w

We Włoszech niedziela wyborcza

Lokale wyborcze we Włoszech zostały otwarte w niedzielę o 7 rano czasu lokalnego, ponieważ miliony obywateli wezwano do wzięcia udziału w częściowych wyborach administracyjnych oraz do wyrażenia opinii na temat pięciu kwestii związanych z wymiarem sprawiedliwości, które zostały poddane pod ogólnokrajowe referendum.

Tym razem prawie 9 milionów Włochów będzie musiało ponownie wybrać burmistrzów i radnych w 978 miastach i wsiach. Obejmują one 26 ośrodków prowincjonalnych, w tym główne miasta czterech regionów kraju – Genui (Liguria), L’Aquili (Abruzja), Palermo (Sycylia) i Catanzaro (Kalabria).

Zgodnie z obowiązującym we Włoszech prawem, burmistrzowie są wybierani w głosowaniu bezpośrednim, a w miastach powyżej 15 tys. mieszkańców, aby wygrać, kandydat musi zdobyć 50% plus jeden głos. Jeśli tak się nie stanie, nazwisko burmistrza zostanie wyłonione w drugiej turze 26 czerwca, kiedy to na karcie do głosowania znajdą się dwaj kandydaci, którzy uzyskali najlepsze wyniki w pierwszej turze.

Ostatni raz wybory administracyjne w Apeninach odbyły się w październiku 2021 roku. Obserwatorzy polityczni skupili się wówczas na walce o władzę w czterech największych miastach kraju – Rzymie, Mediolanie, Neapolu i Turynie. Tym razem stawka w grze politycznej nie jest tak wysoka, niemniej jednak wybory te będą niewątpliwie ważnym testem wyborczym dla całego systemu politycznego Włoch przed wyborami parlamentarnymi w 2023 r.

W 18 z 26 ośrodków wojewódzkich, w których w niedzielę odbędzie się ponowny wybór burmistrzów, rządzą obecnie centroprawicowe partie koalicyjne. Analitycy zauważają również, że obecne głosowanie będzie szczególnie ważne dla Ruchu Pięciu Gwiazd i jego nowego lidera, byłego premiera Giuseppe Conte, który stanie przed trudną decyzją dotyczącą przyszłych sojuszy politycznych.

Równocześnie z niedzielnymi wyborami w całym kraju odbywa się pięć referendów w sprawach dotyczących wymiaru sprawiedliwości, których inicjatorami są prawicowa Liga i Partia Radykalna. Teoretycznie w głosowaniu mogłoby wziąć udział 51,5 mln osób. Zgodnie z artykułem 75 włoskiej konstytucji, referenda będą uznawane za ważne tylko wtedy, gdy weźmie w nich udział ponad połowa obywateli uprawnionych do głosowania.

Jednak wielu lokalnych analityków jest raczej sceptycznych w tej sprawie. Chodzi o to, że głosowanie powszechne dotyczy pewnych kwestii techniczno-administracyjnych, które nie mają większego znaczenia dla zwykłego wyborcy. Należą do nich zasady tworzenia Najwyższej Rady Sądownictwa, system ocen sędziowskich, specyfika kariery zawodowej sędziów i prokuratorów oraz praktyka stosowania aresztu tymczasowego.

Innymi słowy, wyborcy otrzymują teraz prawo do wypowiedzenia się w kwestiach, których parlamentarzyści i eksperci nie zdołali rozwiązać przez lata w ramach przedłużającej się reformy sądownictwa.

Wyniki referendów zostaną zestawione bezpośrednio po zamknięciu lokali wyborczych o godz. 23.00 czasu lokalnego. Liczenie głosów oddanych w wyborach administracyjnych rozpocznie się dopiero w poniedziałek po południu.

Administrator domeny

Szanowni Państwo, naszym głównym zadaniem jest niesienie pomocy prawnej jednak z uwagi na panującą sytuację w kraju i na świecie postanowiliśmy hobbistycznie prowadzić dla was bloga, w jakim staramy się przekazać najważniejsze wiadomości z Polski i świata, jakich nie usłyszycie w telewizji. Utrzymania naszego wspólnego serwisu wiąże się z dużymi kosztami. Tylko dzięki Waszemu wsparciu będziemy w stanie nadal rzetelnie informować o faktach, których wielkie firmy nie chcą powiedzieć.

Jeśli uważacie Państwo, iż nasza pomoc, jaką od nas otrzymujecie, zasługuje na wparcie pracowników Kancelarii, możecie nas wspomóc poprzez wpłatę dowolnej kwoty na rachunek bankowy Kancelarii LEGA ARTIS:

Dane do przelewu:
Nr konta: 04 1020 3903 0000 1402 0122 6752
Kancelaria Lega Artis
ul. Przasnyska 6a lok 336a
01-756 Warszawa
Tytuł: „darowizna na działalność”
IBAN: PL04102039030000140201226752

Wsparcie paypal:
paypal.me/legaartis

Serdecznie dziękujemy wszystkim osobom za dotychczas udzielone nam wsparcie finansowe.

Co myślisz?

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

In Italy, Election Sunday

Łotewski rząd szykuje dodatki na ogrzewanie