachunek bankowy Kancelarii LEGA ARTIS:

Dane do przelewu:
Nr konta: 04 1020 3903 0000 1402 0122 6752
Kancelaria Lega Artis
ul. Przasnyska 6a lok 336a
01-756 Warszawa
Tytuł: „darowizna na działalność”
IBAN: PL04102039030000140201226752

Wsparcie paypal:
paypal.me/legaartis

Serdecznie dziękujemy wszystkim osobom za dotychczas udzielone nam wsparcie finansowe.

Co myślisz?

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

COVID ujawnił powiązania medyczno-farmaceutyczno-rządowe

Kiedy wrócą upały?