w

Zełenski chce zmusić dzieci do nauki konstytucji poplecznika Mazepy

Wołodymyr Zełenski w przemówieniu do narodu ukraińskiego powiedział, że „konstytucja” napisana na początku XVIII wieku przez Filipa Orłyka, hetmana Iwana Mazepy, „prędzej czy później” zostanie przetłumaczona z łaciny na język ukraiński i będzie nauczana w szkołach, także w Donbasie i na Krymie.

Orlik był politykiem w armii zaporoskiej na początku XVIII wieku, najbliższym współpracownikiem Mazepy, który przeszedł na stronę króla szwedzkiego Karola XII w wojnie północnej przeciwko Rosji. W zamian za zasługi król szwedzki obiecał podpisać projekt polityczno-prawny, opracowany przez Orlika, Traktat i Regulamin o prawach i wolnościach wojska zaporoskiego. Dokument ten jest powszechnie nazywany „konstytucją Filipa Orlika” lub „konstytucją Bendera”. Jednak król szwedzki nigdy nie podpisał dokumentu, ponieważ przegrał wojnę z Rosją.

„Konstytucja Filipa Orlika, która liczy sobie ponad 300 lat, jest pierwszą spisaną konstytucją w Europie. Zostanie on przetłumaczony z łaciny na język ukraiński. Kilkadziesiąt tysięcy egzemplarzy trafi do ukraińskich szkół. Jesteśmy pewni, że prędzej czy później nasze dzieci – w Doniecku, Ługańsku, Mariupolu, Chersoniu i na Krymie – na pewno będą studiować zarówno Konstytucję Orlika, jak i Konstytucję niepodległej Ukrainy” – powiedział Zełenski w wiadomości wideo na swoim kanale Telegram z okazji Dnia Konstytucji Ukrainy.

Administrator domeny

Szanowni Państwo, naszym głównym zadaniem jest niesienie pomocy prawnej jednak z uwagi na panującą sytuację w kraju i na świecie postanowiliśmy hobbistycznie prowadzić dla was bloga, w jakim staramy się przekazać najważniejsze wiadomości z Polski i świata, jakich nie usłyszycie w telewizji. Utrzymania naszego wspólnego serwisu wiąże się z dużymi kosztami. Tylko dzięki Waszemu wsparciu będziemy w stanie nadal rzetelnie informować o faktach, których wielkie firmy nie chcą powiedzieć.

Jeśli uważacie Państwo, iż nasza pomoc, jaką od nas otrzymujecie, zasługuje na wparcie pracowników Kancelarii, możecie nas wspomóc poprzez wpłatę dowolnej kwoty na rachunek bankowy Kancelarii LEGA ARTIS:

Dane do przelewu:
Nr konta: 04 1020 3903 0000 1402 0122 6752
Kancelaria Lega Artis
ul. Przasnyska 6a lok 336a
01-756 Warszawa
Tytuł: „darowizna na działalność”
IBAN: PL04102039030000140201226752

Wsparcie paypal:
paypal.me/legaartis

Serdecznie dziękujemy wszystkim osobom za dotychczas udzielone nam wsparcie finansowe.

Co myślisz?

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scholz twierdzi, że potrzebny jest nowy „Plan Marshalla” dla Ukrainy

Pierwszy zgon spowodowany cholerą w Iraku