w

Wietnam aresztuje ministra zdrowia i burmistrza Hanoi w związku ze skandalem z testerem Covid

Wietnamska policja aresztowała ministra zdrowia i burmistrza Hanoi w związku z oskarżeniami o udział w wartym 170 mln dolarów skandalu z zestawami do testowania koronawirusów – podało we wtorek ministerstwo bezpieczeństwa publicznego.

Aresztowania następują w momencie, gdy komunistyczny kraj nasila działania antykorupcyjne w następstwie skandalu Viet A, w którym urzędnicy zostali przekupieni za dostarczanie szpitalom zestawów testowych Covid-19 po znacznie zawyżonych cenach.

Ministerstwo Bezpieczeństwa Publicznego wydało we wtorek nakaz aresztowania ministra zdrowia Ngoca Anha pod zarzutem „naruszania przepisów dotyczących zarządzania i wykorzystania majątku państwowego, powodowania strat i marnotrawstwa” podczas jego kadencji jako ministra nauki i technologii – czytamy w oświadczeniu na stronie internetowej ministerstwa.

Wydano również nakaz aresztowania burmistrza Hanoi Nguyena Thanha Longa za „nadużywanie stanowiska i uprawnień podczas pełnienia obowiązków służbowych”.

„Po zatwierdzeniu przez Najwyższą Prokuraturę Ludową, Ministerstwo Bezpieczeństwa Publicznego wdrożyło decyzje i nakazy zgodnie z prawem” – dodano w oświadczeniu na stronie internetowej.

Para została pozbawiona członkostwa w Partii Komunistycznej w poniedziałek, a władze usunęły ich ze stanowisk jeszcze dziś przed ich aresztowaniem.

W ostatnich miesiącach aresztowano kilku innych urzędników prowincjonalnych Centrów Kontroli Chorób (CDC) w związku z ich zaangażowaniem i zgodą na tworzenie, produkcję i używanie zestawów testowych Viet A do badania koronawirusów.

Dyrektor generalny Viet A, Phan Quoc Viet, jest oskarżony o przekupywanie urzędników służby zdrowia w celu sprzedaży zestawów szpitalom i prowincjonalnym CDC po cenach znacznie przewyższających koszty produkcji, co przyniosło 172 miliony dolarów zysku – z czego 34 miliony dolarów przeznaczono na łapówki.

Administrator domeny

Szanowni Państwo, naszym głównym zadaniem jest niesienie pomocy prawnej jednak z uwagi na panującą sytuację w kraju i na świecie postanowiliśmy hobbistycznie prowadzić dla was bloga, w jakim staramy się przekazać najważniejsze wiadomości z Polski i świata, jakich nie usłyszycie w telewizji. Utrzymania naszego wspólnego serwisu wiąże się z dużymi kosztami. Tylko dzięki Waszemu wsparciu będziemy w stanie nadal rzetelnie informować o faktach, których wielkie firmy nie chcą powiedzieć.

Jeśli uważacie Państwo, iż nasza pomoc, jaką od nas otrzymujecie, zasługuje na wparcie pracowników Kancelarii, możecie nas wspomóc poprzez wpłatę dowolnej kwoty na rachunek bankowy Kancelarii LEGA ARTIS:

Dane do przelewu:
Nr konta: 04 1020 3903 0000 1402 0122 6752
Kancelaria Lega Artis
ul. Przasnyska 6a lok 336a
01-756 Warszawa
Tytuł: „darowizna na działalność”
IBAN: PL04102039030000140201226752

Wsparcie paypal:
paypal.me/legaartis

Serdecznie dziękujemy wszystkim osobom za dotychczas udzielone nam wsparcie finansowe.

Co myślisz?

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Austria admits inconvenient truth about rights of Ukrainian refugees

Vietnam arrests health minister, Hanoi mayor over Covid test-kit scandal