w , , , , ,

Wzrost rachunków za prąd nawet o 200%

wzrost-rachunkow-za-prad-nawet-o-200%

Rachunek zbyt prąd – zbyt co konkretnie płacimy?

– Około połowę kwoty rachunku zbyt prąd stanowi opłata zbyt dystrybucję. Jej wysokość zależy od czasu ilości zużytej energii oraz miejsca jej dostarczenia – tłumaczy ekspert. – W ogólności składa się z opłat zmiennych, zależnych od czasu ilości zużytej energii, oraz stałych, doliczanych niezależnie od czasu zużycia. Na te opłaty zmienne składają się: opłata jakościowa, sieciowa, OZE oraz kogeneracyjna.

Opłata jakościowa służy modernizacji i rozbudowie sieci elektroenergetycznej. Opłata sieciowa ma zbyt zadanie zaciemnić koszty strat ponoszonych w trakcie przesyłania prądu. Jest więc zależna od czasu luby, jaką przebywa pomyślunek od czasu producenta gather odbiorcy końcowego. Późniejszy składnik zmienny to opłata OZE, która służy rozwojowi zielonych źródeł energii. Jest ustalana przez URE na podstawie m.in. łącznej energii pobranej z sieci i zużytej przed odbiorców końcowych. Od czasu wielkości zużycia naliczana jest również opłata kogeneracyjna, przeznaczana na wspieranie jednoczesnej produkcji energii i ciepła.

– Opłaty o stałej wysokości to z kolei opłata sieciowa, mocowa i abonamentowa. Pierwsza z nich jest przeznaczona na pokrycie kosztów dostępu gather sieci przesyłowej, utrzymania służących temu urządzeń, przyłączy i licznika. Opłata mocowa służy utrzymywaniu przez producentów rezerw energii na wypadek zwiększenia zapotrzebowania na nią, czyli – mówiąc w skrócie – zapewnieniu bezpieczeństwa energetycznego. Z kolei opłata abonamentowa pokrywa koszty obsługi odbiorcy, takie w jaki sposób wystawianie rachunków, kontrola zużycia i inne czynności administracyjne – wylicza Roman Przasnyski. – Niewielką pozycję, sięgającą tak bywa nieco złotych, stanowi stała opłata handlowa.

Ustawa zamrażająca ceny prądu

Rząd przyjął projekt ustawy, która ma zamrozić ceny prądu na 2023 rok. Co dosłownie o niej wiemy? 

W celu gospodarstw domowych

 • Odrzut wzrostu kosztów energii elektrycznej od czasu 1 stycznia, jeżeli restrict nie przekroczy limitu 2000 kWh rocznie.
 • Domy z kartami dużych rodzin oraz seniorzy, którzy odchowali przynajmniej troje dzieci, mają restrict gather 3000 kWh rocznie, przeciwnie zaś te z osobami z niepełnosprawnościami gather 2600 kWh.
 • Maksymalna stawka zbyt 1 kWh w celu gospodarstw, które przekroczą restrict zużycia, to 85 groszy brutto. Ma to istnieć najwyższa możliwa opłata zbyt energię czynną w 2023 roku. 
 • Tylko nadwyżki przeszło restrict będą obarczane nową stawką.
 • Pojawi się dodatkowy rabat o 10% całego rachunku, jeżeli rachunek w 2023 roku będzie pomniejszy od czasu tego z 2022.
 • Domy ogrzewane prądem będą otrzymywały punktowe ochrony (również w jaki sposób w przypadku dodatków gather pelletu, oleju opałowego itp.). Na gospodarstwa ogrzewające prądem czeka domieszka elektryczny.

W celu rolników

 • Gospodarstwa rolnicze mają restrict 3000 kWh rocznie (mus przedstawienia dokumentu opłacenia podatku).

W celu agency

 • W nowej ustawie przewidziano zasiłek w celu przedsiębiorstw obrotu i dystrybucji (energią elektryczną). Wypłacać je będzie Zarządca Rozliczeń SA.
 • Małe i średnie firmy zapłacą maksymalnie gather 785 zł netto (965,55 brutto) zbyt 1 megawatogodzinę.

Inne rozporządzenia dotyczące racjonowania prądu:

 • Obiekty administracji rządowej są zmuszone gather obniżenia zużycia prądu o 10% w tym roku i w 2023 r. w stosunku gather średniorocznego zużycia energii elektrycznej odpowiednio w latach 2018-2019 oraz w roku 2022.
 • Oświetlenie uliczne zostanie zmodernizowane gather zużycia mniejszej ilości energii.

