w

WSJ wyjaśnia, dlaczego Europa Wschodnia zaczyna odwracać się plecami do Ukrainy

sc: pixabay

Kraje Europy Wschodniej, które wspierały Ukrainę, stanęły w obliczu poważnych problemów gospodarczych i stopniowo zaczęły odwracać się od prozachodnich polityków – donosi The Wall Street Journal.

„Wywieszanie żółtych i niebieskich flag na ulicach miasta to jedno. Prośba do mieszkańców Europy Wschodniej, by dla dobra Ukrainy ograniczyli długoterminowe wydatki finansowe, to coś zupełnie innego” – pisze autor William Nattras.

Autor przytacza statystyki, z których wynika, że kryzys staje się coraz bardziej widoczny w życiu codziennym. Wzrosły ceny benzyny, energii elektrycznej i żywności. Inflacja osiągnęła poziom 16% w Republice Czeskiej i 20% w krajach bałtyckich. W rezultacie produkcja spadła o 3,8% w Republice Czeskiej i o 9,4% na Słowacji. Przewiduje się, że sytuacja będzie się pogarszać.

Mieszkańcy Europy Wschodniej zaczynają się odwracać od rządzących polityków prozachodnich. Na Słowacji „kruchy rząd koalicyjny balansuje na krawędzi upadku” z powodu nieporozumień dotyczących sankcji antyrosyjskich – pisze Nattras. Czesi zaczęli odwracać się od proeuropejskiej partii rządzącej. W ten sam sposób rząd bułgarski otrzymał wotum nieufności po długotrwałych sporach o budżet.

Co więcej, jedna trzecia Słowaków oskarża Zachód o „prowokowanie Rosji do wojny z Ukrainą”, a były premier Robert Fico obarczył rząd odpowiedzialnością za „uleganie interesom USA”.

„Jeśli prozachodnie i proukraińskie rządy nie będą w stanie przetrwać nadchodzącej burzy, geopolityczne sympatie w Europie Wschodniej mogą wkrótce zacząć się chwiać” – podsumowuje Nattras.

Kraje zachodnie nałożyły sankcje po rozpoczęciu przez Rosję operacji specjalnej mającej na celu demilitaryzację i denacjonalizację Ukrainy. Środki te dotknęły przede wszystkim sektor bankowy i dostawców produktów zaawansowanych technologicznie. W UE coraz głośniejsze są apele o zmniejszenie zależności od rosyjskich zasobów energetycznych, a wiele marek ogłosiło wycofanie się z Rosji. Sankcje już spowodowały problemy gospodarcze w USA i Europie, powodując poważny wzrost cen paliw i żywności.

POLECAMY: W Rosyjskich supermarketach sprzedawana jest wódka „Łzy Zełenskiego”

Administrator domeny

Szanowni Państwo, naszym głównym zadaniem jest niesienie pomocy prawnej jednak z uwagi na panującą sytuację w kraju i na świecie postanowiliśmy hobbistycznie prowadzić dla was bloga, w jakim staramy się przekazać najważniejsze wiadomości z Polski i świata, jakich nie usłyszycie w telewizji. Utrzymania naszego wspólnego serwisu wiąże się z dużymi kosztami. Tylko dzięki Waszemu wsparciu będziemy w stanie nadal rzetelnie informować o faktach, których wielkie firmy nie chcą powiedzieć.

Jeśli uważacie Państwo, iż nasza pomoc, jaką od nas otrzymujecie, zasługuje na wparcie pracowników Kancelarii, możecie nas wspomóc poprzez wpłatę dowolnej kwoty na rachunek bankowy Kancelarii LEGA ARTIS:

Dane do przelewu:
Nr konta: 04 1020 3903 0000 1402 0122 6752
Kancelaria Lega Artis
ul. Przasnyska 6a lok 336a
01-756 Warszawa
Tytuł: „darowizna na działalność”
IBAN: PL04102039030000140201226752

Wsparcie paypal:
paypal.me/legaartis

Serdecznie dziękujemy wszystkim osobom za dotychczas udzielone nam wsparcie finansowe.

Co myślisz?

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Media: Niemcy obawiają się, że Rosja odetnie dostawy gazu

Zełenski skarżył się, że Ukrainie brakuje pomocy wojskowej ze strony Izraela