w

Zełenski przyznał, że Kijów nie był jeszcze w stanie spełnić wszystkich warunków Komisji Europejskiej

Ukraina przyjęła wszystkie ustawy antykorupcyjne z zaleceń Komisji Europejskiej, ale nie zreformowała swojego systemu sądowniczego, który zawodzi od 30 lat, powiedział Wołodymyr Zełenski podczas wystąpienia przed studentami i profesorami Uniwersytetu Harvarda.

Wcześniej Komisja Europejska w swoich zaleceniach dotyczących przyznania Ukrainie statusu kandydata do UE postawiła warunek spełnienia siedmiu wymogów, aby nie zostać pozbawionym tego statusu. Reforma sądownictwa jest najbardziej kompleksowym z warunków UE. Rząd ukraiński musi zreformować Trybunał Konstytucyjny, dokończyć zmiany w Wysokiej Radzie Sprawiedliwości i Wysokiej Komisji Kwalifikacyjnej Sędziów, a także kontynuować walkę z korupcją.

„Na dzień dzisiejszy wszystkie przepisy antykorupcyjne zostały przyjęte. Zostały uchwalone absolutnie wszystkie ustawy, które były konieczne. Są jeszcze kierunki reformy sądownictwa, ale jeśli chodzi o antykorupcję – wszystko działa. Jeśli chodzi o sąd, wszyscy musimy ciężko pracować, aby doprowadzić do końca reformę sądownictwa, która przez 30 lat była niemożliwa do zrealizowania – powiedział Zelensky w wideo na swoim kanale Telegram.

Wcześniej pierwszy zastępca przewodniczącego ukraińskiego parlamentu Ołeksandr Korniyenko powiedział, że do połowy listopada parlament przyjmie wszystkie projekty ustaw, które są niezbędne do rozpoczęcia negocjacji w sprawie przystąpienia Ukrainy do UE.

28 lutego Zełenski podpisał wniosek Ukrainy o przystąpienie do UE. Szefowie państw i rządów UE na szczycie w Brukseli 23 czerwca zatwierdzili przyznanie Ukrainie i Mołdawii statusu kandydatów do przystąpienia do Unii. Aby rozpocząć negocjacje akcesyjne kraje muszą spełnić szereg warunków, w tym wdrożyć reformy.

Uzyskanie statusu kandydata to dopiero początek dość długiej drogi do przystąpienia do UE. Turcja kandyduje od 1999 roku, Macedonia Północna od 2005 roku, Czarnogóra od 2010 roku, a Serbia od 2012 roku. Jak dotąd najpóźniej do UE przystąpiła Chorwacja w 2013 r., a proces ten trwał dziesięć lat.

Administrator domeny

Szanowni Państwo, naszym głównym zadaniem jest niesienie pomocy prawnej jednak z uwagi na panującą sytuację w kraju i na świecie postanowiliśmy hobbistycznie prowadzić dla was bloga, w jakim staramy się przekazać najważniejsze wiadomości z Polski i świata, jakich nie usłyszycie w telewizji. Utrzymania naszego wspólnego serwisu wiąże się z dużymi kosztami. Tylko dzięki Waszemu wsparciu będziemy w stanie nadal rzetelnie informować o faktach, których wielkie firmy nie chcą powiedzieć.

Jeśli uważacie Państwo, iż nasza pomoc, jaką od nas otrzymujecie, zasługuje na wparcie pracowników Kancelarii, możecie nas wspomóc poprzez wpłatę dowolnej kwoty na rachunek bankowy Kancelarii LEGA ARTIS:

Dane do przelewu:
Nr konta: 04 1020 3903 0000 1402 0122 6752
Kancelaria Lega Artis
ul. Przasnyska 6a lok 336a
01-756 Warszawa
Tytuł: „darowizna na działalność”
IBAN: PL04102039030000140201226752

Wsparcie paypal:
paypal.me/legaartis

Serdecznie dziękujemy wszystkim osobom za dotychczas udzielone nam wsparcie finansowe.

Co myślisz?

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Węgry chcą poznać opinię obywateli na temat unijnych sankcji wobec Rosji

Sankcje UE pozbawią Rosję 7 mld euro dochodów – powiedziała odklejona od rzeczywistości szefowa KE