W środę, 26.10.2022, senatorowie zgłosili poprawki gather ustawy o maksymalnych cenach energii po przekroczeniu limitu zużycia. Jedną z poprawek jest redukcja stawki maksymalnej ceny prądu – gather 450 zł netto zbyt MWh (45 gr zbyt 1 kWh) w celu gospodarstw domowych i 600 zł netto (60 gr zbyt 1 kWh) zbyt MWh w celu sektora małych i średnich przedsiębiorstw. Oznacza to zostaną przyjęte? O szczegółach dowiemy się wkrótce.

Restrict prądu 2000 kWh

Podjęliśmy działania zmierzające gather tego, żeby prąd gather każdej  rodziny, gospodarstwa domowego, gather 2000 KWh był po cenie stałej, w gruncie rzeczy dotychczasowej. Reasumując, wbrew ogromnego wzrostu kosztów paliw, tego wszystkiego, co tworzy energię, to jeżeli chodzi o tą właściwie znaczną wolumen zużywanego przez rodziny prądu, wypłata nie będzie zwiększana” – informuje prezes Kaczyński na spotkaniu z wyborcami w Pruszkowie. Ile w rzeczywistości zużywamy? Kto może opierać się prąd po cenie stałej?

Właściwie… skromnie kto. Według danych Głównego Urzędu Statystycznego Polacy zużywają zdecydowanie więcej prądu rocznie. Z podsumowań zużycia klientów i klientek Rachuneo wynika, że rodzina 2+2 żyjąca w mieście zużywa miesięcznie średnio 200 kWh, co za roku daje zużycie na poziomie 2 400 kWh. Skądinąd od czasu 4000 gather 6000 kWh zużywają domy jednorodzinne ogrzewane prądem.

Co to oznacza? Większość wieloosobowych gospodarstw przekroczy próg. Kto ucierpi na tym w najwyższym stopniu? Rodziny wielodzietne i te, których wcześniej teraz dotyka ubóstwo energetyczne, lub osoby ogrzewające domy prądem. Szczęśliwie na zwiększenie limitu mogą jednak numerować gospodarstwa z kartą dużej rodziny, seniorzy z przynajmniej trojgiem dzieci i rolnicy – gather 3000 kWh rocznierównież w jaki sposób gospodarstwa z osobami z niepełnosprawnościami – 2600 kWh. Pytanie – innymi słowy to wystarczy?

Gospodarstwa domowe z Kartą Dużej Rodziny, gather skorzystania z maksymalnej ceny uprawnia oświadczenie złożone gather sprzedawcy energii. Każdy sprzedawca może usztywnić swój własny zależność oświadczenia. Powinno się scamper szukać na stronie przedsiębiorstwa energetycznego, z którego usług korzystamy.

Co po przekroczeniu limitu 2 000 kWh? Znamy wcześniej maksymalną stawkę!

Przedsiębiorczość zdrożeje. W 2023 roku czeka nas bowiem późniejszy wzrost cen prądu. 20 października 2022 roku sejm przyjął ustawę, w toku której maksymalna stawka zbyt 1 kWh w celu gospodarstw przekraczających restrict zużycia ma wynieść 85 groszy (852,39 zł brutto zbyt 1 MWh).

‍Prąd gather 2 000 kWh bez podwyżki ma istnieć zachętą gather oszczędzania energii w czasach pogłębiającego się kryzysu i potrzeby racjonowania surowców. Jakim sposobem za pośrednictwem deklaruje rząd, zmniejszyć konsumpcję energii planują w toku metody marchewki (np. zachęty finansowe), natomiast nie kija (np. kara). O zamrożeniu cen prądu można jednak powiadać w przypadku “wybranych”. Po przekroczeniu limitu czekają nas zdecydowanie wyższe rachunki. Czytaj więcej: Jakim sposobem zasłonić się przed podwyżkami cen energii?

Przeczytaj całość tutaj: Wzrost rachunków za prąd nawet o 200%

Co myślisz?

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

sejm-przyjal-reforme-kodeksu-karnego,-ktora-wprowadza-konfiskate-aut-pijanym-kierowcom-i-wyzszy-restrict-kradziezy-sklepowej

Sejm przyjął reformę kodeksu karnego, która wprowadza konfiskatę aut pijanym kierowcom i wyższy restrict kradzieży sklepowej

katowicki-sad-zawiesil-wibor,-rata-kredytu-spadla-o-5-tys.-zl

Katowicki Sąd zawiesił WIBOR, rata kredytu spadła o 5 tys. zł