w ,

Węgry przedłużają zamrożenie cen żywności

Rząd Węgier zdecydował o przedłużeniu zamrożenia cen na szereg artykułów spożywczych i benzyny do 31 grudnia 2022 r., przy jednoczesnym utrzymaniu zamrożonej stopy procentowej do 30 czerwca 2023 r., poinformował premier Viktor Orban.

„Podjęliśmy decyzję. Przedłużamy zamrożone ceny (żywności i benzyny – red.) do 31 grudnia, a stopę procentową do 30 czerwca – napisał Orban w mediach społecznościowych po posiedzeniu rządu.

Premier zaznaczył też, że węgierski rząd „robi wszystko, by poradzić sobie ze skutkami europejskiego kryzysu energetycznego”, bo „nieudane sankcje Brukseli duszą europejską gospodarkę”.

Szef kancelarii premiera Węgier Gergely Güyas powiedział, że w ostatnich miesiącach doszło do „ogromnego kryzysu energetycznego, wzrostu cen żywności i benzyny”. „Dopóki obowiązują sankcje, rząd nie widzi szans na poprawę sytuacji, dlatego postanowił przedłużyć zamrożenie cen żywności i stóp procentowych. Pomagają one również węgierskim gospodarstwom domowym, utrzymując ceny paliw na niskim poziomie, a obniżki cen mediów nadal utrzymują się na średnim poziomie konsumpcji” – wyjaśnił.

W listopadzie 2021 roku rząd Węgier zamroził ceny benzyny i oleju napędowego na trzy miesiące od 15 listopada i ustalił je na poziomie 480 forintów (1,3 USD). Rząd później rozszerzył ten środek. Od 27 maja tylko pojazdy z węgierskimi tablicami rejestracyjnymi mogły tankować benzynę po obniżonej cenie, co wywołało oskarżenia Komisji Europejskiej o dyskryminację. Od 30 lipca tylko samochody prywatne, pojazdy rolnicze i taksówki z węgierskimi tablicami rejestracyjnymi będą mogły tankować po obniżonej cenie.

W styczniu 2022 roku Orban ogłosił, że wstrzymane zostaną także podwyżki cen żywności: cukier granulowany, mąka pszenna, roślinny olej słonecznikowy, szynki wieprzowe, piersi z kurczaka i 2,8% mleko krowie nie mogły przekroczyć ceny z 15 października 2021 roku. Środek ten był następnie kilkakrotnie przedłużany.

Administrator domeny

Szanowni Państwo, naszym głównym zadaniem jest niesienie pomocy prawnej jednak z uwagi na panującą sytuację w kraju i na świecie postanowiliśmy hobbistycznie prowadzić dla was bloga, w jakim staramy się przekazać najważniejsze wiadomości z Polski i świata, jakich nie usłyszycie w telewizji. Utrzymania naszego wspólnego serwisu wiąże się z dużymi kosztami. Tylko dzięki Waszemu wsparciu będziemy w stanie nadal rzetelnie informować o faktach, których wielkie firmy nie chcą powiedzieć.

Jeśli uważacie Państwo, iż nasza pomoc, jaką od nas otrzymujecie, zasługuje na wparcie pracowników Kancelarii, możecie nas wspomóc poprzez wpłatę dowolnej kwoty na rachunek bankowy Kancelarii LEGA ARTIS:

Dane do przelewu:
Nr konta: 04 1020 3903 0000 1402 0122 6752
Kancelaria Lega Artis
ul. Przasnyska 6a lok 336a
01-756 Warszawa
Tytuł: „darowizna na działalność”
IBAN: PL04102039030000140201226752

Wsparcie paypal:
paypal.me/legaartis

Serdecznie dziękujemy wszystkim osobom za dotychczas udzielone nam wsparcie finansowe.

Co myślisz?

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Orban nazywa oskarżenia PE wobec Węgier polityczną propagandą

Politico poinformował, że Węgrzy są zmęczeni zachodnimi wartościami