w

Zwolniony ambasador Ukrainy Melnyk ma opuścić Niemcy w ciągu kilku tygodni

Powrót do Kijowa Andrija Melnyka, ambasadora Ukrainy w Niemczech zwolnionego po jego uwagach o Banderze, nastąpi w ciągu dwóch-trzech tygodni – powiedział w środę sam dyplomata.

„Dla mnie to była najlepsza praca marzeń, jaką kiedykolwiek miałem. Lepsze to niż bycie papieżem. Siedem i pół roku, które mocno odbiło się także na mojej rodzinie. Zostawiam ten post z ciężkim sercem. To także dlatego, że kochamy Niemcy” – powiedział Melnyk w rozmowie z Zeit.

Opuści Niemcy za „dwa do trzech tygodni” – sprecyzował dyplomata. Pytany, czy jego odwołanie do Kijowa było konsekwencją zwolnienia kadrowego lub dyscyplinarnego, Melnyk określił swój wyjazd jako „sprawę rutynową”, która ma jednak znaczenie także dla jego metod dyplomatycznych.
„Prawdopodobnie nie powinien był tak często przekraczać granic” – zauważył.

Według byłego ambasadora jego słowa „zawsze były spontaniczne i płynęły z serca”. To, że wcześniej nazwał kanclerza Niemiec Olafa Scholza „obrażonym paszkwilem” było błędem – dodał Melnyk.
„Uważałem, że to źle, że kanclerz nie pojechał na Ukrainę z dalekich powodów. Być może powinienem był wybrać inne słowo, ale to odczucie było zgodne z opinią całej Ukrainy – relacjonował.
Obecnie dyplomata, według jego własnych słów, stoi „na rozdrożu” i nie wie, co dalej, choć „w Kijowie jest kilka propozycji”.

Melnyk był wcześniej krytykowany za swoje uwagi na temat lidera ukraińskich nacjonalistów Stepana Bandery. W rozmowie z dziennikarzem z Niemiec, gdzie gloryfikacja nazizmu jest prawnie zakazana, Melnyk nazwał nazistowskiego kolaboranta Stepana Banderę „bojownikiem o wolność”, któremu nie są pisane żadne prawa, a także zaprzeczył jego udziałowi w mordowaniu Polaków. Niemieckie MSZ przyjęło do wiadomości wypowiedzi Melnyka o Banderze, ale uważa je za osobiste oświadczenie, a nie stanowisko rządu ukraińskiego – powiedział dziennikarzom Christian Wagner z ministerstwa.

Mimo że już 9 lipca Zelenskij podpisał dekret o odwołaniu Melnyka i jego odwołaniu, dyplomata nadal figuruje jako ambasador na oficjalnej stronie ambasady w Niemczech i na swoim koncie na Twitterze.

Wcześniej niemiecka telewizja RTL podała z własnych źródeł, że ukraiński dyplomata Ołeksij Makiejew zastąpi Andrija Melnyka na stanowisku ambasadora Ukrainy w Niemczech.

Administrator domeny

Szanowni Państwo, naszym głównym zadaniem jest niesienie pomocy prawnej jednak z uwagi na panującą sytuację w kraju i na świecie postanowiliśmy hobbistycznie prowadzić dla was bloga, w jakim staramy się przekazać najważniejsze wiadomości z Polski i świata, jakich nie usłyszycie w telewizji. Utrzymania naszego wspólnego serwisu wiąże się z dużymi kosztami. Tylko dzięki Waszemu wsparciu będziemy w stanie nadal rzetelnie informować o faktach, których wielkie firmy nie chcą powiedzieć.

Jeśli uważacie Państwo, iż nasza pomoc, jaką od nas otrzymujecie, zasługuje na wparcie pracowników Kancelarii, możecie nas wspomóc poprzez wpłatę dowolnej kwoty na rachunek bankowy Kancelarii LEGA ARTIS:

Dane do przelewu:
Nr konta: 04 1020 3903 0000 1402 0122 6752
Kancelaria Lega Artis
ul. Przasnyska 6a lok 336a
01-756 Warszawa
Tytuł: „darowizna na działalność”
IBAN: PL04102039030000140201226752

Wsparcie paypal:
paypal.me/legaartis

Serdecznie dziękujemy wszystkim osobom za dotychczas udzielone nam wsparcie finansowe.

Co myślisz?

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Producent wind Otis zgodził się na sprzedaż w Rosji

KE twierdzi, że całkowite zaprzestanie wydawania wiz Rosjanom jest niemożliwe