w

WHO: Omicron w 38 krajach, nie zgłoszono żadnych zgonów

Światowa Organizacja Zdrowia ( WHO ) poinformowała w piątek, że wariant omikronowy COVID-19 jest obecnie w 38 krajach, w porównaniu z 23 dwa dni temu, co sugeruje, że wariant może być bardziej zaraźliwy niż Delta .

Mężczyźni w kombinezonach ochronnych udają się na przystanek autobusowy na międzynarodowym lotnisku Narita pierwszego dnia zamknięcia granic, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się nowego wariantu Omicron podczas pandemii w Narita, na wschód od Tokio, Japonia, 30 listopada 2021 r. ( Kim Kyung-Hoon / Reuters)

Podczas konferencji prasowej urzędniczka WHO Maria Van Kerkhove powiedziała, że ​​organ ochrony zdrowia ONZ odnotował „rosnące tempo wzrostu” i „widzimy coraz większą liczbę   wykrywanych Omicronów ”.

Jak dotąd nie zgłoszono żadnych zgonów w związku ze szczepem COVID-19, inny rzecznik WHO  powiedział  dziennikarzom w piątek.

„Istnieje sugestia, że ​​istnieje zwiększona przepuszczalność, musimy zrozumieć, czy jest ona mniej lub bardziej przenośna w porównaniu z Delta ” – powiedział Van Kerkhove. Powiedziała, że ​​odmiana Delta jest dominującym szczepem na całym świecie.

W Stanach Zjednoczonych co najmniej sześć stanów USA potwierdziło dotychczas przypadki Omicron, w tym w pełni zaszczepiony mężczyzna, który w tym tygodniu podróżował z konwencji anime w Nowym Jorku do Minnesoty, według urzędników służby zdrowia, którzy stwierdzili, że osoba miała łagodne objawy i odzyskany. Pierwszy przypadek w Ameryce wykryto w kalifornijskim rejonie zatoki San Francisco.

W poprzedniej aktualizacji WHO stwierdzono, że Omicron ma wiele mutacji w swoim białku kolczastym, które jest używane do wiązania się z ludzkimi komórkami, co może prowadzić do wyższych szybkości transmisji. Nie jest jeszcze jasne, jednak urzędnicy ostrzegają.

Ale nie jest jasne, czy nowy szczep powoduje cięższą chorobę, czy nie, powiedział Van Kerkhove. Wczesne doniesienia z RPA i Izraela sugerują, że wielu pacjentów doświadcza łagodnych objawów.

Van Kerkhove powiedział, że pierwsze przypadki Omicron były oparte na grupie studentów college’u, zauważając, że młodsi ludzie mają tendencję do odczuwania łagodniejszych objawów niż osoby starsze. Czołowy lekarz z RPA w tym tygodniu powiedział w prasie, że objawy są niezwykłe, ale „niezwykle łagodne”.

„Istniały wstępne doniesienia, że ​​jest on łagodniejszy, ale to naprawdę za wcześnie” – powiedział Van Kerkhove.

„Każdy, kto jest zarażony SARS-CoV-2, niezależnie od wariantu, zawsze zaczyna od łagodnej choroby. I może na tym się skończy z łagodną chorobą, niektórzy ludzie są oczywiście bezobjawowi, ale może się skończyć z łagodną chorobą lub może to zająć trochę czasu.”

W Republice Południowej Afryki, gdzie po raz pierwszy wykryto wariant, nastąpił wzrost liczby hospitalizacji, powiedziała. Urzędnicy nie zauważyli wzrostu liczby zgonów.

„Jeśli podróżujesz, nie jesteś chory lub nie powinieneś podróżować, jeśli jesteś chory” – stwierdził Van Kerkhove. „Tak więc istnieje błąd w zakresie tego, co jest obecnie wykrywane, ale to się zmieni z czasem”.

Co myślisz?

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Rosja przygotowuje 175 tys. żołnierzy do ofensywy na Ukrainę

Omicron: bardziej przenośny, mniej dotkliwy dzięki mutacji „zwykłego przeziębienia”?