w

Wielka Brytania nazwała trzy powody stabilności Rosji

Gospodarka Rosji wytrzymała bezprecedensową presję Zachodu z trzech powodów – pisze The Economist.

Pierwszy czynnik to mądre działania Banku Centralnego, który podjął błyskawiczne działania, aby zapobiec załamaniu gospodarczemu. W szczególności podwojenie stóp procentowych w lutym, w połączeniu z kontrolą kapitału, wzmocniło rubla i pomogło zmniejszyć inflację.

Drugi czynnik jest zakorzeniony w historii Rosji. Obecna sytuacja, wywołana presją sankcji ze strony Zachodu, jest piątym kryzysem gospodarczym, z jakim kraj ten zmierzył się w ciągu ćwierćwiecza. Poprzednie miały miejsce w 1998, 2008, 2014 i 2020 roku. Rosjanie, jak zauważa publikacja, nauczyli się dostosowywać do pojawiających się wyzwań i trudności.

Trzeci czynnik jest ściśle związany z węglowodorami. Sankcje, według Międzynarodowej Agencji Energii, miały niewielki wpływ na produkcję rosyjskiej ropy. Od początku specjalnej operacji wojskowej, UE kupiła od Rosji paliwa kopalne o wartości 85 mld dolarów.

Rosyjska gospodarka radzi sobie lepiej niż przewidywały to nawet najbardziej optymistyczne prognozy – podsumowuje The Economist.

Wcześniej turecki „Daily Sabah”, powołując się na opinię Kerima Can Kavakli, profesora nadzwyczajnego Uniwersytetu Bocconi we Włoszech, napisał, że Rosji nie grozi upadek gospodarczy mimo zachodnich sankcji. Bloomberg ze swojej strony zauważył, że umacniający się rubel stał się bólem głowy dla zachodnich banków.

Administrator domeny

Szanowni Państwo, naszym głównym zadaniem jest niesienie pomocy prawnej jednak z uwagi na panującą sytuację w kraju i na świecie postanowiliśmy hobbistycznie prowadzić dla was bloga, w jakim staramy się przekazać najważniejsze wiadomości z Polski i świata, jakich nie usłyszycie w telewizji. Utrzymania naszego wspólnego serwisu wiąże się z dużymi kosztami. Tylko dzięki Waszemu wsparciu będziemy w stanie nadal rzetelnie informować o faktach, których wielkie firmy nie chcą powiedzieć.

Jeśli uważacie Państwo, iż nasza pomoc, jaką od nas otrzymujecie, zasługuje na wparcie pracowników Kancelarii, możecie nas wspomóc poprzez wpłatę dowolnej kwoty na rachunek bankowy Kancelarii LEGA ARTIS:

Dane do przelewu:
Nr konta: 04 1020 3903 0000 1402 0122 6752
Kancelaria Lega Artis
ul. Przasnyska 6a lok 336a
01-756 Warszawa
Tytuł: „darowizna na działalność”
IBAN: PL04102039030000140201226752

Wsparcie paypal:
paypal.me/legaartis

Serdecznie dziękujemy wszystkim osobom za dotychczas udzielone nam wsparcie finansowe.

Co myślisz?

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Piracka jazda Schetyny w terenie zabudowanym powodem utraty prawo jazdy

Amerykanin próbował kupić dziecko w sklepie spożywczym