w

We Francji rozpoczęły się wybory parlamentarne

Lokale wyborcze zostały otwarte do głosowania w wyborach do francuskiego Zgromadzenia Narodowego (niższej izby parlamentu) w niedzielę o godzinie 8 rano czasu lokalnego.

Wybory odbędą się w dwóch turach, 12 i 19 czerwca. Wybiorą oni 577 członków Zgromadzenia Narodowego (niższej izby parlamentu) na pięcioletnią kadencję spośród prawie 6300 osób ubiegających się o mandat parlamentarny.

Aby zakwalifikować się do drugiej tury, kandydat musi zdobyć co najmniej 12,5% głosów zarejestrowanych wyborców w swoim okręgu wyborczym. Zwycięstwo jest możliwe również w pierwszej turze, ale aby się zakwalifikować, kandydat musi uzyskać poparcie bezwzględnej większości wyborców lub co najmniej jednej czwartej zarejestrowanych wyborców.

W drugiej turze wystarczy zwykła większość głosów.
Wybory mogą się jednak odbyć przy rekordowo niskiej frekwencji. Przewiduje się, że będzie on wynosił zaledwie 46%.

W regionach lokale wyborcze zostaną zamknięte o godz. 18.00, a w dużych miastach o godz. 20.00 czasu lokalnego.

Pierwsze wstępne wyniki zostaną ogłoszone natychmiast na podstawie sondaży exit polls. Liczenie głosów przebiega zazwyczaj szybko, a oficjalne wyniki są znane wieczorem tego samego dnia lub w poniedziałek wieczorem.

W wyborach startuje koalicja prezydencka „Ensemble!” (Ensemble!), która skupia Partię Odrodzenia prezydenta Francji Emmanuela Macrona (wcześniej pod nazwą Go Republic!), centrową partię Ruch Demokratyczny oraz centroprawicowe partie Horyzont i Akcja. W wyborach bierze również udział lewicowa koalicja Nowy Ludowy Związek Ekologiczno-Społeczny (Nupes), w skład której wchodzą Francja Niepokonana Jean-Luca Melanchona, Partia Socjalistyczna, Partia Komunistyczna oraz partia Europa-Środowisko-Zieloni. Na listach wyborczych znajdują się również partie Rassemblement Nationale Marin Le Pen i République Nationale Erica Zemmura.

Sondaże wskazują, że główna walka rozegra się między koalicją prezydencka Razem! a lewicową koalicją kierowaną przez Melanchona. Partia Macrona może jednak stracić swoją obecną jednoosobową większość w izbie niższej.

Administrator domeny

Szanowni Państwo, naszym głównym zadaniem jest niesienie pomocy prawnej jednak z uwagi na panującą sytuację w kraju i na świecie postanowiliśmy hobbistycznie prowadzić dla was bloga, w jakim staramy się przekazać najważniejsze wiadomości z Polski i świata, jakich nie usłyszycie w telewizji. Utrzymania naszego wspólnego serwisu wiąże się z dużymi kosztami. Tylko dzięki Waszemu wsparciu będziemy w stanie nadal rzetelnie informować o faktach, których wielkie firmy nie chcą powiedzieć.

Jeśli uważacie Państwo, iż nasza pomoc, jaką od nas otrzymujecie, zasługuje na wparcie pracowników Kancelarii, możecie nas wspomóc poprzez wpłatę dowolnej kwoty na rachunek bankowy Kancelarii LEGA ARTIS:

Dane do przelewu:
Nr konta: 04 1020 3903 0000 1402 0122 6752
Kancelaria Lega Artis
ul. Przasnyska 6a lok 336a
01-756 Warszawa
Tytuł: „darowizna na działalność”
IBAN: PL04102039030000140201226752

Wsparcie paypal:
paypal.me/legaartis

Serdecznie dziękujemy wszystkim osobom za dotychczas udzielone nam wsparcie finansowe.

Co myślisz?

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Od niedzieli załamanie pogody

General elections opened in France