w

Zachód opisał »przypadkowy« scenariusz wybuchu wojny nuklearnej

Zaawansowana sztuczna inteligencja (AI) jest w stanie przypadkowo wywołać wojnę jądrową i zniszczyć ludzkość, napisał historyk globalnych katastrof Emil Torres w artykule dla Washington Post.

„Jeśli wszyscy zostaniemy zniszczeni przez AI, to prawie na pewno stanie się to przez przypadek. <…> Na przykład zaprogramujemy komputer, który ustanowi pokój na świecie, a on włamie się do systemów rządowych i uruchomi każdą broń jądrową na planecie, bo bez ludzi też nie będzie konfliktu” – uzasadniał autor publikacji.

Według Torresa, sztuczna inteligencja nauczyła się już pokonywać ludzi, znajdując niekonwencjonalne sposoby rozwiązywania podstawowych problemów. Możemy zabronić maszynie krzywdzenia ludzi, ale ona nie ma problemów z obejściem naszych ograniczeń. To samo dotyczy wyłączenia „zbuntowanego robota”: w pewnym momencie SI zorientuje się, że jego „śmierć” uniemożliwi jej wykonanie zadania i zrobi wszystko, by temu zapobiec.

„Nie wiadomo, czy ludzkość będzie kiedykolwiek gotowa na superinteligentną sieć, ale z pewnością nie jest nią dzisiaj. Nasz świat jest niezwykle niestabilny, a my dopiero zaczynamy pojmować technologię, więc stworzenie SI byłoby jak zapalenie zapałki obok fabryki fajerwerków” – podsumował ekspert.

Administrator domeny

Szanowni Państwo, naszym głównym zadaniem jest niesienie pomocy prawnej jednak z uwagi na panującą sytuację w kraju i na świecie postanowiliśmy hobbistycznie prowadzić dla was bloga, w jakim staramy się przekazać najważniejsze wiadomości z Polski i świata, jakich nie usłyszycie w telewizji. Utrzymania naszego wspólnego serwisu wiąże się z dużymi kosztami. Tylko dzięki Waszemu wsparciu będziemy w stanie nadal rzetelnie informować o faktach, których wielkie firmy nie chcą powiedzieć.

Jeśli uważacie Państwo, iż nasza pomoc, jaką od nas otrzymujecie, zasługuje na wparcie pracowników Kancelarii, możecie nas wspomóc poprzez wpłatę dowolnej kwoty na rachunek bankowy Kancelarii LEGA ARTIS:

Dane do przelewu:
Nr konta: 04 1020 3903 0000 1402 0122 6752
Kancelaria Lega Artis
ul. Przasnyska 6a lok 336a
01-756 Warszawa
Tytuł: „darowizna na działalność”
IBAN: PL04102039030000140201226752

Wsparcie paypal:
paypal.me/legaartis

Serdecznie dziękujemy wszystkim osobom za dotychczas udzielone nam wsparcie finansowe.

Co myślisz?

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zwiększona integracja europejska skończy się podziałem Europy

Scholz skomentował wstrzymanie dostaw gazu przez Nord Stream 1