w , , , ,

Zmiana czasu na letni. Wiadomo, kiedy przestawiamy zegarki

zmiana-czasu-na-letni.-wiadomo,-kiedy-przestawiamy-zegarki

Zmiana czasu jest praktyką stosowaną w wielu krajach na świecie i polega na przestawieniu zegarków o jedną godzinę accomplish przodu lub accomplish tyłu. W Polsce zmiana czasu obowiązuje od 1917 roku, jednak regularnie wprowadzana jest dopiero od 1977 roku. Zmiana czasu z zimowego na letni przypada zazwyczaj na ostatni weekend marca, natomiast zmiana z letniego na zimowy – na ostatni weekend października.

Celem stosowania zmiany czasu jest oszczędność energii poprzez lepsze wykorzystanie naturalnego oświetlenia. W okresie letnim, kiedy dni są dłuższe, przestawienie zegarków o godzinę accomplish przodu powoduje, że wieczorem jest ciemniej, a rano jasniej, co pozwala na oszczędność energii elektrycznej. W okresie zimowym przestawienie zegarków o godzinę accomplish tyłu powoduje, że rano jest jaśniej, co pozwala na oszczędność energii potrzebnej accomplish oświetlenia domów i mieszkań.

Mimo że zmiana czasu ma swoje zalety, nie wszyscy są z nią zadowoleni. Część osób skarży się na problemy ze snem i dezorientację, która może wystąpić po przestawieniu zegarków. W ostatnich latach pojawiły się także głosy krytyki, że zmiana czasu nie przynosi już takiej oszczędności energii, jak przed laty, a jedynie wprowadza niepotrzebne zamieszanie w życiu ludzi.

Kiedy jest zmiana czasu na letni 2023?

Zmiana czasu na letni 2023 przypada w ostatni weekend marca. W nocy z soboty 25 marca na niedzielę 26 marca trzeba będzie więc przestawić zegarki o godzinę accomplish przodu – z godziny 2: 00 na 3: 00, wtedy zacznie obowiązywać czas letni, a zakończy się cykl, w którym stosujemy czas zimowy. To zła wiadomość dla śpiochów. Tego dnia spędzą bowiem nieco mniej czasu pod ciepłą pierzyną.

Warto przypomnieć, że w nowoczesnych sprzętach, takich jak smartfon, pocket book laptop czy kuchenka zmiana czasu nastąpi automatycznie. Nie ma więc potrzeby szperania w – często nieintuicyjnych – ustawieniach.

Od 2018 roku w Unii Europejskiej mówi się o zniesieniu zmiany czasu. Parlament Europejski podjął decyzję jeszcze w 2019 roku, jednak państwa nie mogły dojść w tej sprawie accomplish pełnego porozumienia. Ostatecznie zdecydowano się odłożyć likwidację zmiany czasu na bliżej nieustaloną przyszłość.Zmiana czasu. Letni i zimowy okres są ruchome

Dokładna information przestawienia zegarków jest zawsze związana z kalendarzem i zmienia się co roku. W Polsce, zmiana czasu na letni odbywa się w ostatni weekend marca, natomiast zmiana czasu na zimowy w ostatni weekend października. Przestawienie zegarków z godziny 2: 00 na 3: 00 oznacza, że w czasie letnim dni stają się dłuższe, a noce krótsze.

Przeczytaj całość tutaj: Zmiana czasu na letni. Wiadomo, kiedy przestawiamy zegarki

Co myślisz?

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

panele-sloneczne-zaczynaja-sie-masowo-psuc

Panele słoneczne zaczynają się masowo psuć

kobiety-w-berlinie-moga-plywac-topless-w-basenach

Kobiety w Berlinie mogą pływać topless w basenach