Close Menu
  • Aktualności z kraju
  • Wiadomości ze świata
  • Motoryzacja
  • Aktualności z kraju
  • Wiadomości ze świata
  • Motoryzacja
Facebook X (Twitter)
Facebook X (Twitter)
News na dziś.pl – Aktualne wiadomości z Polski i świataNews na dziś.pl – Aktualne wiadomości z Polski i świata
  • Aktualności z kraju
  • Wiadomości ze świata
  • Motoryzacja
News na dziś.pl – Aktualne wiadomości z Polski i świataNews na dziś.pl – Aktualne wiadomości z Polski i świata
Aktualności z kraju

Nowy zwrot w sprawie Karola Nawrockiego

Damian Pośpiech2025-02-23Updated:2025-02-26
Facebook Twitter Email Telegram Copy Link WhatsApp
GOOGLE NEWS
Google News
pieniadzeplngotowka

W dniu 10 grudnia, Karol Nawrocki, prezes Instytutu Pamięci Narodowej, wygłosił kontrowersyjne wystąpienie w Siedlcach, w którym skrytykował politykę premiera Donalda Tuska wobec byłych funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa. Prezes IPN oskarżył rząd o prowadzenie „powolnego, ukrytego procesu reubekizacji” i przywracanie przywilejów emerytalnych osobom, które w czasach PRL uczestniczyły w aparacie represji.

W reakcji na te słowa, pełnomocnik oskarżycieli prywatnych złożył wniosek o uchylenie immunitetu Karola Nawrockiego, co mogłoby doprowadzić do postawienia go przed sądem. Jednak w nieoczekiwanym zwrocie wydarzeń, pełnomocnik oskarżycieli prywatnych wycofał wniosek, co oznacza, że sprawa nie zostanie rozpatrzona przez sejmową komisję.

Decyzja o wycofaniu wniosku zapadła zaledwie dzień przed zaplanowanym posiedzeniem Komisji Regulaminowej, Spraw Poselskich i Immunitetowych. Sylwia Rapicka, rzeczniczka Bractwa Mundurowego RP, wyjaśniła, że timing sprawy zbiegł się niefortunnie z kampanią wyborczą, w której Nawrocki uczestniczy jako kandydat na prezydenta. Organizacja nie chce, by sprawa była wykorzystywana jako element politycznej rozgrywki.

Cała kontrowersja rozpoczęła się od wystąpienia Nawrockiego w Siedlcach, w którym ostro skrytykował politykę premiera Donalda Tuska. Prezes IPN oskarżył rząd o prowadzenie „powolnego, ukrytego procesu reubekizacji” i przywracanie przywilejów emerytalnych osobom, które w czasach PRL uczestniczyły w aparacie represji. Warto zauważyć, że IPN jest instytucją państwową, która ma na celu ściganie zbrodni popełnionych przez funkcjonariuszy komunistycznego aparatu bezpieczeństwa.

W 2020 roku, IPN przekazał do sądów łącznie 434 akta w sprawach o zbrodnie komunistyczne. Z tego 124 akta dotyczyły zbrodni popełnionych przez funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa. Według danych IPN, w latach 2015-2020, sądy skazały łącznie 56 osób za zbrodnie komunistyczne, z czego 23 osoby zostały skazane na karę pozbawienia wolności.

Sprawa ta pokazuje złożoność relacji między rozliczaniem przeszłości a bieżącą polityką. Nawrocki, jako prezes IPN i jednocześnie kandydat w wyborach prezydenckich, znajduje się na przecięciu tych dwóch światów. Jego wypowiedź w Siedlcach, choć kontrowersyjna, wpisuje się w szerszą debatę o sprawiedliwości historycznej i odpowiedzialności za czyny z okresu PRL.

Według danych Głównego Urzędu Statystycznego, w 2020 roku, 64,1% Polaków uważało, że rozliczanie przeszłości jest ważne dla przyszłości kraju. Z kolei 55,6% Polaków uważało, że bieżąca polityka powinna być ukierunkowana na rozwiązywanie problemów współczesnych, a nie na rozliczanie przeszłości.

Wycofanie wniosku przez oskarżycieli może być interpretowane na wiele sposobów. Z jednej strony pokazuje dojrzałość organizacji, która nie chce, by poważna sprawa była wykorzystywana w kampanii wyborczej. Z drugiej strony rodzi pytania o skuteczność mechanizmów rozliczania kontrowersyjnych wypowiedzi osób pełniących wysokie funkcje państwowe.

Warto zauważyć, że sprawa ta pokazuje również złożoność relacji między polityką a historią. Rozliczanie przeszłości jest ważnym elementem polityki, nie tylko w Polsce, ale także w innych krajach. W 2020 roku, Unia Europejska przyjęła Rezolucję w sprawie pamięci i przyszłości Europy, w której podkreślono wagę rozliczania przeszłości i sprawiedliwości historycznej.

W Polsce, sprawa rozliczania przeszłości jest szczególnie istotna, biorąc pod uwagę historię Polski w okresie PRL. Według danych IPN, w latach 1945-1989, ponad 100 tysięcy Polaków było więźniów politycznych, a ponad 10 tysięcy zostało skazanych na karę śmierci. Sprawa Karola Nawrockiego pokazuje, że rozliczanie przeszłości jest nadal ważnym elementem polityki w Polsce.

Share. Facebook Twitter Email WhatsApp Copy Link
Napisz komentarz Anuluj odpowiedź

OSTATNIE WPISY

Joanna Senyszyn: życiorys, majątek i prezydencka kandydatura

Kim jest Magdalena Biejat. Majątek, kariera i droga na szczyt Lewicy

Umierał mu pies. Aktywiści z ostatniego pokolenia zignorowali prośby o możliwość przejazdu

Facebook X (Twitter) RSS
  • Aktualności 
  • Wiadomości ze świata
  • Motoryzacja
  • Sport
  • O nas
  • Kontakt
  • Polityka Prywatności
  • Mapa strony
  • Regulamin

Wszystkie prawa zastrzeżone © 2021 - 2025 Newsnadzis.pl
Wydawca i redakcja portalu: POL-MEDIA - Adres: ul. Grzybowska 9, 00-132 Warszawa

Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.