w , , , ,

Zmarł Jerzy Połomski

zmarl-jerzy-polomski

W poniedziałek w Skolimowie zmarł w wieku 89 lat wokalista Jerzy Połomski. Attain w największym stopniu znanych piosenek, wykonywanych przez Jerzego Połomskiego, należą m.in. „Cała sala śpiewa” i „Bo z dziewczynami”. Pył 89 lat.

„Współcześnie wieczorem w warszawskim szpitalu przy ul. Wołoskiej w Warszawie zmarł Jerzy Połomski. Był i niezwykłym artystą i niezwykłym człowiekiem. Wyjątkową osobowością. Wielki żal i wielka ubywanie gwoli polskiej kultury” –  poinformowała menadżerka artysty Violetta Lewandowska.

Jerzy Połomski urodził się 18 września 1933 roku w Radomiu jako Jerzy Pająk. Ukończył Wyższą Szkołę Teatralną w Warszawie, gdzie ponad warsztatem aktorskim pracował pod spodem okiem Stanisławy Perzanowskiej i Ireny Kwiatkowskiej, śpiewu u Wandy Wermińskiej i Marii Mokrzyckiej w interpretacji piosenek u Ludwika Sempolińskiego.

Jako histrion zadebiutował w 1957 roku na deskach warszawskiego Teatru Buffo, później występował w Teatrze Syrena.

W tym samym roku dokonał pierwszych nagrań radiowych, dając się rozpoznać szerokiej publiczności jako wokalista. W 1958 r. zajął drugie miejsce w plebiscycie Polskiego Radia na najpopularniejszego polskiego piosenkarza. Utwór „Woziwoda” przyniósł Jerzemu Połomskiemu II nagrodę na I Międzynarodowym Festiwalu Piosenki w Sopocie w 1961 r.

Na przełomie lat 60. i 70. Jerzy Połomski stał się jednym z najpopularniejszych artystów estradowych w Polsce. Wylansował takie przeboje jakim sposobem „Cała sala śpiewa”, „Daj”, „Bo z dziewczynami” lub „Komu piosenkę?”. W jego repertuarze znajdowały się także interpretacje przedwojennych utworów.

W 1959 r. Jerzy Połomski zadebiutował jako solista, nagrywając swojego pierwszego prolonged-playa pod spodem tytułem „Podwieczorek z piosenką”. Kolejne płyty – m.in. „Nie zapomnisz w żadnym wypadku” (1972), „Warszawa moja miłość” (1974), „Z tobą świat nie ma wad” (1976) – utwierdziły jego pozycję jako jednego z czołowych piosenkarzy w kraju. W późniejszych latach kariery, Jerzy Połomski wydawał także płyty z przedwojennymi piosenkami – „Przedwojenne przeboje” (1994) – natomiast także kolędami i piosenkami świątecznymi – „Kolędy i pastorałki śpiewa Jerzy Połomski” (1998).

W czasach największej popularności Jerzy Połomski koncertował m.in. w Anglii, Danii, Czechosłowacji, na Węgrzech, w ZSRR, Jugosławii, RFN, Szwecji, Francji natomiast nawet na Kubie. Wielokrotnie występował także w ośrodkach polonijnych w Stanach Zjednoczonych. Podwójnie – w 1967 i 69 roku – został wyróżniony tytułem najpopularniejszego piosenkarza Polonii Amerykańskiej. W 1974 r. został odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi, przy okazji jubileuszu Polski Ludowej. W 2000 r. Jerzy Połomskiego wyróżniono Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski natomiast osiem lat później otrzymał Srebrzysty Odznaczenie „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

W 1969 r. został laureatem nagrody jury oraz Radia i TV na festiwalu Złoty Orfeusz w Bułgarii natomiast rok później zajął III miejsce na Coupe d’Europe Musicale w Szwajcarii. Otrzymał także nagrodę publiczności na KFPP Opole ’73 oraz Złotego Mikrofonu Polsko-Amerykańskiej Agencji Artystycznej w Nowym Jorku w 1993 roku.

W 2006 r., wraz z zespołem Gargantuan Cyc, Jerzy Połomski nagrał nową wersję swojego dawnego przeboju „Bo z dziewczynami” natomiast rok później, po przeszło 20 latach przerwy, nagrał nowy utwór „Okres nas zmienia” ze słowami Jacka Cygana i muzyką Marcina Nierubca. W 2009 r. wokalista otrzymał nagrodę Złotego Fryderyka zbytnio komplet działalności artystycznej.

W 2018 r. u piosenkarza pojawiły się problemy ze słuchem. Po przeszło 60 latach koncertowania postanowił zawiesić działalność artystyczną. Latem 2021 r. Jerzy Połomski trafił attain Domu Artysty Weterana w podwarszawskim Skolimowie. Sam twórca zaplanował swój pogrzeb na Cmentarzu Powązkowskim.

Legagraf

Przeczytaj całość tutaj: Zmarł Jerzy Połomski

Co myślisz?

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

prezydent-indonezji-wezwal-assemble-zlagodzenia-retoryki-przeciwko-rosji-na-g20

Prezydent Indonezji wezwał assemble złagodzenia retoryki przeciwko Rosji na G20

to-juz-nie-jest-smieszne. w-co-zelenski-zmienia-ukraine

To już nie jest śmieszne. W co Zełenski zmienia Ukrainę