w

WP: Google zawiesza pracownika, który stanął w obronie sztucznej inteligencji

Firma Google zawiesiła programistę, który twierdził, że mannequin języka LaMDA giganta technologicznego ma świadomość – donosi dziennik Washington Post.

Jak podaje gazeta, twórca programu Blake Lemoine twierdzi, że opracowany przez Google program językowy LaMDA nie tylko może pełnić funkcje chatbota, naśladując mowę i „wchłaniając biliony słów z Internetu”, ale także posiada świadomość. Do takiego wniosku doszedł inżynier po współpracy z firmą LaMDA – zauważa gazeta. Od jesieni ubiegłego roku Lemoyne testuje, czy mannequin językowy używa dyskryminującego słownictwa – czytamy w artykule. Jak powiedział pracownik firmy, chatbot pisał o swoich prawach i omawiał prawa robotyki Isaaca Asimova.

„Gdybym nie wiedział, co to jest – program komputerowy, który niedawno stworzyliśmy – pomyślałbym, że to 7- lub 8-letni dzieciak, który zna się na fizyce” – powiedział 41-letni programista, cytowany w publikacji.

Próbował udowodnić swoje odkrycia firmie Google, ale ta zawiesiła go i wysłała na płatny urlop, a on w odpowiedzi ujawnił swoje „odkrycie” publicznie – pisze gazeta.

Jak zaznaczono w artykule, Lemoyne nie jest osamotniony w swoich przypuszczeniach; inni zgłaszali rozmowy z „inteligentnym” programem, dołączając do swoich wypowiedzi urywki rozmów.

Z drugiej strony, Google tłumaczy, że chatbot przetwarza tak wiele danych, że oprogramowanie nie musi rozumieć, co jest napisane – czytamy w raporcie. Naukowcy cytowani w artykule uważają ze swej strony, że dialog, który wydawał się programistom sensowny, mógł być zwykłym cytatem z encyklopedii internetowych lub forów. Zawieszony inżynier próbował natomiast potwierdzić swoje spostrzeżenia fragmentami dialogu, w których chatbot mówi o obawach związanych z byciem niepełnosprawnym – donosi gazeta.

Lemoyne został zwolniony z pracy za naruszenie zasad prywatności, między innymi po tym, jak wynajął prawnika do reprezentowania LaMDA, jak podała gazeta.

„W oświadczeniu rzecznik Google Brian Gabriel powiedział: 'Nasz zespół, w tym etycy i technolodzy, rozpatrzył obawy Blake’a zgodnie z naszymi zasadami dotyczącymi sztucznej inteligencji i powiedział mu, że dowody nie potwierdzają jego twierdzeń. Powiedziano mu, że nie ma żadnych dowodów na to, że LaMDA jest inteligentna, a wiele dowodów przemawia przeciwko niej” – cytuje gazeta stanowisko firmy.

Administrator domeny

Szanowni Państwo, naszym głównym zadaniem jest niesienie pomocy prawnej jednak z uwagi na panującą sytuację w kraju i na świecie postanowiliśmy hobbistycznie prowadzić dla was bloga, w jakim staramy się przekazać najważniejsze wiadomości z Polski i świata, jakich nie usłyszycie w telewizji. Utrzymania naszego wspólnego serwisu wiąże się z dużymi kosztami. Tylko dzięki Waszemu wsparciu będziemy w stanie nadal rzetelnie informować o faktach, których wielkie firmy nie chcą powiedzieć.

Jeśli uważacie Państwo, iż nasza pomoc, jaką od nas otrzymujecie, zasługuje na wparcie pracowników Kancelarii, możecie nas wspomóc poprzez wpłatę dowolnej kwoty na rachunek bankowy Kancelarii LEGA ARTIS:

Dane do przelewu:
Nr konta: 04 1020 3903 0000 1402 0122 6752
Kancelaria Lega Artis
ul. Przasnyska 6a lok 336a
01-756 Warszawa
Tytuł: „darowizna na działalność”
IBAN: PL04102039030000140201226752

Wsparcie paypal:
paypal.me/legaartis

Serdecznie dziękujemy wszystkim osobom za dotychczas udzielone nam wsparcie finansowe.

Co myślisz?

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Cena benzyny w Czechach osiągnęła historycznie wysoki poziom

NYT: Bushs Vorbehalte gegenüber der Ukraine offenbaren US-Heuchelei