Frekwencja przekraczająca 50%, agresywny atak w Bielsku-Białej i dziesiątki naruszeń ciszy wyborczej – tak wyglądała niedziela 18 maja 2025 roku, dzień głosowania w wyborach prezydenckich w Polsce. Państwowa Komisja Wyborcza na bieżąco przekazywała dane o frekwencji i przebiegu głosowania.
Zgodnie z informacjami przekazanymi przez Państwową Komisję Wyborczą o godzinie 17:00, frekwencja w wyborach prezydenckich wyniosła 50,69%. To wynik o 2,8 punktu procentowego wyższy niż w analogicznym momencie podczas wyborów prezydenckich w 2020 roku, kiedy to do godziny 17 zagłosowało 47,89% uprawnionych.
Liczba osób uprawnionych do głosowania wynosiła 28 416 564, a do godziny 17 wydano 14 405 543 kart do głosowania.
Największą aktywność wyborców odnotowano na Mazowszu. Województwo mazowieckie osiągnęło frekwencję na poziomie 54,97%, a Warszawa – jako lider wśród miast wojewódzkich – zanotowała 58,85%.
Dla porównania, najniższą frekwencję zarejestrowano w województwie opolskim, gdzie do urn poszło jedynie 43,22% uprawnionych. Mimo to, we wszystkich 18 miastach wojewódzkich frekwencja przekroczyła próg 50%.
W województwie śląskim najwyższą frekwencję odnotowano w Bielsku-Białej, zaś najniższą w Zabrzu. Dokładne dane dla tych miast nie zostały jeszcze ujawnione, ale różnice regionalne w obrębie województwa są zauważalne.
W województwie pomorskim do godziny 17 zagłosowało 52,4% uprawnionych mieszkańców, co plasuje region na trzecim miejscu w kraju pod względem frekwencji.
W Kujawsko-Pomorskiem frekwencja wyniosła niemal 49%, co także pokazuje mobilizację wyborców, choć nieco poniżej średniej krajowej.
Głosowanie poza granicami Polski odbywa się w 511 obwodach zagranicznych. Według informacji przekazanych przez Ministra Spraw Zagranicznych, w 113 z tych obwodów głosowanie już się zakończyło. Zakończenie wynika z różnic w strefach czasowych – głosowania zakończone zostały m.in. w krajach azjatyckich i australijskich.
Przewodniczący PKW Sylwester Marciniak podkreślił, że nie odnotowano większych problemów organizacyjnych w zagranicznych lokalach wyborczych.
Nie obyło się jednak bez naruszeń porządku wyborczego. Komenda Główna Policji poinformowała, że od początku ciszy wyborczej do godziny 17 w niedzielę odnotowano 202 przypadki jej złamania.
Szczególnie poważne zdarzenia miały miejsce na Mazowszu, gdzie doszło do dwóch przypadków wyniesienia kart do głosowania – w powiecie sokołowskim i kozienickim. W jednym przypadku sprawca został już zidentyfikowany.
Do najbardziej drastycznego incydentu doszło jednak w lokalu wyborczym w Bielsku-Białej, gdzie agresywny mężczyzna ugryzł jednego z członków komisji wyborczej. Zdarzenie to potwierdziły służby odpowiedzialne za bezpieczeństwo. Na miejscu interweniowała policja.
W innym przypadku, w Łochowie w powiecie węgrowskim, wyborca stawił się do głosowania pod wpływem alkoholu, co również zostało odnotowane przez funkcjonariuszy.
Choć głosowanie w Polsce zakończy się o godzinie 21:00, to w przypadku obecności wyborców w kolejkach możliwe będzie przedłużenie procedury głosowania, co może wpłynąć na moment ogłoszenia pierwszych sondażowych wyników.
Pierwsze dane typu exit poll pojawią się tuż po zakończeniu głosowania, natomiast late poll – bazujące na częściowo zliczonych głosach – poznamy kilka godzin później.
Na oficjalne wyniki wyborów prezydenckich 2025 przyjdzie poczekać nieco dłużej. W 2020 roku PKW ogłosiła wyniki dopiero we wtorek wieczorem, co może się powtórzyć i tym razem.
Frekwencja przekraczająca 50% już przed zakończeniem głosowania jest wyraźnym sygnałem, że społeczne zainteresowanie wyborami prezydenckimi 2025 jest wysokie. Może to świadczyć o polaryzacji politycznej, ale także o mobilizacji obywatelskiej, zarówno w kraju, jak i za granicą.
Wysokie zainteresowanie i liczba oddanych głosów mogą również wydłużyć czas liczenia głosów i wpływać na wiarygodność i precyzję danych typu late poll. Warto więc uważnie śledzić komunikaty PKW i nie wyciągać zbyt pochopnych wniosków na podstawie sondaży.
Proszę udostępnij klikając ten przycisk!
Odwiedź naszą stronę i zobacz wszystkie inne dostępne artykuły!