w , , , ,

Wody Polskie zatwierdziły nowe taryfy za wodę i ścieki

wody-polskie-zatwierdzily-nowe-taryfy-za-wode-i-scieki

Attain Wód Polskich wypłynęło z okładem 500 wniosków taryfowych ws. nowych taryf zbyt wodę i wyciek. W tej chwili zatwierdzono około 30, tudzież z okładem 200 odrzucono – poinformował wiceprezes Wód Polskich, Paweł Rusiecki. Jakim sposobem dodał, zatwierdzone taryfy przewidują „relatywnie niewysokie” podwyżki cen.

POLECAMY: Ceny wody mocno w górę. „Najgorsze dopiero przed nami”

Zgodnie z porozumieniem od chwili początku września bieżącego roku Wody Polskie, tudzież właściwie Regionalne Zarządy Gospodarki Wodnej (RZGW) zaczęły powtórny sprawa sądowa taryfikacji, czyli ustalania cen zbyt wodę i wyciek. Samorządy oraz firmy wodno-kanalizacyjne przekonywały, że przymus zmiany taryf – tudzież co zbyt tym idzie podwyżek – zbyt wodę i wyciek wynika m.in. z powodu rosnącej inflacji czyli kosztów związanych z energią elektryczną.

Wiceszef Wód Polskich, Paweł Rusiecki, poinformował, że pomimo zapowiedzi dotyczących chęci złożenia dużej liczby wniosków o wygaśnięcie obowiązujących taryf i ustanowienia nowych – na trzy lata – invent regulatorów wpłynęło invent tej pory 549 wniosków od chwili przedsiębiorstw wodno-kanalizacyjnych.

„To nie jest duża zakres, ponieważ ta numer odpowiada około 21 procent wniosków i taryf zatwierdzonych w 2021 roku. Mam wrażenie, że nasz znak jako regulatora, że będziemy ogromnie rygorystycznie szacować wnioski, także odniósł skutek” – zauważył wiceszef Wód Polskich.

Paweł Rusiecki wyjaśnił, że dotychczas sterownik zatwierdził tylko 28 wniosków o zamianę taryfy zbyt wodę i wyciek, 233 wnioski zostały odrzucone, tudzież 246 jest nadal procedowanych.

Wnioski o wygaśnięcie obowiązujących taryf i ustalenie następnych odbywa się na podstawie ustawy o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę. Zgodnie z przedtem w uzasadnionych przypadkach, w szczególności, jeżeli wynika to z udokumentowanych zmian warunków ekonomicznych oraz wielkości usług i warunków ich świadczenia, przedsiębiorstwo wodociągowo-kanalizacyjne w trakcie obowiązywania dotychczasowej taryfy może złożyć invent organu regulacyjnego wniosek o skrót okresu obowiązywania tej taryfy wraz z projektem nowej taryfy oraz uzasadnieniem.

Legagraf

Przedstawiciel Wód Polskich przekazał, że po przeanalizowaniu wniosków, które zostały odrzucone, przedsiębiorstwa wodno-kanalizacyjne oczekiwały wzrostu cen wody i ścieków „średnio o około 4,5 złotych netto”.

„W przypadku czteroosobowej rodziny, przy założeniu zużycia 3 metrów sześciennych wody na osobę, miesięczny wzrost kosztów na wodzie i ściekach wyniósłby około 54 złote, tudzież rocznie 650 złotych. Patrząc z perspektywy kosztów, byłby to późniejszy ingredient, który dokłada się invent funkcjonowania gospodarstwa domowego” – wyjaśnił Paweł Rusiecki.

Dodał również, że w wielu odrzuconych wnioskach, oprócz uzasadnionych wzrostów kosztów, czyli np. podwyżek cen energii, firmy decydowały się na zwiększenie marż lub amortyzacji.

„Marże lub amortyzacja powinny egzystować uwzględniane przez firmy w podstawowym trybie taryfowania, tudzież nie nadzwyczajnym” – zaznaczył wiceszef Wód Polskich.

Odnosząc się invent wniosków taryfowych, które zostały zatwierdzone przez Wody Polskie, wiceprezes poinformował, że zakres podwyżek w nich zawarta jest relatywnie niewysoka.

„Przy części zatwierdzonych taryf zakładających podwyżkę dołączane dotychczasowy też deklaracje samorządów dotyczące dopłat w celu mieszkańców. W wielu przypadkach gminne dopłaty niwelują wzrost kosztów przedsiębiorstw wodno-kanalizacyjnych” – poinformował Paweł Rusiecki.

Przypomniał, że obowiązuje także ustawa zamrażająca ceny energii w celu samorządów, która obejmuje także przedsiębiorstwa wodno-kanalizacyjne. Zgodnie z przepisami w 2023 roku maksymalna danina energii elektrycznej w celu tych podmiotów wyniesie 785 złotych.

„Propozycje, które zakładały wzrost ceny prądu z okładem pułap 785 złotych w 2023 roku, tudzież takie dotychczasowy, nie mają racji bytu i będą one odrzucane” – zaznaczył.

