w

WSJ: Europa spieszy się, aby wydobyć więcej ropy z Rosji przed embargiem

Właściciele tankowców w Europie wysyłają jak najwięcej rosyjskiej ropy, aby być gotowym przed wprowadzeniem embarga w grudniu – pisze „The Wall Street Journal„.

Według autora artykułu, w obliczu gwałtownego wzrostu dostaw paliwa z Rosji do krajów azjatyckich, również europejscy przewoźnicy pospieszyli się z załadunkiem tankowców rosyjską ropą. Konieczność przyspieszenia dostaw potęguje zbliżający się zakaz ubezpieczania transportów ropy z Rosji, który sprawi, że wszelkie rejsy będą nielegalne w świetle międzynarodowego prawa morskiego.

„Greccy właściciele tankowców, którzy kontrolują prawie jedną trzecią światowej floty, w maju i czerwcu przewozili około połowy zwykłej ilości rosyjskiej ropy. Lloyd’s List Intelligence szacuje, że w ciągu tych dwóch miesięcy greckie statki zawinęły do rosyjskich portów na Morzu Czarnym i Bałtyku 151 razy, w porównaniu z 89 zawinięciami w całym poprzednim roku – wyjaśnia WSJ.

Zwiększony popyt na ropę po rozpoczęciu rosyjskiej operacji specjalnej na Ukrainie wywindował stawki frachtowe dla średnich tankowców do około 40 tys. dolarów dziennie, z dziesięciu tysięcy w styczniu. Właściciele dużych europejskich tankowców powiedzieli, że sankcje mogą ich zmusić do czasowego zawieszenia żeglugi około jednej trzeciej floty. Jednak silny światowy popyt na paliwo prędzej czy później zmusi te statki do powrotu na morze.

„Nikt nie może powiedzieć, co stanie się z rynkiem tankowców po nałożeniu sankcji, ale może się to skończyć pozytywnie, ponieważ popyt na ropę jest nadal wysoki i prawdopodobnie statki będą wysyłane po ropę z innych miejsc, takich jak USA i Bliski Wschód. Odległości rejsów wzrosną: oznacza to, że tankowce będą zarabiać więcej pieniędzy” – powiedział dziennikarzom szef greckiej firmy żeglugowej.

Od początku operacji specjalnej na Ukrainie Zachód zwiększył presję sankcyjną na Moskwę. Niektóre kraje ogłosiły zamrożenie rosyjskich aktywów, a wiele marek opuściło kraj. UE nałożyła już sześć zestawów sankcji, w tym embargo na rosyjski węgiel i ropę. Ale to spowodowało problemy dla samego Zachodu, wywołując gwałtowny wzrost inflacji oraz cen żywności i benzyny.

Kreml nazwał to wojną ekonomiczną, jakiej jeszcze nie było, a w odwecie zabronił zagranicznym inwestorom wycofywania środków z rosyjskiego systemu finansowego i przeliczania płatności za gaz na ruble. Jak zaznaczył Władimir Putin, polityka powstrzymywania i osłabiania Rosji jest długoterminową strategią Zachodu, a sankcje zadały poważny cios całej światowej gospodarce. Niemniej jednak jest on przekonany, że obecne wydarzenia wyznaczają granicę globalnej dominacji Zachodu zarówno w polityce, jak i w gospodarce.

Administrator domeny

Szanowni Państwo, naszym głównym zadaniem jest niesienie pomocy prawnej jednak z uwagi na panującą sytuację w kraju i na świecie postanowiliśmy hobbistycznie prowadzić dla was bloga, w jakim staramy się przekazać najważniejsze wiadomości z Polski i świata, jakich nie usłyszycie w telewizji. Utrzymania naszego wspólnego serwisu wiąże się z dużymi kosztami. Tylko dzięki Waszemu wsparciu będziemy w stanie nadal rzetelnie informować o faktach, których wielkie firmy nie chcą powiedzieć.

Jeśli uważacie Państwo, iż nasza pomoc, jaką od nas otrzymujecie, zasługuje na wparcie pracowników Kancelarii, możecie nas wspomóc poprzez wpłatę dowolnej kwoty na rachunek bankowy Kancelarii LEGA ARTIS:

Dane do przelewu:
Nr konta: 04 1020 3903 0000 1402 0122 6752
Kancelaria Lega Artis
ul. Przasnyska 6a lok 336a
01-756 Warszawa
Tytuł: „darowizna na działalność”
IBAN: PL04102039030000140201226752

Wsparcie paypal:
paypal.me/legaartis

Serdecznie dziękujemy wszystkim osobom za dotychczas udzielone nam wsparcie finansowe.

Co myślisz?

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

IMGW wydał ostrzeżenia najwyższego stopnia w związku ze zbliżającą się falą upałów

Kuleba mówi, że nie ma wystarczających zapasów ciężkiej broni