Close Menu
  • Aktualności z kraju
  • Wiadomości ze świata
  • Motoryzacja
  • Aktualności z kraju
  • Wiadomości ze świata
  • Motoryzacja
Facebook X (Twitter)
Facebook X (Twitter)
News na dziś.pl – Aktualne wiadomości z Polski i świataNews na dziś.pl – Aktualne wiadomości z Polski i świata
  • Aktualności z kraju
  • Wiadomości ze świata
  • Motoryzacja
News na dziś.pl – Aktualne wiadomości z Polski i świataNews na dziś.pl – Aktualne wiadomości z Polski i świata
Aktualności z kraju

Zwolnienia grupowe w Polsce: co powinniśmy wiedzieć?

Damian Pośpiech2025-02-26
Facebook Twitter Email Telegram Copy Link WhatsApp
GOOGLE NEWS
Google News
Pieniądze
Pieniądze

Rynek pracy w Polsce stoi przed poważnymi wyzwaniami. Według danych LiveCareer, w 2024 roku było najwięcej zwolnień grupowych od czasów pandemii. Pracodawcy zapowiedzieli redukcję zatrudnienia obejmującą łącznie 37,3 tys. stanowisk, czyli o ponad 20% więcej niż w roku poprzednim. Niestety, rok 2025 nie zaczął się lepiej – kolejne duże firmy ogłaszają masowe redukcje etatów, co pokazują najnowsze badania LiveCareer.

Statystyki zwolnień grupowych w Polsce

Według raportu LiveCareer, opublikowanego na podstawie ankiet przeprowadzonych wśród 1258 dorosłych Polaków, wśród firm, które zapowiadają zwolnienia grupowe, znajdują się takie giganci jak Poczta Polska, Intel, Carrefour, Beko Europe, Black Red White, Collins Aerospace czy Oriflame. Szacuje się, że tylko w tych firmach cięcia kadrowe dotkną ponad 10 tys. pracowników.

Co czwarty badany Polak z doświadczeniem zawodowym (26%) przyznaje, że przynajmniej raz w życiu stracił pracę w wyniku zwolnień grupowych. To pokazuje, jak powszechne stało się to zjawisko w naszym kraju. Badania LiveCareer wskazują, że w ciągu ostatnich 5 lat najbardziej narażeni na zwolnienia grupowe byli pracownicy handlu oraz przemysłu i budownictwa – w tych grupach aż 30% badanych straciło pracę w wyniku redukcji etatów.

Branże zagrożone zwolnieniami grupowymi

Lista branż zagrożonych w 2025 roku jest jednak znacznie dłuższa. Oprócz wymienionych sektorów, redukcje dotykają również:

* transport i logistykę
* motoryzację
* AGD
* energetykę
* nowe technologie
* usługi

Geograficznie najwięcej zwolnień grupowych planowanych jest w Łodzi, Zielonej Górze i Warszawie.

Pracownicy i zwolnienia grupowe

Mimo alarmujących danych, większość pracowników nie obawia się utraty pracy – 60% badanych nie przewiduje, że zostanie objętych zwolnieniami grupowymi w najbliższym czasie. Jednak co piąty pracujący Polak (21%) przyznaje, że odczuwa lekki niepokój, a 7% respondentów deklaruje, że bardzo boi się takiej perspektywy.

Interesujące jest to, że mężczyźni częściej niż kobiety wyrażają obawy przed zwolnieniami grupowymi – niepokój odczuwa co trzeci mężczyzna i tylko co piąta kobieta. Może to wynikać z faktu, że w najbardziej zagrożonych branżach, takich jak budownictwo czy przemysł, pracuje więcej mężczyzn.

Odprawy i oczekiwania wobec państwa

Raport LiveCareer ujawnia również, jak Polacy oceniają obecny system wsparcia dla zwalnianych pracowników. Aż 66% badanych uważa, że ustawowe odprawy są zbyt niskie. Tylko 29% ocenia je jako odpowiednie, a zaledwie 5% jako zbyt wysokie.

Co ciekawe, to osoby starsze najczęściej narzekają na wysokość odpraw – aż 75% ankietowanych w wieku 59 lat lub więcej uważa je za zbyt niskie, podczas gdy wśród osób do 25. roku życia taką opinię podziela zaledwie połowa badanych. Aż 70% respondentów oczekuje, że państwo zaoferuje dodatkową pomoc osobom tracącym pracę w wyniku zwolnień grupowych.

Finansowe nieprzygotowanie na utratę pracy

Alarmującym sygnałem płynącym z badania LiveCareer jest brak przygotowania finansowego Polaków na ewentualną utratę pracy. Aż 36% pracujących respondentów przyznaje, że nie ma żadnych oszczędności na czarną godzinę. Kolejne 23% deklaruje posiadanie zabezpieczenia finansowego na okres krótszy niż 3 miesiące.

Tylko 21% badanych ma oszczędności na okres od 3 do 6 miesięcy, a 20% może przetrwać bez pracy dłużej niż pół roku. Równie niepokojący jest brak planów awaryjnych – tylko 8% pracowników ma szczegółowo opracowaną strategię działania na wypadek utraty pracy. Kolejne 28% posiada ogólny zarys takiego planu, a 30% dopiero zamierza o tym pomyśleć. Pozostałe 34% badanych nie ma żadnego planu na wypadek zwolnienia.

Komentarz eksperta LiveCareer, Żanety Spadło, wskazuje, że polski rynek pracy stoi przed poważnymi wyzwaniami. Z jednej strony mamy rekordową skalę zwolnień grupowych, z drugiej – brak odpowiedniego przygotowania pracowników na taką ewentualność. Szczególnie niepokojący jest brak oszczędności u ponad jednej trzeciej pracujących Polaków. To pokazuje, jak ważne jest budowanie finansowej poduszki bezpieczeństwa, zwłaszcza w branżach szczególnie narażonych na redukcje zatrudnienia.

Share. Facebook Twitter Email WhatsApp Copy Link
Napisz komentarz Anuluj odpowiedź

OSTATNIE WPISY

DJ Hazel nie żyje. Prokuratura podała przyczynę

Znamy szczegóły pogrzebu Tomasza Jakubiaka. Rodzina prosi, aby przyjść ubranym na kolorowo

Tylko do 10 maja! Promocje na jajka w Biedronce, Lidlu i Aldim – Co warto kupić?

Facebook X (Twitter) RSS
  • Aktualności 
  • Wiadomości ze świata
  • Motoryzacja
  • Sport
  • O nas
  • Kontakt
  • Polityka Prywatności
  • Mapa strony
  • Regulamin

Wszystkie prawa zastrzeżone © 2021 - 2025 Newsnadzis.pl
Wydawca i redakcja portalu: POL-MEDIA - Adres: ul. Grzybowska 9, 00-132 Warszawa

Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.