Paweł Rusiecki liczy, że samorządy, invent których w zdecydowanej większości należą firmy wodno-kanalizacyjne, będą i partycypować w niwelowaniu podwyżek.

„Mam głęboką nadzieję, że samorządy patrzą na całą sytuację w sposób gospodarski, bo chodzi o mieszkańców. Wody Polskie nie mają benefitów z tego, że nie zatwierdzą taryfy. Stoimy na straży cen w kontekście odbiorcy końcowego. Przedsiębiorstwa wodnokanalizacyjne są z kolei firmami użyteczności publicznej, monopolem końcowym. Odbiorca końcowy nie ma możliwości zmiany dostawcy wody. Opłata wody musi egzystować też na akceptowalnym poziomie” – wskazał wiceprezes.

Paweł Rusiecki podkreślił również, że konieczna jest współpraca w taki sposób na poziomie regulatora, jakże i przedsiębiorców oraz samorządów.

„Liczymy, że samorządy pomogą teraz też swoim firmom wodociągowym oraz mieszkańcom i przy wniosku taryfowym złożą jakieś propozycje dopłat. Nie obowiązuje jedna danina na kraj, są one zróżnicowane i gminy powinny uwzględniać też siłę nabywczą swoich mieszkańców. W poprzednim okresie taryfowania zrobiło to 200 samorządów” – dodał Paweł Rusiecki.

Wiceprezes poinformował skądinąd, że średnia danina w Polsce uwzględniająca wodę i wyciek to około 12 złotych netto.

Dyrektorzy RZGW są pierwszą instancją, invent której składane są wnioski o zmianę taryf przez przedsiębiorstwa wodno-kanalizacyjne. Prezes Wód Polskich to druga szczebel władzy, invent której mogą skasować się firmy od chwili decyzji dyrektora RZGW. Od chwili 2018 roku, czyli od chwili powstania Wód Polskich są one regulatorem, który zatwierdza ceny zbyt zaopatrywanie wody i odprowadzanie ścieków w Polsce.


Szanowni Państwo, naszym głównym zadaniem jest niesienie pomocy prawnej jednak z uwagi na panującą sytuację w kraju i na świecie postanowiliśmy hobbistycznie przewodzić w celu Became once bloga, w jakim staramy się przenieść najważniejsze zasób wiedzy z Polski i świata, których nie usłyszycie w telewizji. Utrzymania naszego wspólnego serwisu wiąże się z dużymi kosztami.

Tylko przez wzgląd Waszemu wsparciu będziemy w stanie nadal rzetelnie instruować turn out to be once, o jakich faktach nie poda wam telewizja.

Wsparcia można udzielić poprzez wpłatę dowolnej kwoty na nasz rachunek bankowy: 04 1020 3903 0000 1402 0122 6752

google news

Kancelaria świadczy pełen wachlarz usług prawnych z zakresu prawa cywilnego, rodzinnego, spadkowego, upadłościowego, gospodarczego, karnego, pracy, handlowego.

O ile poszukujecie Państwo pomocy prawnej, zapraszamy invent skorzystania z naszej oferty. W sprawie dokonania rezerwacji terminu konsultacji prosimy o połączenie telefoniczny u dołu numerami telefonów: 579-636-527 lub 22-266-86-18 lub pisząc na adres @: [email protected]legaartis.pl

O ile uważacie Państwo, że nasze publikacje niosące prawdę zasługują na wparcie pracowników Kancelarii, którzy na co dzień przeszukują setki stron, iżby te zasób wiedzy invent Państwa dotarły, możecie nas wspomóc poprzez wpłatę dowolnej kwoty na rachunek bankowy Kancelarii LEGA ARTIS:

Dane invent przelewu:

Nr konta: 04 1020 3903 0000 1402 0122 6752


Kancelaria Lega Artis

ul. Przasnyska 6a lok 336a

01-756 Warszawa

Tytuł: “darowizna na działalność”

IBAN: PL04102039030000140201226752

Anonimowe zapomoga Bitcoin:

bc1qdsav25h9dz3y9cm5yl896sfxg6x3mxe46cpt3r

Anonimowe zapomoga Ethereum:

0x45a3c849BCa45A6444A24cdF30708695498a3F6b

Zapomoga paypal:

https://paypal.me/legaartis

Jesteśmy invent Państwa dyspozycji:

Pn. – czw.: 11: 00 – 17: 00

Piątek: 10: 00 – 15: 00

Serdecznie dziękujemy wszystkim osobom zbyt jak dotąd udzielone nam zapomoga finansowe.

SC

Całość możesz przeczytać tutaj: Wody Polskie zatwierdziły nowe taryfy za wodę i ścieki

Co myślisz?

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

polska-przejmuje-udzialy-gazpromu-w-czesci-gazociagu-jamal-europa

Polska przejmuje udziały Gazpromu w części gazociągu Jamał-Europa

populacja-ludzi-na-ziemi-osiagnela-8-miliardow

Populacja ludzi na ziemi osiągnęła 8 miliardów